Nezařazené

Co je a co není přípustné

Ve středu jsem zde psal o stavu naší průběžné soutěže Měsíc rozpustilých mraků a prezentoval jsem tři fotografie, které se zatím umístily na předních místech. Kolem jedné z nich se strhla malá polemika: je přípustné vyměnit oblohu? Nejdříve si tedy ukažme, o jakou fotku jde. Je to Letní romance Františka Běleckého. Napsal jsem: Mraky samy o sobě krásné jsou a vyfotit krásné mraky vcelku není žádný velký kumšt. Musí tam být nějaká přidaná hodnota – tedy nejen krásné(nebo vůbec nějaké) mraky, ale Něco Navíc. Zde – jednoduchá geometrická kompozice, barevnost redukovaná na tři odstíny, přičemž červená barva tam dělá výrazný akcent.


Na to tedy ona reakce:

Dnes jsem si prohlížel i článek Soutěž po týdnu. Zaujal mne obrázek hodnocený na 1. místě – Letní romance. Připomněl mi jeden z mých pokusů s vkládáním hezké oblohy místo ploché šedivky. Nechci autora poškodit, ale připadá mi písečná pláž snímaná dost z nadhledu a mraky působí jako z výrazného podhledu. Nevím, jestli by nějaký objektiv dokázal takový rozsah od písku po mraky, aniž by se na bocích projevil efekt rybího oka. Navíc světlo v mracích se zdá přicházet zleva a kolíky jsou v pravém protisvětle. Navíc přechod mezi oběma částmi se zdá dost nepřirozeně ostrý i pro případ, že by ho tvořila hrana písečné duny. Kdybych podobnou montáž poslal do nějaké nesoutěžní galerie, např. Megapixel.cz, tak mě ostatní přispěvatelé – amatéři, roznesou na kopytech.

Odepsal jsem možná příliš nevrle, co si o roznášení na kopytech myslím, ale hlavně:

Pokud jde o výtvarnou fotografii, podstatný je výsledek a nikoli prostředek, jakým ho bylo vytvořeno. Snímek Františka Běleckého má silný náboj a to je to, co mě na něm zajímá. Ostatně i Bryan Peterson ve svých knihách naprosto nezatracuje výměnu oblohy, naopak, nabádá nás k tomu, abychom si jakýsi sklad obloh budovali.
Nicméně mi nedalo a Františku Běleckému jsem napsal a on mi poslal RAW té fotky. I ten je zajímavý, takhle fotka vypadá bez jakékoli úpravy při konverzi:


Je patrné, že nejde o žádnou montáž či výměnu oblohy (opakuji: nevadilo by mi, kdyby to výměna byla), ovšem tahle neupravená fotka působí daleko méně, než upravená. Autor fotil Canonem 7D a objektivem 17-55/2.8 na ohnisko 28 mm na ISO 320 expozicí 1/210 na F 8.0, světla tedy bylo pomálu!

Čímž bychom se dostali k jinému okruhu otázek: mají se fotky upravovat, nebo ne? Znám lidi, kteří jakoukoli úpravu odmítají. Nemyslím si, že existuje nějaká objektivní pravda, že to musí být tak a nesmí být onak. Já se domnívám, že na úpravě není nic špatného. Nicméně nikomu nebudu svůj názor vnucovat. Všichni máme svůj rozum a jsme schopni si názor vytvořit sami.