Nezařazené

Co mě vzalo u Olympusu v roce 2014

Chybička se vloudila a při zadávání do redakčního systému jsem Olympus přeskočil. Takže napravuji chybu a Olyho máte zde.

Chybička se vloudila a při zadávání do redakčního systému jsem Olympus přeskočil. Takže napravuji chybu a Olyho máte zde.
Ten pokračoval v MFT třídě, milý byl model OM-D E-M10. Jelikož E-M5 je drahý a E-M1 je hodně drahý a Olympus chce získat i zákazníky, kteří nechtějí vydat tolik peněz, přišel s lidovější verzí. Je to tedy zlevněné a v lecčem vylepšené oemdéčko, které se zatím stalo součástí klasiky (a koncem roku 2014 se přestalo vyrábět a jsme v očekávání nástupce). Maličký svižný přístroj, snadno konfigurovatelný, s nabídkou rozsáhlého příslušenství a především pak nabídkou různých objektivů od Olympusu i jiných výrobců.

Oly si hýčká svoji řadu MIcro Four Thirds a obdařil její přístroje i profi řadou objektivů. Na Photokině představil Olympus M.Zuiko Digital 40-150/2.8 Pro a 1.4x telekonvertor. Prodlužovací faktor je u MFT 2x, takže jde o 80-300. de o vodě a prachu a mrazuodolný objektiv o váze 760 g bez stativového prstence, 880 g s prstencem. Ostří od 70 cm a jeho duální lineární motor ovládá dva optické členy. Měl jsem možnost s ním fotit na Photokině krátkou chvíli, ale bylo to úžasné, zejména s s konvertorem. Pak jsme na ohnisku s ekvivalentem 420 mm, aniž by to jakkoli degradovalo kresbu. Když konvertor sejmul, byl jsem jaksi zklamaný… a hned ho tam vrátil zpátky. Ono to má svoji logiku. Tahle dlouhá ohniska používáme k trikům s perspektivou a k přibližování vzdálených objektů. Čím delší tím lepší. Je to ovšem naprosto profi zařízení, výkonem i cenou. Tady máte fotku z toho objektivu, nedoostřované, jak to vypadlo z foťáku…


Za kuriozitku pokládám model SP-100EE, ultrazoom s objektivem 50násobným zoomem s rozsahem 24-12000 m a světelností F2.9-6.5. Čip je šestnáctimegový BSI CMOS, třípalcový displej není výklopný. Má sekvenční focení 7 fps,nejvyšší ISO 6400 a ostří od 1 cm v supermakru. Tedy, v podstatě nic moc, ale jeho největší vychytávkou je ale zaostřovací kříž jako na protiletadlovém kulometu. Ony tyhle šíleně dlouhé objektivy jsou těžko v praxi použitelné, protože nemůžete s tak dlouhým ohniskem tu veverku na stromě objevit a než ji objevíte, zdrhne. Proto má přístroj zaměřovací kříž. Vypadá takto:


Na tiskovce v Mnichově jsem se pokusil vyfotit, jak to funguje.


Hlavní pecka byl tedy ten profi objektiv, ale na sklonku roku se objevila informace, že Oly chystá novinku na začátek roku, nástupce E-M5 s pohyblivým čipem, který pochytá 40 megapixelů. To bude rachot!