Nezařazené

Canon Speedlite 470EX-AI

AI je umělá inteligence – co to má společného s flešem? Hodně, protože tohle je první inteligentní fleš v dějinách zábleskových přístrojů. I ten byl v praxi předveden na pražské tiskovce Canonu.

AI je umělá inteligence – co to má společného s flešem? Hodně, protože tohle je první inteligentní fleš v dějinách zábleskových přístrojů. I ten byl v praxi předveden na pražské tiskovce Canonu.


Je to systémový fleš, tedy ve spolupráci s Canonem umí načítat ohniskovou vzdálenost a v rozmezí od 24 do 105 mm fyzického ohniska (počítáno na plnoformát) přizpůsobí vyzařovací úhel. S nasazením rozptylky pak rozšíří úhel na ekv. 14 mm. Směrné číslo je 47, znamená to, že při 100 ISO na 10 m je vhodná clona 4,7 (tedy kolem této hodnoty).
I běžně dostupné blesky mají svou hlavu vyklápěcí a přetáčecí: bleskem nemusíme pálit jenom přímo, souběžně s optickou osou. Lze počítat i s odrazem a tudíž rozptylem světla, ať už o strop, o stěnu, o odraznou desku. Je to často používaná metoda, ne moc složitá, nicméně mnozí uživatelé se jí (zbytečně) bojí. Jim vychází vstříc ona AI.

V plně automatickém režimu přístroj po stisknutí modrého tlačítka na panelu vypálí předblesk přímo (tím zjistí vzdálenost objektu) a pak vyklopí reflektor vzhůru a pálí nahoru, tím změří výšku stropu. Následně zkalkuluje nejlepší úhel odrazu, aby se dosáhlo optimálního výsledku.
V poloautomatickém režimu si vyklopení nastavíme sami – a po přetočení fotoaparátu z polohy na šířku do polohy na výšku se hlava sama otočí a míří původním směrem.

Opravdu to funguje a je to bezesporu zábavná funkce. Zatím nikdo neví, jak moc to bude vybíjet baterky. Ty se tam vkládají tradičně, tedy musíte nastrkat po jedné čtyři tužkovky, není tam tedy prostor pro nějakou cartrige s tužkovkami, abyste ji zasunuli a pak vyměnili za čerstvou. Umělé inteligenci jsem zatleskal, ale hlavně se mi líbilo inovované řešení menu. Zatím totiž blesky Canon i Nikon se vyznačují tím, že mají coby menu čínský hlavolam a musíte si tedy pamatovat, které tlačítko zmáčknout dlouze a které opakovaně a jaká zaříkadla musíte při tom pronášet mumlavým hlasem. Pokynu ZOOM a MODE a korekce intenzity porozumí každý na první pohled. V tomto ohledu je to tedy pokrok.
K tomu ale musím podotknout, že jak Canon, tak Nikon jsou pod tlakem třetích výrobců, zvláště pak Nissin a Yongnuo. Ty sice nemají AI a musíte je vyklápět růčo, ale mívají rádiovou vysokorychlostní synchronizaci za plus mínus poloviční peníze. A to tedy sorry jako.