Nezařazené

Čekání na Fujifilm X100

Už jsem viděl tenhle kompakt s čipem APS-C nesměle inzerovaný na českém netu za 25 tisíc, ale jsou to zatím jen plané sliby. Fujifilm tento týden zveřejnil bližší informace o chystaném zajímavém modelu. Nejzajímavější je na něm jeden fakt. Bude mít pevné sklo, tedy objektiv s pevně daným ohniskem 23 mm, to je ekvivalent 35 mm, a tento objektiv bude napevno, tedy nebude výměnný, jak to mají kompakty Sony NEX 3 a 5, případně Samsung NX 10 a 100, respektive čtyřtřetinové Olympusy a Panasoniky. Už tím vyvolal zájem a také kritiku, že půjde o „záležitost pro snoby“, jelikož správný objektiv „musí mít zoom aspoň 1:3“, tak nějak jsem to zahlédl v jedné diskusi.

Ještě další detaily: má 12,3 mega, CMOS velikosti APS-C, tedy snímač „jako mají zrcadlovky“, světelnost F2 a největší clonu F16 (to je zvláštní, bývá F22, tedy o jeden stupeň větší), rozsah časů od 30 sec do 1/4000 a „vysokorychlostní autofokus na kontrast“ – tohle je mírně kontroverzní tvrzení. Jako kdyby napsali,. že je u toho kýbl such vody. Ostření na kontrast není vysokorychlostní, ale uvidíme, třeba umí Fujifilm vyrábět suchou vodu.

Má hybridní hledáček, tedy průhledový, ale lze do něho promítnout obraz z EVF 1,440 tisíc LCD, tedy hledáček s vysokým rozlišením. I na to jsem náramně zvědavý – na kvalitu jak průhledového, tak elektronického hledáčku.

LCD na zadní stěně je skromnější, 2,8 palcový, se slušným rozlišením 460 tisíc bodů. Video je 1280×720, dodávám pro pořádek. Rozměry včetně objektivu (pochopitelně, když není výměnný) jsou 126.5(W) x 74.4(H) x 53.9(D). Zápis na SD / SDHC / SDXC karty.

Tolik tedy základní technicko-taktická data.

 

 

Takže co, bude to drahá hračka pro snoby? Záleží, podle mého názoru, na dvou vlastnostech, které ovšem z dat nevyčteme. Především to musí mít naprosto perfektní kresbu – a to tak perfektní, že předčí pancake objektivy Panasoniku, Samsungu a Sonyho. Jinak to ztrácí značnou část půvabu. Vlastním Panasonic GF1 s pancakem a jiný objektiv k němu nechci – jiný širokoúhlý nepotřebuju a dlouhý nemá podle mého názoru na kompaktu smysl. Ale kdybych chtěl… Prostě, mám tu možnost. O ni bych na fujině přišel a rád bych to měl něčím vyvážené, a čím jiným, než absolutně perfektní kresbou.-
Věřím, že toho se dočkám.
No a druhá věc, to je to ultrarychlé ostření. Olynpusí „peny“ jsou fajn, ale jsou strašně pomalé, takže z mého hlediska jsou za hranicí použitelnosti. Panasonic, Sony i Samsung jsou na tom v tomto ohledu mnohem líp, ale mohly by na tom být ještě lépěji, jak praví klasik. Bude fujina opravdu tak blesková, jak slibuje reklamní slogan?

Zbývají ještě otazníky stran citlivost a šumu. V oficiálním sdělení údaje o ISO chybí.

No, uvidíme.

Designed by WPZOOM