Nezařazené

Co mě vzalo u Fujifilmu

U Fuji se vybodli na zrcadlovky, měli s nimi potíže, a vsadili na systémové kompakty – a vedou si tu skvěle. V průběhu roku 2014 z nich vypadlo několik perel. Zkusím připomenout aspoň některé.

U Fuji se vybodli na zrcadlovky, měli s nimi potíže, a vsadili na systémové kompakty – a vedou si tu skvěle. V průběhu roku 2014 z nich vypadlo několik perel. Zkusím připomenout aspoň některé.
Co je to platné, X100T je super foťák. Ren Rockwell tvrdí, že je to nejlepší foťák na světě. On trochu přehání, ale je fakt, že to bomba je. Přestože byl v původní verzi hodně nezralý, koncepčně se tenhle fotoaparát se prostě povedl od začátku. Padl do oka všem, kdo nostalgicky toužili po digitální Leice klasického stylu. Na trhu je verze S a těsně před Photokinou výrobce přišel s modelem T. Hlavní vylepšení je v hledáčku. Od začátku to byl hledáček hybridní, tedy průhledový optický plus elektronický. Vtip je v tom, že zaostřovací body jsou teď promítnuty i do optického hledáčku. Jinak je vše při starém, snímač je hybridní (s fázovou detekcí) APS-C (23.6 x 15.8 mm) X-Trans CMOS II , procesor EXCR II. Objektiv je pevný Fujinon s ekvivalentem 35 mm ohniska a světelností 2F .0. Ostří od 10 cm. Přístroj má vestavěnou wifinu a šedý filtr, který prodlouží expozici až o 3 EV. Elektronická závěrka zvládne až 1/32000. Přístroj je velice oblíbený mezi profesionály. Je určen opravdu k serióznímu focení – absence výměnné optiky není na závadu, pro určitý typ autorů. Ač tento přístroj nemám a nechci mít (nemá výklopný displej), chápu ty důvody. Tyhle malé kompakty tak jako tak jsou určené k rychlé nenápadné akci – se širokoúhlým objektivem. Použití dlouhého ohniska zde není moc šikovné. Pětatřicítka (ekvivalent, tedy bez ohledu zda na APS-C nebo FF snímači) je umírněně širokoúhlý objektiv. Pochytáte toho hodně, ale bez jakéhokoli zkreslení a při uvážlivém focení máte při živé fotografii skvělé výsledky.


Kdo si ale potrpí na výměnou optikou, neměl by pominout model X-T1. Patří do rodiny X systémových kompaktů, tedy mirrorless přístrojů s výměnnou optikou, v té má Fujifilm už škálu přístrojů počínaje X-Pro1, to byla jejich vlajková loď, až po X-A1, přístroj s poloviční cenou. všechny mají společný bajonet pro výměnnou optiku a velký čip velikosti APS-C (23.6 x 15.6 mm ). Vlajku na palubu teď přebírá X-T1.


Fujifilm X-T1 je systémový kompakt s výměnnou optikou s šestnáctimegovým čiem formátu APS-C. Má výkon jako zrcadlovka, avšak je lehčí a méně nápadný. Rychlý a pohotový, tím je předurčen i k živé fotografii reportážního typu. Jeho nastavitelnost je všestranná, takže si ho každý může po libosti přizpůsobit, i to patří k jeho kladům. Ten největší klad pochopitelně spočívá v obrazovém výkonu. Cena oproti březnu, kdy jsem ho testoval se změnila… o litr stoupla… :-/

Ale ani kompakty nenechává Fuji spát,iksková řada neztrácí půvab, dostali jsme se k modelu X30. Je určen pokročilým amatérům, kteří chtějí pohotového, spolehlivého a výkonného průvodce při svých toulkách. Dobře ovladatelný, nadprůměrně dobře se vyrovná se světelnými rozdíly. Výklopný displej mu velmi pomohl, dotykovost je poslední krůček k dokonalosti. Ten tu bohužel ještě chybí. Snad se dočkáme napřesrok.


Zítra bude Nikon.