Nezařazené

Casio Exilim EX-ZR200 (recenze)

Ano, je to strašná prodleva čtyř let, kdy jsem tu naposled recenzoval nějaký přístroj od Casia. Je to jistě chyba, a lepší než omluva je recenze. Tak vám ji předkládám, recenzi šestnáctimegového kompaktu doslova nabitého zajímavými funkcemi.

Ano, je to strašná prodleva čtyř let, kdy jsem tu naposled recenzoval nějaký přístroj od Casia. Je to jistě chyba, a lepší než omluva je recenze. Tak vám ji předkládám, recenzi šestnáctimegového kompaktu doslova nabitého zajímavými funkcemi.

Jaký je a komu je určen
Na to druhé, to je jednoduchá odpověď. Počítá se s tím, že aparát bude bohatě využíván hlavně k vysokorychlostnímu snímání, dovedu si představit, že se stane pomocníkem sportovního trenéra anebo kohokoli, kdo potřebuje analyzovat pohyb. Je určen hračičkům, kteří mají rádi všelijaké vychytávky. Z těch je nejdůležitější silná stránka přístrojů Casio, totiž vysokorychlostní snímání. Toho jsem si všímal už před těmi čtyřmi lety, tehdy s tím Casio začalo. A hned prozradím, proč ta prodleva. Fotky pořízené ve vysokorychlostním snímacím režimu byly tenkrát mizerné a tak mě jaksi otrávilo se tím zabývat. No a vida, čtyři roky uplynuly a je to jinak, šesntáctimegové fotky sekané ukrutnou rychlostí 30 oken za vteřinu jsou perfektně ostré.


Ale popořádku. Přístroj je kompakt vybavený stabilizovaným snímačem CMOS 1/2.3″ (6.17 x 4.55 mm) s rozlišením 16,1 mega (4608 x 3456 pixelů maximum) a procesorem Exilim Engine 5.0. Citlivost se drží v rozumných dimenzích od 80 do 3200 ISO. Rozsah zoomu se světelností F 3.0 – 5.9 je ekvivalent 24 – 300 mm, přičemž oněch 300 mm je také maximum jakž takž rozumného dlouhého ohniska kompaktu, tedy zoom má rozsah 12,5x. Ostření je na principu analýzy kontrastu, ostří od 50 cm, v makru od 1 cm. Závěrka pracuje od 15 sec do 1/2000 sec, jsou zde režimy automat, priorita clony (přeskakovací z maxima do maxima) a času a hromada programů a prográmků, o kterých půjde řeč především. Hlavní atraktivitou přístroje je totiž bohatá výbava rozmanitých filtrů, jakož i výkon v rychlostním snímání obrázků v plném rozlišení. Vysokorychlostní fotografie je doména Casia už od roku 2005. Jak řečeno, dříve recenzované modely měly problémy s kvalitou obrazu v těchto režimech. To je překonáno, vysokorychlostní fotografie je zde kvalitativně bezproblémová.


Ovládání a menu
V tomto ohledu je přístroj konzervativní a zaplaťpánbu za to. Na horní stěně je vypínač, vlevo od něho vypínač vysokorychlostního snímání: vždyť říkám, že je postaven hlavně na to. Bohatě je obsazený kruhový volič režimů, posazený zcela vpravo od spouště (pod ní je páčka pro zoom). Je toho tady hodně. Netradičně červená ikonka foťáku náleží k režimu, který bývá charakterizován jako program – umožňuje rozmanité korekce, ať už citlivosti, vyvážení bílé nebo expozice. Premium auto je inteligentní automatika, tedy automatická volba režimu podle charakteru scény. Položka BS odpovídá scénickým režimům, zde se zastavíme později. Následuje panorama, rozumí se plynulé panorama, jedním pohybem ve směru šipky. Zajímavostí je multi SR zoom. Je to fakticky digitální zoom, nicméně složený ze série rychle po sobě jdoucích fotek. Výsledek je překvapivě kvalitní. Na druhou stranu od automatu je prosté HDR, tedy skládání bohatě tónovaného snímku, a HDR art, tedy HDR s mapováním tónů, kdy dochází k efektu lokálního kontrastu a snímky vypadají zvláštně, jakoby plasticky. Menu je velmi přehledné, jsou tu vedle sebe nahoře záložky pro fotomenu, kvalitu obrazu a setup. Záhad zde není, jen je třeba ošéfovat poslední položku v fotomenu: tam je Paměť, což znamená, jaká nastavení si má aparát pamatovat po svém vypnutí. Defaultně je tam všechno povypínané, takže se budete vztekat, když budete pokaždé nastavovat expoziční kompenzaci nebo ISO. Stačí to tam pozapínat a je po vztekání.


Jak se s ním fotí
Je to kompakt s rychlým náběhem a přiměřeně rychlým ostřením. Je třeba mít na paměti, že je to aparátek do kapsy a proto nelze mít na 300 mm ohnisko stejné požadavky, jako když máte zrcadlovku a na ní nasazenou rouru za dvě stě padesát tisíc. To se týká samozřejmě všech kompaktů. V zájmu duševního zdraví se držte spíš kratší škály ohniska a budete spokojeni – pro živou fotografii je to výborný společník.

Sériové focení je naprosto špičkové. Na ukázce uvidíte, co je to fofr: při 30 snímcích / sec je první snímek před dopadem palice na pouťový siloměr, uprostřed okamžik dopadu, topůrko je ohnuté, v následujícím palice uskakuje. Borec je můj syn, mladá dáma s otevřenou pusou vnučka.


Fotky nejsou nijak ošizené a hlavně, je tu perfektně vyladěná rychlost snímání, počet snímků, které chcete v jednom rázu zachytit a počet snímků zaznamenaných před stiskem spouští: od okamžiku namáčknutí se štosují záběry do vyrovnávací paměti, ty starší se mažou, nové přibývají a až v okamžiku záznamu to jde naostro a skutečně se zapíše předvolený balík fotek. Tohle nemá chybu. Na focení sportu, ale třeba i dětí, psa, všeho živého a neposedného, je to nedocenitelný pomocník. Není to samozřejmě novinka, to se zkoušelo už před deseti lety. Nicméně tento přístroj to má v dokonalé podobě a při minimálním zácviku se v podstatě nemůže stát, že byste rozhodující chvíli minuli… ledaže je děj opravdu pekelně rychlý: 30 oken / sec, to je rychlost videa, nikoli běžné fotografické série!

HDR neboli high dynamic range (= sejmutí tří snímků s různou hodnotou expozice a následné složení, aby se využilo širší jasové škály od hlubokých stínů do vysokých jasů) , to je další znamenitost přístroje. Na kruhovém voliči jsou dvě položky. Bezvýhradně vítám položku HDR. Obrázek tím získá na šťávě a barevnosti a systém lze používat i na snímání ne moc rychlých dějů. HDR art, to je HDR plus mapování tónů, tedy rozdělení obrazu na oblasti s příbuznou barevností a tonalitou a následné zvednutí kontrastu uvnitř každé zóny nezávisle na ostatních. Efekt má tři stupně, doporučuji používat ten nejslabší, jinak je to hodně násilné:

Podotknu ještě, že při HDR art dochází k dosti výraznému zhoršení barevné vady – ta je v normálních režimech zanedbatelná, avšak v HDR art je hodně vidět. Doporučuji následnou úpravu, dnes to umí každý editor. Zajímavostí je i Multi SR zoom, kdy se obraz skládá zase ze série obrázků. Výsledkem je něco jako metrový objektiv a z toho jde hlava kolem.

Nicméně, co je velmi dobře použitelné, to je položka Širokoúhlý záběr v položce Best shot. Při volbě 18 mm je třeba fotit s aparátem „na výšku“ s ledovat pohyb šipky. Získáme velmi slušný panoramatický obrázek v příjemném rozsahu. Při focení na šířku není efekt tak velký, zato při focení na výšku lze suplovat opravdu velmi široký objektiv, podle odhadu širší než inzerovaných 18 mm (rozumí se na full frame!).


Lze získat i širší obrázek, pak je třeba trochu zametat fotoaparátem, šipky nás vedou doleva, doprava, nahoru i dolů a z toho se pak složí výsledný obrázek:


Potěšující je, že je to v plném rozlišení, jelikož slepeniny tohoto typu bývají v rozlišením menším. Tuto vymoženost kvituji opravdu velkou pochvalou a pro krajinářskou fotografii se to může velmi dobře hodit. Video obvykle nehodnotím protože videista nejsem, ani nemám televizor. Nicméně musím podotknout, že tento přístroj umí s videem divy, počítaje Full HD, vysokorychlostní videa v malém rozlišení a plynulý přechod z frekvence 30 fps na 120 fps – tedy záběr najednou jakoby zpomalí. Video se dá natáčet i v HDR art – pro tvorbu neobvyklých titulků a všelijakých obrazových efektů je to jistě vítané.

Shrnutí
Casio RZ200 je kompakt doslova nadupaný zajímavými funkcemi. Má šestnáctimegový čip, zoom s rozsahem 24 – 300 s možností zajímavého rozšíření pomocí vysokorychlostního digitálního zoomu. Díky schopnosti vysokorychlostního snímání je velmi vhodný pro akční fotografii a HDR funkce ve spojení s digitálním „ultraširokým objektivem“ ho předurčuje i pro krajinářskou fotku. Dodává se v barevných variantách, černý, bílý, modrý a červený za šest a půl tisíce, to je velmi rozumná cena za takto výkonný přístroj.

Ukázky:

1 a 2 rozsah zoomu, 8 a 9 je HDR obyč.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12 

Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Casio ZR200 ?