Nezařazené

Canonu a Nikonu ujíždí vlak, varuje Bloomberg

Prestižní americký byznys – web varuje Canon a Nikon, že podceňují vývojové trendy. V článku v Bloomergu ze 7. září čteme:

Prestižní americký byznys – web varuje Canon a Nikon, že podceňují vývojové trendy. V článku v Bloomergu ze 7. září čteme:
Dva největší výrobci špičkových fotoaparátů, Canon a Nikon, by mohli propást největší posun v oboru od doby, kdy se přestal používat film. Tyto dvě tokijské firmy stále ještě ve svých přístrojích používají zrcátko, kdežto Sony od této technologie odstoupil. Tak se stalo, že podíl Canonu a Nikonu na trhu klesl o 35 procent, kdežto podíl Sonyho se podle výzkumu firmy BCN zdvojnásobil. Kvůli úspoře výdajů i rozměrů přístrojů od zrcátka ustoupil i Panasonic a Samsung, pod vlivem japonského trhu. Canon a Nikon jsou v oblasti levných přístrojů pod tlakem výrobců chytrých telefonu. Jejich vedení na trhu s objemem 6,5 miliard dolarů může být dále oslabeno, protože přístroje bez zrcátka jsou lehčí a podle analytiků vytvářejí obrázky s dostatečnou kvalitou pro většinu fotografů. Už loni napsal analytik Ryosuke Katsura, že jsme svědky největšího posunu za uplynulých šedesát let. Nový Pentax Q váží 200 gramů a je menší než iPhone 4, kdežto Canon 1100D váží 495 gramů. Komentátor Kumio Yamada napsal, že jsme svědky války mezi tradičními výrobci fotoaparátů a výrobci spotřební elektroniky. Úmysl uvést na trh kompakt s výměnnou optikou zveřejnil i Fujifilm.

Nikon oznámil ukončení vývoje nové generace svých přístrojů, avšak vyhnul se odpovědi, zdali v portfoliu bude i přístroj bez zrcátka. Nicméně zrcátkovým přístrojům ještě odzvoněno není. Podle Bloomberga Canon prodal loni 5.9 milionů zrcadlovek a vydělal 1,5 miliardy dolarů. Podle agentury IDC má Canon v zrcadlovkách 45procentní podíl, kdežto Nikon 30procentní. Podle výhledů Canonu vzroste prodej jejich zrcadlovek o 24 procent a zacelí tak ztráty vyvolané zemětřesením. Příjmy z prodeje zrcadlovek činí 65 procent příjmů Canonu v oblasti fotografické produkce, konstatují autoři článku závěrem.


Takto vidí NikonRumors chystaný mirrorless od Nikonu. Předvídá čip menší než nabízí systém 4/3.

Co k tomu dodat? Nelze si představit, že by kapitáni Canonu a Nikonu nevěděli co se děje. Jejich vývojové kanceláře jistě na mirrorlessech pracují a podle některých náznaků kupříkladu Nikon snad představí první produkt už v říjnu, v souvislosti s Canonem se mluví například o projektu EIS (Electronic Image System ), oproti stávajícímu EOS (Electronic Optical System ), a v červenci Reuters přinesl zprávy o chystané bezzrcátkové sérii Canonu. Na brzký zánik zrcátkových systémů bych nevsázel, ale právě tak nevěřím v jejich nesmrtelnost.

Je třeba si uvědomit, že to, o čem se bavíme, je především součást hledáčkového systému. Zrcátko přenáší obraz z objektivu na matnici a dále pak přes hranol či další zrcátka a optiku do našeho oka. Na tuto funkci se soustřeďuje pozornost publika. Jenže není to jeho jediná funkce. Jeho polopropustná část obrací část obrazu na modul automatického ostření (což ovšem není zanedbatelná funkce, právě kvůli tomu zavedl Sony systém polopropustného zrcadla ve své modelové řadě A). Zrcátko se tedy účastní i na zaostřování, pozor na to, je to důležitý technický aspekt. Klíč k budoucnosti tedy vidím ve dvou směrech: je to hledáčkový systém , přičemž elektronické hledáčky jež nedávno představil Sony s 2,4 miliony pixelů kvalitou obrazu předčí cokoli, co nabízejí zrcadlovky – věřte mi, já to viděl. 🙂 Pokud by mělo jít jen o toto, bylo by vymalováno a zrcátko by se opravdu stalo přežitkem.
Jenže je tu autofokus, přičemž rychlost ostření je nejslabší článek technologického řetězu. Měření expozice není problém, kresba není problém, rozlišení není problém, rychlost zápisu není problém – problematický je autofokus. Současné mirrorlessy jsou hodně rychlé, ale kam se hrabou na skutečně rychlé zrcadlovky – odhlédněme od A modelů Sonyho, který ale za rychlost AF platí 30% snížením dopadu světelné energie a tudíž vyšším šumem při vyšších hodnotách ISO.

Z toho soudím, že ani Canon ani Nikon nespí, jen se nechce účastnit práce na čelbě vrtání tunelu pro novou technologii a vyvíjejí řešení, které bude optimální. Na nějakou dobu, jako každé známé technologické řešení.