Nezařazené

Co mě vzalo v roce 2012

Z roku 2012 už toho moc nezbývá. V pondělí si na videu něco povíme o focení ohňostrojů. A dnes? Ohlédnu se po uplývajícím roce a připomenu produkty, které mě mimořádně zaujaly. Pro mě je to taková jakási dvorana slávy, proberu to po značkách, abych na nikoho nezapomněl.

Z roku 2012 už toho moc nezbývá. V pondělí si na videu něco povíme o focení ohňostrojů. A dnes? Ohlédnu se po uplývajícím roce a připomenu produkty, které mě mimořádně zaujaly. Pro mě je to taková jakási dvorana slávy, proberu to po značkách, abych na nikoho nezapomněl.

Canon 5D MkIII
Canon letos přišel s třemi full frame přístroji, profi přístrojem DX, skoro lidovým 6D a někde uprostřed sídlí třetí generace pětky déčka. Na první pohled žádné velké změny, v ruce přístroj ožívá. Jeho autofokus je skutečně velmi rychlý, zásadně rychlejší než jakým je vybaven Mark II. To byla jaksi slabá stránka stávající „pětky“. Porovnával jsme rychlost 5D MkIII se 7D. Oba přístroje podávají srovnatelný výkon. Na ukázce je vidět sledování objektu, který mizí za překážkou a AF si pamatuje jeho polohu a udrží ho v rovině ostrosti. Pokud jde o ISO, schopnost zvládat nízké světelné hladiny byla jedna z předností modelu MkII oproti nejstaršímu modelu 5D. Mark III jde opět o hodně dál. Jakmile fotíme sice za dne, ale ve slabším světle, nemusíme se bát jít do hodně vysokých hodnot – použitelné jsou i fotky při 8000 ISO. No a nezapomenu ani na hledáček, ten je jasnější a obraz v něm ostřejší než v jakémkoli starším modelu Canonu. Neměl jsem ho ale ještě na recenzi, vezu ho do Barmy na 14 dní a v půli lednu se vynořím zpátky a podám bližší info.


Casio Exilim EX-ZR200
Všímám si častěji zrcadlovek a systémových kompaktů než běžných kompaktních přístrojů a Casio je bohužel trochu stranou hlavního proudu. Tenhle kompakt mě ale velmi potěšil. Je určen hračičkům, kteří mají rádi všelijaké vychytávky. Z těch je nejdůležitější silná stránka přístrojů Casio, totiž vysokorychlostní snímání. Je to kompakt s rychlým náběhem a přiměřeně rychlým ostřením. Je třeba mít na paměti, že je to aparátek do kapsy a proto nelze mít na 300 mm ohnisko stejné požadavky, jako když máte zrcadlovku a na ní nasazenou rouru za dvě stě padesát tisíc. Sériové focení je naprosto špičkové. Fotky nejsou nijak ošizené a hlavně, je tu perfektně vyladěná rychlost snímání, počet snímků, které chcete v jednom rázu zachytit a počet snímků zaznamenaných před stiskem spouští: od okamžiku namáčknutí se štosují záběry do vyrovnávací paměti, ty starší se mažou, nové přibývají a až v okamžiku záznamu to jde naostro a skutečně se zapíše předvolený balík fotek. Tohle nemá chybu. HDR neboli high dynamic range (= sejmutí tří snímků s různou hodnotou expozice a následné složení, aby se využilo širší jasové škály od hlubokých stínů do vysokých jasů) , to je další znamenitost přístroje. Je to kompakt doslova nadupaný zajímavými funkcemi.


Fujifilm X-E1
Měl jsem tento příspěvek rozepsaný a z produkce Fuji jsem zvolil X10, kompakt v designovém stylu retro s objektivem 28 až 112 mm, se světelností 2.0 až 2.8, výborný přístroj! Jenže pak přišla X-E1. Fuji si vyzkoušel retro třídu už v kompaktu s pevným ohniskem a nevýměnnou optikou v modelu X100 a pak přišel s profi přístrojem X-Pro1, jenže tahle X-E1 nechává všechny a všechno hodně vzadu – a cenově je v rozumné dimenzi. Musím opakovat: V ruce je imponující. Máte pocit solidního díla. Je to styl retro, tedy návrat, ale návrat k pohodlné funkčnosti. Nikde žádná stopa designéra nenávidějíciho funkčnost! Vše je tam, kde byste to hledali, a funguje to. Musím se smát, že cesta kruhem trvala padesát let… No a máme clonu na objektivu a časy mají svůj kroužek a pak je tam kroužek na korekci expozice a na namáčknutí funkčního tlačítka volíte ISO a Q tlačítko vás dovede k dalším důležitým nastaveninám. Má to šest oken za vteřinu a chytí to naši Noru ve výskoku. Není to ale pro každého. Objektivy jsou k tomu skvělé, ale převážně s pevným ohniskem. Zkoušel jsem 18 mm a 35 mm a oba byly fenomenální, ta pětatříca se světelností 1,4. Oba byly velmi rychlé. Příští rok čekáme krátká ohniska, 23 mm na F1.4, to bude taky super, pak širokoúhlý zoom ekv. 15-36 a telefoto ekv. 83-300, zkrátka, do konce příštího roku by měla být nabídka deseti skel. S tím už se dá vyžít…


Nikon D 800
Full frame zrcadlovka s rozlišením 36 mega v testech i praxi statečně čelila v oboru obrazové kvality středoformátovým přístrojům. Přitom je relativně lehká a absolutně svižná. Ostří velmi rychle i při nízké světelné hladině. S rozlišením 36 mega na políčku 24×36 jsem zatím neměl zkušenosti. Obecně jsem usuzoval, že vysoké rozlišení čipu bude mít maximální nároky na kvalitu objektivu. Proto jsem při prvním setkání volil různé objektivy a čekal, zdali budou nějaké zásadní rozdíly v kresbě – přičemž 24-70/2.8 pokládám za naprostou špičku. Rozdíly jsem žádné nezaznamenal. Nechal jsem pořídit fotky o rozměrech 100 x 150 cm – naprosto dokonalá kvalita. A schopnost fotit bez rušivého šumu i ve vysokých hodnotách ISO tu zůstala zachována. Psal jsem o něm zde.


Olympus OM-D
Přístroj dokáže plnit většinu funkcí seriózní zrcadlovky a během roku se z něho stala legenda a etalon – srovnávají s ním zcela běžně přístroje s čipem o dvojnásobné ploše (a Oly obvykle vítězí). Pro běžnou živou fotografii, pro portrét, krajinu, jistě i makro, to vše dokáže ošéfovat k plné spokojenosti. V tom se může poměřovat i se zrcadlovkami určitě nižší třídy, ale i té střední třídy. Patří do systému Micro Four Thirds – a disponuje vším, co současná technika nabízí. Vynikající elektronický hledáček, rychlé ostření, minimální šum při vysokém ISO, výklopný displej. Hodně mě sebral… a zanevřel jsem na větší formáty. Obrazový výkon i rychlost na super úrovni, proč bych se měl tahat s velikými a těžkými krámy? Měl jsem ho letos na fotoexpedici Dílny v Africe (mimochodem, v Dílně zbývá na příští půlrok ještě pár volných míst, podmínky viz zde). Osvdčil se skvěle – na výstavě jsem z něho měl fotky 50×75 cm velké!


Panasonic 12-35 a 35-100
K systému Micro Four Thirds patří i modelová řada G Panasonicu. Měl bych se tu zmínit o špičkovém přístroji GH3, ale nutně bych ho postavil do konfliktu s předchozím přístrojem. Ovšem tyhle dva objektivy jsou jaksi komplementární. Oba mají průběžnou světelnost F2.8 a kresebně i rychlostí autofokusu naprosto špičkové. Žádná láce, ale když se nasadí na fotoaparát, začnou dělat takové divy, že zapomenete na cenu.

Pentax K300
Mám pentaxí minulost a k téhle značce tíhnu. Její výrobky jsou skvělé a z toho nevypadává ani30, kterou jsem recenzoval v červenci.
Vybavená je jako střední třída a cenově je v nižší cenové kategorii, co lepšího si přát? Navíc má Pentax vynikající optiku. No a protože jsou pořád lidé kteří nevěří li-ion aku, pentaxy dovedouo pochodovat i na pohon z tužkových baterek. Chce to ale volit kombinaci s výborným objektivem Pentax DA 18-135mm F/3.5-5.6 ED AL (IF) DC WR. Vyjde to pak dráž, ale kdo chce šetřit… ať si nic nekupuje. Nebo ať přestane kouřit.


Samsung Galaxy Note II
Taky začnu poznámkou, že by se slušelo tu prezentovat NX řadu systémových kompaktů, nicméně chci se soustředit na produkty, které mě vzaly a tenhle mezi ně patří. Je to něco mezi tabletem, mobilem a fotoaparátem a prosazuje se pro něj typové označení phablet. Uvnitř je osmimegový fotoaparát, specifikace výrobce nezveřejnil, nicméně z EXIF lze vyčíst, že ohnisko je 3,7 mm, světelnost F2.6 a rozpětí ISO jsem načetl od 80 do 1250. Optika je samozřejmě pevná, lze použít digitální zoom. Ten ovšem se nemůže srovnávat kresbou s kresbou výchozího ohniska. Na displeji přístroje to vypadá dobře, ale je to opravdu jen nouzové řešení. Ovládání je vcelku standardní. Fotoaparát je pochopitelně aplikace, zapínáme ji dotykem prstu. Lze přepnout video (HD 1280×720) a Foto, exponujeme buď dotykem místa na displeji, anebo dotykem ikonky fotoaparátu. Jde o univerzálně použitelné zařízení, které sice cenově spadá do nejvyšší třídy mobilů, ovšem nahradí tablet a do určité míry i kompakt.


Sony RX100
Závěrem – výtečný kompakt, , opravdu přístroj do kapsy, schopný plně automatického provozu s excelentními výsledky. Poučenému pak nabízí individuální přizpůsobení a vynikající služby. Vysoce výkonný, ovšem jak se říká, pro náročné. Opravdu náročné. Je to ale kvalita.

Toto je poslední letošní v pravém slova smyslu článek, na silvestrovské pondělí mám nachystané video o focení ohňostrojů. No a dnes letíme s fotoexpedicí Dílny do Barmy, vezu sebou metrák fotovýbavy, Olyho OM-D, Canona 5D MkIII i Fujinu X-E1. Tak abych něco kloudného přivezl zpátky… Držte mně i sobě palec a přeju vám dobré světlo!