Nezařazené

Co je to pomalá synchronizace

Ptá se mě pan J., co že to je pomalá synchronizace blesku. Píše:
1) Na jednom Vašem videu focení s bleskem a funkcí „pomalá synchronizace“  – jaký je rozdíl využití téhle funkce  vs. snížení „kompenzace blesku např. -1,0      manuálně v menu přístroje    ?  ?   ?
2)  pokud bych měl zapnutou onu funkce „pomalá synchronizace“   u mého Sony jsem pak nějak omezen časem, např. použití do 1/60   či to mohu použít i s časem 1/250  ?  ?

Ptá se mě pan J., co že to je pomalá synchronizace blesku. Píše:
1) Na jednom Vašem videu focení s bleskem a funkcí „pomalá synchronizace“  – jaký je rozdíl využití téhle funkce  vs. snížení „kompenzace blesku např. -1,0      manuálně v menu přístroje    ?  ?   ?
2)  pokud bych měl zapnutou onu funkce „pomalá synchronizace“   u mého Sony jsem pak nějak omezen časem, např. použití do 1/60   či to mohu použít i s časem 1/250  ?  ?

Děkuji za dotaz, je to příležitost povykládat o zařízení velmi užitečném a velmi špatně používaném (obvykle). Pomalá synchronizace je samozřejmě pitomost – je to překlad anglického výrazu slow flash nebo slow synchro a to je taky blbost, protože flash neboli blesk je vždycky rychlý a synchro musí být také rychlé, jinak by to jaksi bylo nesynchro… Ale nehrajme si se slovíčky.

Synchronizační čas
Nedorozumění vzniká z toho, že se ten výraz týká něčeho trochu jiného než je blesk sám. Při použití blesku, a je jedno, zda jde o blesk vestavěný do foťáku nebo mobilu, o blesk externí anebo dokonce velký studiový, vždy je třeba vzít v úvahu tzv. synchronizační čas.

Každý foťák má objektiv a závěrku a něco citlivého, čip nebo film. Při práci z bleskem je třeba to zařídit tak, aby závěrka byla plně otevřená v okamžiku, kdy se odpálí blesk a pak odražené světlo dopadne na to citlivé uvnitř fotoaparátu.

Za starodávna to bývala – typicky – 1/30 vteřiny a taky na starých foťácích často najdete na voliči časů značku blesku – zde je to na Pentaconsixu a je to 1/25 vteřiny. Dnes bývá nejkratší synchronizační čas obvykle 1/250, ale záleží na konstrukci závěrky.


Pozor ale: to není čas, který MUSÍ být nastaven při blesku – je to jenom ten nejkratší použitelný čas . Může být i delší – i při delších časech je – jak jsem uvedl výše – závěrka plně otevřená. Ta pomalá synchronizace znamená, že váš blesk je ochoten blýskat i při delších (lidově řečeno pomalejších) expozičních dobách. Třeba při desetině vteřiny? Proč ne. Nebo… při pěti vteřinách? Proč ne. Takto je to v menu uvedeno, zde je to z ovládání Fujifilmu X100 T:



Proč ten povyk
Podivíte se, proč to tam je. Vysvětlení je prosté. Ono totiž, když fotíte v automatickém režimu (obvykle je to ikonka zeleného foťáčku), přístroj automaticky aktivuje blesk zase v automatickém režimu a rychlost závěrky pak obvykle nastaví na 1/60 vteřiny. Dělají to kompakty, ale dělá to i můj profi Canon 5D Mk III. Ta rychlost je tam natvrdo a nehnete s ní. Výsledkem bývají ohavné fotky s vypáleným objektem a černým pozadím:


Když ale nastavíte to pomalé synchro, přístroj si nastaví sám expozici podle aktuálních světelných podmínek a ten blesk tam zafunguje jako dodatečný světelný zdroj a šikovně jen přisvětlí motiv. Výsledek je dobrý, když laik nepozná, že se použil blesk. Toto bylo foceno ve stejném místě, jen se fotilo na dlouhý čas 1/20 vteřiny a výkon blesku byl silně snížen (-3 EV). To je vždy nutno nastavit podle okolností – nejlépe uděláme, když si to vyzkoušíme na nečisto, odladíme a pak fotíme:

 



První poučení:
Ten automatický režim blesku na kompaktu nikdy nepoužívejte. Pokud máte zrcadlovku, ve špatných světelných podmínkách nepoužívejte zelený foťáček… když už trváte na automatice, nastavte tam režim se škrtnutým bleskem v kolečku: to je automat, který však neaktivuje ani ve tmě váš vestavěný blesk.

Co je korekce blesku
Pan J. se v druhé části dotazu ptal na korekci blesku. Ten má určitý světelný výkon a ten lze podle okolností zvyšovat nebo zmenšovat. Blesky mají dva režimy, automatický anebo ruční. Ten automatický funguje následovně: při expozici se otevře závěrka, blesk vyšle tzv. předblesk, ten se odrazí od objektu a dopadne na čidlo; blesk pak vyhodnotí vzdálenost a podle toho upraví výkon. Ten předblesk je pouze pomocný, na expozici nemá vliv. V manuálním režimu blesk pálí na plný výkon a je třeba ho ručně korigovat – stahovat jeho výkon. Ta korekce výkonu není závislá na režimu blesku, tedy korigovat můžeme i v automatickém režimu (jenom rychlost závěrky v něm bude typicky na 1/60 vteřiny).

Blesk je dobrý sluha a zlý pán. Je skvělý sluha jako doplňkový zdroj světla, při nízké hladině osvětlení – anebo i za denního světla, v protisvětle. Na téhle fotce je benátská maska v protisvětle, za ní vychází slunce. Bez blesku by bylo buď vypálené nebe, anebo dobře exponované nebe a černá silueta postavy.



Tolik tedy k dotazu pana J. , pokud by mělo být něco nejasného, vzneste dotaz.