Nezařazené

Co chystá Canon

Je to na spadnutí, všelijaké ty „canonrumors“ počítají s Canonem 5D Mark III jako s hotovou věcí, jen je otázka, kdy to bude. A co mirrorless? Na serveru eoshd.com se objevila zajímavá informace. Opírá se o sdělení japonské stránky DCWatch, která přinesla interview s výkonným ředitelem Masaya Maeda, ve struktuře Canonu ho najdeme na pozici Chief Executive Image Communication Products Operations . Rozhovor je japonský, Eoshd přináší hrubý překlad. Pan Maeda potvrzuje, že Canon má v úmyslu přijít s přístrojem třídy mirrorless, tedy nikoli zrcadlovkou, avšak s možností výměny optiky. Na otázku týkající se formátu odpovídá, že záleží především na kvalitě obrazu a rozměr přístroje je v pořadí důležitosti druhý faktor. Zmínil se i o videosystému Canon C300, který byl vyvinut právě s ohledem na operativnost. Dále přišla řeč na systém autofokusu. Maeda hovoří o nové cestě, o kombinaci systému na principu fázového posunu a analýzy kontrastu (vysvětluji zde co to je a jak to funguje) a nabádá k trpělivosti…
Informace se časově shoduje se zprávou, že Canon má patent na objektiv 18-45/3.5-5.6, který svou konstrukcí zřejmě zapadá do konceptu mirrorless přístroje. Můžeme spekulovat, zdali to jsou záměrné nebo náhodné indiskrece, přikláním se k první variantě. Eoshd spekuluje, že bychom se canonského mirrorlessu mohli dočkat na Photokině.


A co D 5 Mark III?
Ten je podle všeho na spadnutí. Ze všech stran prší zprávy o tom, kdo kde viděl koho s novým fullframe od Canonu. Na fotce je Tim Smith z americké sekce Canonu, zdá se že drží předprodukční vzorek v ruce a netváří se nešťastně.


Sleduji denně canonrumors.com, momentálně odhady vypadají následovně:

22 megapixelů, autofokus se 61 body, hledáček se 100% pokrytím, LCD 3,2 palce, duální slot CF / SD karty, cena 3500 dolarů, oznámení 27 / 28. února.

Proberme to po pořádku. Stávající Mark II má 21 megapixelů efektivně, ale 22 mega fyzicky. Zaostřovacích bodů ale má jen 9, takže těch 61 bodů se shoduje s modelem EOS DX, oznámeném loni v říjnu. I tento DX má 100% krytí v hranolovém hledáčku a TFT LCD s úhlopříčkou 3,2 palce. To co drží Tim Smith je zřejmě bez batterypacku, tedy bez vestavěného pouzdra na akumulátory. Z toho by vyplývalo, že Mark III. Převezme od DX především autofokusový systém. Rychlost ostření byla jeho slabá stránka, nikoli kvalita kresby, na tu si nikdo pokud vím nestěžuje. Pokud by tedy převzal AF systém modelu DX, ocitl by se ve zcela jiné kategorii a stal by se vážným hráčem na profi scéně. Ve tmách je rychlost snímání, což je další parametr zajímající profesionály. DX má 14 fps, Mark II necelých 4. To samozřejmě souvisí s použitým procesorem. Těžko si představit, že by Canon zachoval v novém modelu Digic 4, spíš bych to tipoval na Dual Digic 5+. Zase postup do profi třídy.

To pak by nastal rachot. Odhadovaná cena je fakticky totožná se současnou cenou Marka II. Ten by musel být zlevněný… Zkrátka, máme se na co těšit!