Nezařazené

Ceny EISA uděleny

Jako každý rok udělovala EISA – European Imaging and Sound Association svioje ceny. Jde o sdružení odborných tištěných médií, nejprestižnější v Evropě. Podívejme se, které produkty se ocitly na první příčce v jednotlivých kategoriích.

Jako každý rok udělovala EISA – European Imaging and Sound Association svioje ceny. Jde o sdružení odborných tištěných médií, nejprestižnější v Evropě. Podívejme se, které produkty se ocitly na první příčce v jednotlivých kategoriích.

V kategorii zrcadlovek si palmu odnesl Canon EOS 80D. Recenzoval jsem ho v květnu, moje charakteristika: vyzrálý model zrcadlovky střední třídy, od modelu bezprostředně níže se liší především robustností a utěsněním proti nepohodě a vyšší svižností. Cenově je posazena velmi rozumně a je schopna výkonů naprosto na úrovni soudobé fotografické techniky. Svým výkonem si zaslouží bedlivý výběr optiky, zůstal bych u jednoduchého setového 18-55 a pak volil širokoúhlé sklo a teleobjektiv ze široké nabídky jež je na trhu k disposici.

V poloprofesionálních zrcadlovkách vyhrál Nikon D500, nad ním jsem jásal koncem července. Má charakteristika: prezentuje technologickou špičku.Co se dnes dovede, to tady je. Robustní utěsněný korpus, ostření a procesor poslední generace, ultrarychlá mechanika, slot na progresivní formát karet. V recenzích kolegů vždy pátrám po „proti“… zde je patrná usilovná snaha něco nalézt.Patří to vysoké cenové kategorie – v červenci 2016 stojí 58 tisíc a v kombinaci s objektivem 16-80/2.8-40 dokonce 83 tisíc. Tentokrát ale strýček Skrblík mlčí. Ano, je to kvalita.


V profi třídě padla volba na Canon EOS 1D X Mk II, zde moje recenze. Napsal jsem o něm: Na Olympijských hrách v Riu jistě bude těchto nových dé-iksech rachotit hodně (což se potvrzuje, dodávám dnes…) – a je také třeba brát v úvahu přenosy fotek přes wi-fi moduly, tam pak hraje roli datový objem přenášených snímků. Pro studiové účely nabízí Canon padesátimegové zrcadlovky, takže výběr tu je. Toto je sportovní plnokrevník a kdybych měl uvést nějakou vadu, nějaký nedostatek, musel bych palec cucat až na kost.


Podstatné jsou dnes mirrorless bezzrcadlovky. Zde nejvýš zabodoval Olympus OM-D E-M10 Mk II, zde moje uvedení, recenzi jsem ještě nedělal.


V poloprofesionálních mirrorlessech uspěl superrychlý Sony Alpha 6300, o něm si přečtěte zde. Mé shrnutí: Sony Alpha 6300 je poslední model řady kompaktních bezzrcadlovek s formátem APS-C. Obrazově pokračuje v dobré tradici NEX – Alpha, ovšem v dokonalosti autofokusu je tu obrovský pokrok. Rychlý, robustní v těle z hořčíkové slitiny, vybavený vším, co soudobá technika nabízí.


Mezi profi mirrorlessy zaperlil Fujifilm X-Pro 2. Recenzoval jsem ho v únoru i s videem.


Pokud jde o kompakty, tak EISA hodnotila profi třídu a zde jednoznačně kraluje Sony RX 1R II, recenzi máte zde. Shrnul jsem své poznatky takto: Sony RX1R II je profesionální kompakt s pevným objektivem 35/2.0 a plnoformátovým čipem 24 x 36 mm. Je to nejmenší a nejlehčí plnoformátový fotoaparát s obrovským rozlišením a velmi rychlým autofokusem, jako takový získal letos ocenění TIPA Awards (a teď i EISA…). Přístroj je to exkluzivní za exkluzivní cenu, s tou připomínkou, že to věru není nic pro začátečníky.


Ultrazoom získal cenu Panasonic TZ 100, psal jsem o něm v únoru.


Oceněny byly i objektivy. Tamron SP 85/1.8 v kategorii objektivů pro zrcadlovky, pro mirrorlesy Sony FE 85/1.4 GM. V zoomech pro zrcadlovky se nejvíce líbila Sigma 50-100/1.8 Art. Objektiv pro mirrorlessy coby nejlepší je Fujinon XF 100-400/4.5-5.6. Za technickou inovaci bodoval Panasonic svým DUAL stabilizátorem, DxO OpticsPro 11 byl oceněn za nejlepší software. Nejlepší tiskárna je podle EISA Canon image PROGRAF PRO-100. A na závěr nejlepší mobil – Samsung Galaxy S7 / S7 edge.