Nezařazené

Carson SM-44

Zajímavý výrobek americké firmy Carson Optical zaměřené na zvětšovací skla, kapesní mikroskopy, dalekohledy a další optické přístroje velmi pomáhá při čištění snímačů jednookých zrcadlovek. Vyzkoušel jsem k plné spokojenosti! Jde o lupu umístěnou v plastovém pouzdře, které je otočně připevněné na opěrce vybavené ve spodní části šesti LED diodami. Lupa zvětšuje pětkrát, vyšroubováním si nastavíte vzdálenost od čipu. Vypínačem zapnete diody a jasně vidíte nečistoty na snímači. Lupu lze odklonit o 45 stupňů a pak můžete zasahovat uvnitř a diody vám dál svítí na práci. Na snímku vpravo je celá ta věcička dobře vidět. Dodává se v pouzdře, takže ji můžete s sebou tahat po čertech ďáblech a dovedu si ji přestavovat i na fotoexpedici, jakou jsme zde představovali s Tomášem Mähringem. Na snímku vidíte vypínač a ze spodní části vyčuhuje izolační páska – takhle přístroj vytáhnete zcela nový z pouzdra a po vytažení pásky se baterka aktivuje a ihned můžete pracovat.
Při pohledu zespodu je patrné rozmísnění diod.


Funguje to takto – zde je příklad Canonu EOS 5D Mk II. Přístroj musí mít dobře nabitý akumulátor. V menu pak volíme Ruční čištění a po aktivaci OK se sklopí zrcátko a zůstane sklopené, dokud přístroj nevypneme.


Místo objektivu posadíme na aparát lupu a můžeme začít.


Lupou pak spatříme v nitru foťáku něco takového:


Jak dostat smetí ven? Ofukováním balónkem, štětečkem i speciálními špachtličkami. O osud snímače se nemusíme bát je krytý sklem. Nemám dobré zkušenosti s „mokrým čištěním“, používám jen suché špachtličky. V žádném případě nefoukejte dovnitř pusou. No a jinak nic zlého nehrozí.

Zařízení je opravdu velmi praktické. Vyklopení o 45 stupňů poskytne dost prostoru na to, abyste mohli špachtlí dovnitř. Nečekejte, že čip zbavíte prachu napoprvé – uvidíte, že se bude spíš stěhovat, než aby mizel… Ale rozhodně dojde ke zlepšení.

Zařízení nám poskytla firma eBrasny.cz , Ladova 2043/5 120 00 Praha 2 , která ho prodává za 1260 Kč včetně DPH. V prodejně je e-shop.