Nezařazené

Co čekám v příštím roce

Je čas prognóz a předsevzetí. Co se dá čekat od roku 2013 v oblasti fotografie? Revoluce se čekat nedá, bude to evoluce, slýchám od svých partnerů z oblasti fota. Moc se od nich nedozvím, oni, jak pravím klasik, nesmí ani naznačovat. Takže, jak dál?

Je čas prognóz a předsevzetí. Co se dá čekat od roku 2013 v oblasti fotografie? Revoluce se čekat nedá, bude to evoluce, slýchám od svých partnerů z oblasti fota. Moc se od nich nedozvím, oni, jak pravím klasik, nesmí ani naznačovat. Takže, jak dál?

Už po celý rok 2012 jsme slyšeli umíráček nad kompaktními fotoaparáty. Osmimegapixelové mobily znamenaly přelom v mobilní fotografii. To je jasný trend. Dnes už se nemluví o „digitálních fotografech“, protože fotografie, to je dnes skoro výlučně digitální fotografie. Ale už narazíme na pojem „mobilní fotograf“. Komický název, jako by ne-mobilní fotograf stál na místě jako pecka. Prostě, mobilní fotograf je někdo, kdo fotí mobilem. Dan Chung loni fotil olympiádu v Londýně svým iPhonem. Psalo se o něm v novinách. Něco takového se už nestane.

V tomto roce očekávám, že se do mobilu začnou běžněji dávat objektivy typu zoom. Nechápu, proč se to nedělá už dávno. Už dlouho známe a používáme technologii periskopové optiky, kdy za vstupní čočku je vložen hranol a ten láme světlo o devadesát stupňů. Čip tedy může být v odstupu od vstupní čočky a do volného prostoru se pohodlně vejdou další optické členy. Zatím se variabilita ohniska řeší přídavnými čočkami, i Dan Chung je na svém iPhonu používal Upřímně, o přídavných čočkách se nedá s dobrým svědomím říct nic opravdu dobrého. Zoom ničím nenahradíš, říkala babička na Starém Bělidle. Je to objemné zařízení, jenže Samsung Galaxy TAB 2 je mobil – tablet obřích rozměrů a má fenomenální úspěch. Do jeho gargantuovského těla by se zoom zalomený do pravého úhlu vešel bohatě.

Za právě uplynulý rok se výrazně zrychlilo ostření. Zdaleka nejde jen o zrcadlovky a jejich systém ostření na principu analýzy fázového posunu. Zrychlují i kompakty a mimo jiné i proto, že do jejich čipů jsou elementy zkoumající fázový posun implantovány. Jsou to technologie s nepublikovaným principem a když se na nějaké té Photokině zeptáte zasvěceného člověka, vyvoláte v něm škytku, ale neřekne vám nic. Je to další evoluční krok v miniaturizaci. Fotografická veřejnost je jakž takž informována o konstrukci fotodiod a v roce 2011 a 2012 si užila výkladů o čipech, kterým se tak dlouho říkalo „čip se zadním osvitem“, až se přišlo na to, že jde vlastně o přední osvit. Málo se však mluví a ví o konstrukci sběrných čoček předřazených fotodiodám. Jsou lisované, to je zhruba soubor zveřejněných informací. V jejich tvaru je zakleto tajemství fázového posunu. Světlo je třeba dělit a maskovat a pak lze z něho vydolovat informaci o fázovém posunu. Z útržků aktuálně známých informací vyplývá, že takto řešené fotodiody dokáží urychlit proces automatického ostření. Mají roli pomocnou, hlavní tíhu ale pořád nesou fotodiody, které poskytují informaci pro analýzu kontrastu. Takže tudy povede jeden z evolučních směrů.

No a pak je tu samozřejmě otázka šumu. Je to komický problém. Statistiky jasně ukazují, že drtivá většina fotografií nikdy není vytištěna a žije smutný život na obrazovkách mobilních telefonů a tabletů. Přesto je obrazový šum prohlašován za metlu lidstva, něco mezi hladem a morem. Dnes už čtyřtřetinový systém je schopen výtečných obrazových výsledků při 5000 ISO. Poslední fotoaparát, který mi prošel loni rukama, byl Canon EOS 6D. Ani 8000 ISO mu nedělalo potíže. Takže tedy pozvolné hynutí kompaktů, rozvoj mobilní telefonie, další zrychlení autofokusu a snížení šumu, to jsou evoluční směry, které můžeme letos bez rizika blamáže očekávat.
Že by na sebe lidé byli hodnější, to se čekat nedá. I když toto bych sobě i vám na začátku roku 2013 přál mnohem víc než omezení obrazového šumu.