Nezařazené

Casio EX-10

Také výrobce mimořádně zajímavých kompaktů se přihlásil ke třídě špičkových kompaktů a nabídl dvanáctimegový model se stabilizovaným snímačem 1,7palce v kovovém těle a objektivem světelným F1.8. Objektiv je zoom 1 x 4 s ekvivalentem 28 až 112 mm. Objektiv je schopen v makrorežimu snímat od jednoho centimetru a dosahuje zvětšení 1:1, tedy jde o skutečné makro. Citlivost má rozsah od 80 do 12800 ISO. Objektiv je velmi podobný optice použité v Olympusu XZ1 a XZ2 a Pentaxu MX1 – a to je rozhodně dobré doporučení. Má 3,5 palcový displej vyklápěcí až do polohy, v jaké můžeme fotit sami sebe, s 921,600 body.


K unikátním vymoženostem patří kombinovaný bracketing – lze třeba kombinovat různé expozice a různá nastavení vyvážení bílé. K raritám patří i rozsah časů – od 250 sec do 1/4000. Má vestavěnou wi-fi. Baterka tohoto přístroje by měla mít kapacitu skoro 450 fotografií, to je neobvykle velký výkon na kompakt. Váží 384 g a měří 120 x 68 x 49 mm. Přístroj znám pochopitelně jen z tiskové zprávy, avšak o jeho kvalitě nepochybuji. Přístoje Casia tradičně vynikají bohatou výbavou zábavných vymožeností. Naposledy jsem tu recenzoval model EX-ZR200. Oceňoval jsem na něm hlavně využití vysokorychlostního snímání a také nový model slibuje v tomto ohledu mnoho zajímavého.

Kamenem úrazu bude asi cena na našem trhu. Neznáme ji, na světovém trhu se pohybuje kolem 800 dolarů, to je u nás přes 16 tisíc. Přitom Olympus XZ2 s prakticky stejnou optikou a bezpocyby obdobným obrazovým výkonem stojí 8 tisíc a jeho předchůdce jednička s velmi podobnými parametry ve výprodeji šest. Toto je třeba vzít v úvahu. Svého času byl Oly XZ1 průkopníkem tohoto typu přístrojů, dnes jich je na trhu víc ve srovnatelné kvlitě a cena tedy bude hodně důležitým faktorem.