Nezařazené

Co je vhodné na vážné fotografování

Dostal jsem mail a teď ho nemůžu najít. Omlouvám se. Nicméně obsah mi v mysli uvázl. Pisatel se ptá, co je spíš vhodné pro vážnou fotografickou práci: Sony NEX 7, nebo zrcadlovka – dejme tomu – Canon 7D? To je otázka, bych tak řekl, vážná, a je nad ní dlužno se vážně zamyslit. Ale zcela vážně: doporučil bych obrátit směr té úvahy, tedy místo od foťáku k vážné práci jít od vážné práci k foťáku.

Dostal jsem mail a teď ho nemůžu najít. Omlouvám se. Nicméně obsah mi v mysli uvázl. Pisatel se ptá, co je spíš vhodné pro vážnou fotografickou práci: Sony NEX 7, nebo zrcadlovka – dejme tomu – Canon 7D? To je otázka, bych tak řekl, vážná, a je nad ní dlužno se vážně zamyslit. Ale zcela vážně: doporučil bych obrátit směr té úvahy, tedy místo od foťáku k vážné práci jít od vážné práci k foťáku.

Vážná fotografická práce, pod tím pojmem vnímám fotografování s rozmyslem a se záměrem. I když si usmyslíte, že budete systematicky dokumentovat svoje dítě od miminka po promoci, je to vážná fotografická práce. Jestli se stanete fotoreportérem ČTK, je to vážná fotografická práce. Budete fotit kytičky nebo ryby pod vodou, je to vážná fotografická práce. Podstatný je tedy záměr a soustavnost. Vyfotit náhodou psa jak chytá tenisák je pěkný úlovek, ale jenom když budete psa fotit pořád a naučíte se to a překonáte útrapy s focením psů spojené, pak to bude vážná fotografická práce.

Z takové úvahy bych samozřejmě mohl odvodit závěr, že výběr fotoaparátu má odrážet onu úzkou specializaci. Ono to tak skutečně někdy je, na některý zcela vážný fotografický úkol se hodí malý kompakt do kapsy a na jiný úkol je třeba ateliérového přístroje na plochý film 9×12.

 


Vážné focení kandíku… kompaktem, foto Jana Becková

Je mi ale jasné, že takto svůj dotaz nemyslel onen pisatel ztraceného mailu.

Vycházel z technických parametrů. Sony NEX7 má stejně jako Canon 7D čip velikosti APS-C, oba přístroje mají výměnnou optiku, v podstatě stejnou rychlost sériového snímání a více méně i ostatní parametry jsou stejné nebo podobné. Takže teď už se z toho nevykroutím, co „se víc hodí“?


Vrátím se do minulosti. Většinu své fotografické praxe jsem prožil v době analogu. No a tehdy profesionálové používali buď zrcadlovky, tehdy to byly zpravidla Nikony, anebo dálkoměrné Leiky. A zase, záleželo na tom, co kdo fotil. Tak třeba můj kamarád Eda Karkan fotil hodně sport a fotil ho Nikonem, kdežto Mirek Zajíc v Mladém světě fotil živou reportáž mezi lidmi a používal na to Leiku, stejně jako jeho předchůdce v Mlaďáku Miroslav Hucek – a oba jsou to dodnes Páni fotografové a fotí dodnes Leikami.

Takže obecně, ony ty mirrorlessy, ať je to řada NEX nebo Nikon 1 nebo Samsungy nebo systém 4/3 Olympusu a Panasonicu, v jistém směru hrají roli někdejších dálkoměrných přístrojů, jako je Leica. Jsou malé, nenápadné, snadno přenosné, neobtěžující ani fotografa ani venek. To byl ostatně důvod, proč jsem si koupil Sony NEX 3. Myslím si, že těmto přístrojům sluší především krátké ohnisko a je dobře tedy fotit nablízko, na kontakt, na tělo, pokud jde o živou fotografii. Problém je s hledáčky, protože kromě Fujifilmu mají buď jen displej nebo elektronické hledáčky a přestože se EVF hodně vylepšily, přece jen to je elektronika.

Zrcadlovka je velká a těžká , i ta takzvaně malá DSLR je v podstatě velká a těžká. Nicméně, podle mého názoru její hlavní přednost je hledáčkový systém. Krátce, v hledáčku DSLR máte pocit intimního, přesného vnímání fotografované scény. Přístroj je těžký a stabilní, dobře se drží a tyto výhody rostou s délkou ohniska objektivu. Já si moc nedovedu představit NEX 7 s polopropustnou redukcí a půlkilem – a fotit tím fotbal. Jistě by to šlo, ale přišlo by mi to nějaké divné. Fotbal bych fotil zrcadlovkou, street photography mi přijde vhodnější dejme tomu NEX 7kou.

Takže uzavřu, ono je to jako s jakýmkoli jiným nářadím. Univerzální truhlářský nástroj na výrobu čehokoli neexistuje. Zrovna tak neexistuje univerzální fotoaparát. A měl bych radit zcela vážně, pak si myslím, že kompakt nebo mirrorless je velmi dobrý doplněk DSLR a oba najdou v praxi své využití.