Nezařazené

Člověk a závislost

Na začátku června, přesně ve dnech 5. až 7. 6., se bude v Krumlově konat Open Air Festival – druhé pokračování bienále zahájeného v červnu 2015. Součástí festivalu bude i soutěž Art Room, zaměřená na umělecké střední školy. Část se týká fotografie, část jsou instalace a happeningy, které se budou na festivalu fotit. Byl jsme v porotě a zde jsou první výsledky. Tématem byla Závislost – jak ji středoškoláci vidí? Výsledkem soutěžního díla mělo být cokoliv, co je fotogenické, co zaujme fotografa natolik, aby vzal fotoaparát a zmáčkl spoušť. Vytvořit dílo však nestačilo, studenti jej museli i vyfotit, aby bylo zřejmé, zda splnili požadavek fotogeničnosti. Do soutěže tak zasílali nejen umělecké dílo, ale i výslednou fotografii tohoto díla. Mezi došlými 74 soutěžními díly z 20 českých a slovenských středních a vyšších odborných škol figurovaly většinou fotoscény, volné instalace, kostýmy, dekorace, performance i videoarty. V porotě byli Ing. Martin Busta, Ing. arch. Milan Býček, PhDr. Ondřej Neff, doc. ak. mal. Vladimír Merta, ak. mal. Jaroslav Svoboda, Mgr. Asen Šopov a Tereza z Davle.

Vzhledem k množství a úrovni uměleckých nápadů a současně proto, že samotné zadání soutěže nebylo pro studenty jednoduché, rozhodla se porota, že soutěž rozšíří ještě o druhou kategorii, a to Výstavní fotografie. Jedná se o díla, u nichž studenti nesplnili požadavky dle propozic a zaslali pouze fotografii na dané téma. Tyto fotografie tedy nebudou soutěžit ve druhém kole, ale budou prezentovány v samostatné výstavě v Českém Krumlově v rámci festivalu.

Na prvních deseti místech v kategorii Fotogenická díla ART ROOM se umístilo 14 soutěžních děl ze škol SPŠKaS Karlovy Vary, SPŠST Panská z Prahy, SŠUD Brno, SUPŠ HNN Hradec Králové, SUPŠ Uherské Hradiště, SUŠ V. Hollara z Prahy. V kategorii B Výstavní fotografie bodovaly školy SUŠ Kežmarok, SSUŠ Žilina, SUŠSV Bratislava SOU Liberec, ISSŽ Plzeň, SŠ Náhorní z Prahy a SŠ OGD Lysá nad Labem.

Vítězná díla budou rozseta v interiérech a exteriérech Českého Krumlova a stanou se tak součástí festivalového programu. Porota ohodnotí jejich funkčnost, realizaci a umělecký záměr v jiném prostředí. Vítězové budou vyhlášeni během slavnostního večera, kde obdrží hmotné a finanční ceny. Festivalem to však nekončí. Vítězná díla budou následně představena v putovní Konfrontační výstavě ART ROOM v českých a slovenských galeriích. Podtitulem výstavy je: „Jak jsme to viděli my (studenti) a jaké další fotografické pohledy nabídla instalace návštěvníkům a profesionálnímu fotografovi?“

Toto je fotka z kategorie, kde nebyla přiložena dokumentace k instalaci. Je to práce Nikol Schejbalové z ISSZ Plzeň.


Zde je galerie s finálními fotografiemi.

Mě jako porotce hodně zajímaly instalace: má to být téma k focení, tedy: přijdete, uvidíte a budete to fotit. Hodně mě zaujal kostým, tedy figura, respektive dvě figury na téma Kuřačka. Kostým vymyslely a realizovaly Eliška Zelenková a Aneta Mašková z SUPS HNN v Hradci Králové.


Zajímavých nápadů se v soutěži objevilo hodně. Zde je galerie s finálními instalacemi.