Nezařazené

Co mě vzalo u Panasonicu

Pokračuji v novoročním bilancování a beru to pěkně podle abecedy, takže mě čeká ještě Pentax a Sony. Jaký to tedy byl rok u Panasonicu?

Pokračuji v novoročním bilancování a beru to pěkně podle abecedy, takže mě čeká ještě Pentax a Sony. Jaký to tedy byl rok u Panasonicu?

Panasonic je silný ve třídě MFT, tedy v Micro Four Thirds, tu sdílí především s Olympusem. Velice se mi líbil
Panasonic G80
a na něm především jeho funkce focus stacking. Technologie je už dávno implementovaná do Photoshopu a existují speciální softy, používané v krajinářské fotografii a také v makrofotografii – kde zápasíme s malou hloubkou ostrosti. Ve fotoaparátech někdy najdeme bracketing ostření – takto to řeší např. Olympus. Ale focus stacking tohoto přístroje vychází  z možností záznamu 4K videa: pořídí se krátká sekvence, během záznamu se mění rovina ostrosti. Ale pozor, není to mechanický bracketing, tedy naslepo vedená změna roviny ostření. Přístroj vyhledává oblasti, na něž chce zaostřit. Všechny pořízené – dílčí – záběry jsou ve vyrovnávací paměti. V dalším kroku lze si na displeji jednotlivé obrázky prohlédnout – liší se rovinou ostrosti. Ty vyhovující označíme k zápisu na kartu, ostatní se z vyrovnávací paměti po ukončení procedury smažou. Tento Post Focus patří do výbavy posledních modelů Panasonicu včetně kompaktů vyšší třídy. Poté nastane onen stacking, tedy složení vybraných obrázků s různou rovinou zaostření. Tedy, mezi námi – moje zkušenost se rovná zhruba týdenního používání a vyšlo mi slož to všechno. Nicméně fungovalo to velmi dobře a myslím si, že s postupem vývoje výpočetní techniky a zavedením procesorů ještě vyšší třídy (jsme na úrovni čtyř, osmi i desetijádrových procesorů) bude zavedena funkce „všechno ostré“. Tedy, když to domyslíte, bude to „hyperfokální vzdálenost“, ale absolutní…

Navíc tento model  podporuje duální stabilizaci: má pětiosou stabilizaci čipu – a spolupracuje s objektivy Panasonic, které jsou touto funkcí vybavené. Informace a fiormware ke stažení jsou zde.

Jinak samozřejmě měl Panasonic v loňském roce další pěkné novinky, z nich bych vypíchnul kompakt s jednopalcovým čipem LX 10, nicméně zadání je – co mě vzalo – a to byla tahle G80.