Nezařazené

Co mě vzalo u Fujifilmu v roce 2016

No ovšem, Fujina se zasloužila o největší megabombu roku, protože oznámila středoformátovou bezzrcadlovku s tím, že přijde na trh v roce 2017 se šesti objektivy k disposici. Naprostá pecka!

No ovšem, Fujina se zasloužila o největší megabombu roku, protože oznámila středoformátovou bezzrcadlovku s tím, že přijde na trh v roce 2017 se šesti objektivy k disposici. Naprostá pecka!
Je to přirozeně trochu předčasný jásot, jelikož jsme nikdo ještě GFX 50S neviděli, ale i tak je to překvapení radostné. Čekalo se totiž, že Fujifilm přijde s plnoformátovým mirrorlessem s čipem 24 x 36. S takovým přístrojem udělal díru do světa Sony a sklízí s ním zasloužené úspěchy: v podstatě odpískal zrcadlovku, polopropustnou polozrcadlovku udržuje jakž takž při životě a jeho řada 7 slaví triumf. Musela by to být hodně silná snaha, aby někdo Sonyho dohonil a předhonil! No a vida, Fujifilm hodil na stůl opravdové eso.

Z hlediska dlouhodobého vnímám situaci tak, že ve třídě bezzrcadlovek se hodně dobře chytá Micro Four Thirds. OM-D E-M1 Mk II Olympusu je zdrcující pecka a uvidíme, s čím přijde Panasonic. Ty APS-C bezzrcadlovky jsou fajn, ale NEJSOU tak výhodné stran rozměru a váhy jak se tvrdí, s tím se nemohou s MFT měřit, ale co do výkonu jsou hodně podobné. Takže MFT a plný formát, připomíná mi to klasické doby, kdy žily vedle sebe kinofilm a svitkový film, formát 6×6 cm a odvozeniny. Čímž se pak přecházelo do středního formátu přístroji 6×7 a 6×9 cm. Tyhle digitální středoformáty mi hodně ty klasické středoformátu připomínají.


 

GFX 50S bude vybaven snímačem 44 x 33 mm – tedy nativní poměr stran je 4:3, ale prostoru na ořez je tu dost, takže bude v nabídce i poměr 3:2, 1:1, 4:5, a 6:17. G bajonet umožňuje vzdálenost od čipu 26,7 mm. Procesor je X-Processor Pro bez uvedených detailů, právě tak nevíme nic o rozsahu ISO a časů . Zajímavý detail – přístroj bude mít odnímatelný elektronický hledáček a s adaptérem ho bude možno použít i v nestandardních úhlech.

 

Dodávat se bude převážně s monofokálními objektivy. V první vlně to bude 63/2.8 (ekv. 50 mm), makroobjektiv 120/4.0 (ekv. 95 mm), světelný 110/2.0 (ekv. 87 mm), širokáč 45/2.8 (ekv. 35 mm) a superširokáč 23/4.0 (ekv. 18 mm). Jako zoom bude univerzální 32-64/4.0 (25-51 mm ekv.).



No a teď k té ceně- prý má být pod 10 tisíc dolarů. Otázka je, jak hluboko pod 10 tisíc dolků se Fujina ponoří. Středoformátový Pentax 645Z s procesorem stejných parametrů jde za 7 tisíc a není to žádná hudba z budoucnosti, a je k němu 16 objektivů. Ale odpověď se v dohledné době dozvíme a v současnosti můžeme jen vyjádřit radost, že se Fujifilm do takového podniku pustil. Pamětníci vzpomínají na Fujifilm GF670, GSW690II a další nádherné přístroje na svitkový film (dneska to koupíte za 400 dolků i levněji) a radují se (raduji se), že se Fujifilm na tuto scénu vrací.

 

Jinak ale se Fuji činí velmi dobře, během roku inovoval své zásadní řady bezzrcadlovek, přišel s X-Pro2, X-T2 a před pár dny i s nejjednodušším X-A10. Co ale bude s legendou, s modelem X100, ten zůstal viset na modelu X100T v roce 2014? Vrabci čimčarují, že v únoru přijde X100F vybavený týmž snímačem, jako má X-Pro2 s 24 megapixely.