Nezařazené

Co mě vzalo u Canonu v roce 2014

Blíží se konec roku, bilancujeme. Na trhu dominuje sedm výrobců fotoaparátů, první v abecedě je Canon. Jaká je jeho bilance, jak jsem ho sledoval v průběhu roku?

Blíží se konec roku, bilancujeme. Na trhu dominuje sedm výrobců fotoaparátů, první v abecedě je Canon. Jaká je jeho bilance, jak jsem ho sledoval v průběhu roku?

I on se zúčastnil velké bitvy na poli velkočipových kompaktů. Jeho koněm je zde G1X Mk II, postavený kolem čipu 1,5 palce (18.7 x 14 mm ) , což je větší plocha než čip MFT Micro Four Thirds (17,3 x 13 mm). Čip je CMOS , podporuje ho procesor Digic 6. Rozsah ISO je 100 až 12800, fotí v JPEG anebo 14bitovém RAW. Objektiv má 5x zoom 24-120 se světelností F2.0 – 3.9. Ostří od 5 cm, jeho autofokus má 31 bodů. Dotykový vyklápěcí displej je třípalcový s jednomegovým rozlišením. Lze k němu připojit elektronický hledáček, optický nemá.


Kresba je bez debaty a myslím, že to je asi ta nejdůležitější vlastnost. Na fotky spíše statické povahy je to výborný přístroj – perfektní objektiv obestavěný fotoaparátem s dobrým obrazovým výkonem. Přístroj je poněkud pomalý a v důsledku netradičního ovládání je pomalý. Pro pudovou pouliční fotografii se nehodí. Je to spíš krajinář než divoch určený do akce. Ale tu krajinu maluje skvěle. Nevýměnnosti objektivu netřeba litovat. Kompakty – i ty systémové – moc nejsou stavěné na dlouhá ohniska, takže těch ekv. 120 mm je víc než dostatečně dlouhé sklo. Ovšem i fandy zrcadlovek Canon letos potěšil, pravda, po dlouhatánském tahání za fusekli. Mám samozřejmě na mysli Canon EOS 7D Mark II. Je to špičková zrcadlovka určená především pro dynamickou fotografii reportážního typu. Ne snad, že by nezvládla i jiné úkoly a je přívětivá i k laikovi, který chce fotit své děti, ale pak se nevyužije jej hlavní síla.


Už původní sedmička byla rychlík a Mark II je ještě větší rychlík, co k tomu dodat. V té vyšší střední polo-profi třídě Canon nabízí 70D za 28 tisíc, 7D Mk II za 46 tisíc a full frame D6 za 43 tisíc, respektive 5D Mk II za 70 tisíc (listopad 2014). Ta 70D má výhodný poměr cena/výkon pro běžné focení a 6D pro toho, kdo si potrpí na FF. Sedmička Mk II je pro toho, kdo chce fotit rychlé děje a potřebuje momentálně nejrychlejší dostupný autofokus. Spravedlivě ale musím podotknout, že starou 7D nezašlapává do kouta s takovým nadhledem, jako full frame 5D Mk III překonal Marka II, o původním 5D nemluvě. Ten vývoj papírově jde hodně dopředu, v praxi ale už to není tak strmá křivka.

Závěrem článku připomenu lahůdku. Na primátorkách jsem fotil objektivem Canon EF 200-400/4 L IS USM, bratru za 325tisíc. Vestavěný telekonvertor prodlouží ohnisko na 280-560 mm jediným pohybem páčky. Podle specifikací stabilizace umožňuje jít o 4 EV do delších časů. Tyhle údaje beru s rezervou, a ani tentokrát jsem nemohl nabídnout žádnou ostrou fotku s ohniskem 560 mm, která by byla pořízena (můj ty bože) šedesátinou, neřkuli třicetinou. Ale o této problematice jsme v Digineffu už opakovaně psali.


Z kratičkého seznámení jsem nemohl dělat dalekosáhlé závěry – především jsem se nedostal k prověření jeho chování v protisvětle a nerealizoval jsem „psí test“, kdy v sérii na průběžný autofokus fotím přibíhajícího ohaře. Věru přísný test! První závěr, k němuž jsem došel po zběžné prohlídce nafoceného materiálu – prakticky všechny fotky byly ostré. Je to samozřejmě zásluha jak objektivu, tak těla přístroje. Prostě: jakmile to dostanete do záběru a máte použitelnou dobu osvitu, je velká pravděpodobnost, že si to odnesete ostré. Což je to, proč se takové drahé objektivy kupují…

Zážitek sám pro sebe je extender. Samozřejmě jsem o něm četl a slyšel i bájit, ale nepředstavoval jsem si, že je to tak snadné a efektivní. Přepínací páčka – uvnitř to měkce lupne, v hledáčku motiv přiskočí a změní se clona o 1 EV. Pohádka!
Zítra bude Fuji.