Nezařazené

Co mě vzalo u Panasonicu

Panasonic měl letos pět novinek v oblasti fotoaparátů. Dva jsou ultrazoomy, ale ty mě moc neberou, tím spíš, když mají 60x zoom… brr! Jsou tu ale dva giganti v oboru MFT, tedy Micro Four Thirds. Je to Lumix GH5 a Lumix G9. Těžké rozhodování… ale mé srdce je u devítky.
Ne snad, probůh, že bych proti GH5 něco měl!

Panasonic měl letos pět novinek v oblasti fotoaparátů. Dva jsou ultrazoomy, ale ty mě moc neberou, tím spíš, když mají 60x zoom… brr! Jsou tu ale dva giganti v oboru MFT, tedy Micro Four Thirds. Je to Lumix GH5 a Lumix G9. Těžké rozhodování… ale mé srdce je u devítky.
Ne snad, probůh, že bych proti GH5 něco měl!
V těle z hořčíkové slitiny nalezneme nový dvacetimegový čip stabilizovaný v pěti osách, přičemž stabilizační systém spolupracuje i s eventuální optickou stabilizací objektivu. To se ostatně týká objektivu Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm F2.8-4.0 ASPH Power OIS, kterým je dodáván v kituVelikost čipu je 17,3 x 13 mm, tedy přístroj spadá do systému FT čili Micro Four Thirds (Olympus & Panasonic, nyní i Xiaomi a Kodak). Velikost čipu odpovídá prodlužovacímu faktoru 2x, takže objektiv s fyzickým ohniskem 50 mm má úhel záběru jako 100 mm objektiv plnoformátového přístroje 24 x 36 mm. Procesor je Venus Engine, rozsah ISO zůstává od 200 do 25600. Displej je nyní 3,2palcový s 1,6 miliony body, je vyklápěcí a přetáčecí, samozřejmě dotykový. Velká pozitivní změna se týká OLED elektronického hledáčku, ten má teď 3,7 mega a zvětšení 0,76x. 



To jsou základní parametry. Zkoušel jsem to i v terénu, v bitevních podmínkách…



Nicméně, ta G9 umí prakticky totéž, ale nějak mi lépe pásne do ruky, je lehčí a co bch se dlouho rozepisoval… vzala mě. Jde o bezzrcadlovku třídy MFT, tedy Micro Four Thirds osazenou snímačem Live MOS 17,3 x 13 mm velkým s efektivním rozlišením 20,33 megapixelů. Tělo má z hořčíkové slitiny a je utěsněné proti vlhkosti a prachu. Snímač je osazen pětiosou stabilizací (tudíž má i funkci sonického odstraňování částeček prachu), přičemž systém spolupracuje se stabilizovanými objektivy v režimu duální stabilizace: inzerováno je prodloužení udržitelného času o 6,5 EV. Elektronický hledáček je čtyřmegový, obraz je tudíž větší než pohled do optického hledáčku plnoformátové zrcadlovky.



Rozsah ISO je 100 až 25600, rozsah časů od 60 vteřin do 1/8000, při použití elektronické závěrky až 1/32000, v BULB režimu lze exponovat až 30 minut; životnost závěrky je počítána na 200 tisíc fotografií. Sériové focení nabízí širokou škálu. Při použití mechanické závěrky až 9 fps, nicméně elektronická závěrka umožňuje až 20 fps a v nižším rozlišení dokonce 60 fps při 4K foto. Uložit lze až 60 fotek v RAW a dokonce 600 v JPEG za použití ultrarychlé karty (přístroj má dva sloty, jeden je kompatibilní s těmito kartami). Max. synchronizační čas pro lesk je 1/250 sec. Je zde vestavěná wi-fi (i 5GH) a bluetooth, přičemž párování je zajištěno QR kódem – bez obtěžování nějakými hesly. Fyzické vstupy / výstupy jsou USB 3.0, HDMI a je zde slot pro mikrofon i sluchátka, též pro dálkové ovládání. Rozměry jsou 136 x 97 x 92, není tedy o mnoho menší než GH5 (dokonce je o něco tlustší), je ale znatelně lehčí – 658 s baterkou a jednou kartou.

Dokonalý čtyřmegový hledáček, v kombinaci se skvělým 12-60 objektivem bleskurychlé ostření, spolehlivá stabilizace… Co víc si přát?

Především přeji úspěšný rok 2018, ať už vezmete do ruky jakýkoli fotoaparát, neboť toto je poslední můj článek ročníku 2017. Pokud jde o G9, vězte, že fotit se s ní dá i v uragánu, kdy se kácejí sochy…