Nezařazené

Canon Selphy CP 1300

Termosublimační tiskárna je malé šikovné zařízení, které jsme si mohli v praxi vyzkoušet při nedávném pochodu strašidel Prahou. Jak? Fotili jsme strašidla a když dostrašila, fotky jsme jim vytiskli. O tiskárně si toho řekneme teď víc.

Termosublimační tiskárna je malé šikovné zařízení, které jsme si mohli v praxi vyzkoušet při nedávném pochodu strašidel Prahou. Jak? Fotili jsme strašidla a když dostrašila, fotky jsme jim vytiskli. O tiskárně si toho řekneme teď víc.

Co je termosublimační tisk
Principiálně jde o něco zcela jiného, než co nabízí inkoustová tiskárna, respektive laserová. Nejsou tu žádné inkousty nebo prášky. Barva se nanáší z pásky, obvykle celofánové, takzvanou sublimací: po zahřáti se pevná barva nanesená na pásce promění na plyn a ulpí na fotografickém papíru. I zde platí, že k barevnému obrazu potřebujeme alespoň tři barevné složky. Ze známého CMYK (cyan = azurová, m= magenta = purpurová, y=yellow = žlutá) zbyl CMY – z celofánového pruhu se postupně nanesou tiskové barvy azurové, purpurové a žluté. Černá vznikne soutiskem těchto dílčích barev. V praxi ale přijde ještě vrstva čtvrtá, na hotovou barevnou fotku se nanese průhledná fólie, která ji chrání před vnějšími vlivy, hlavně před UV zářením. Papír tedy prochází konkrétně touto zkoumanou tiskárnou čtyřikrát, můžete se na to pak podívat na videu dole.



Canon Selphy CP 1300
Je to přenosná tiskárna na tisk fotek pohlednicového formátu 10 x 15 cm. Tiskárna měří 180 x 137 x 64 mm a tiskne přes USB kabel z počítače, dále pak prostřednictvím aplikace z mobilu anebo přímo z SD karty. Je vybavena displejem. Ten slouží k výběru fotek a také k elementárním úpravám (na př. zvýšení sytosti). Tiskne v rozlišení 300 dpi. To by mohlo někomu připadat málo, avšak ke specifikům termosublimačního tisku patří i to, že sousední tiskové body se dílčím způsobem prolínají. Ve výsledku získáme barevně příjemnou fotografii, která je suchá – na rozdíl od tisku z inkoustovky



K tisku potřebujeme fotopapíry. Ty se dodávají i v sadě po třech balíčcích, 108 fotopapírů plus 3 sady tiskových cartridgí stojí 990 Kč. Dá se koupit i balíček s 36 papíry za 390, ale pak jedna fotka vyjde o cca korunu dráž, tedy 11 korun. Sama tiskárna stojí 3390 Kč, pokud ale má zpívat všechny písničky, je dobře si k ní přikoupit za 1250 Kč baterku. Pak je tiskárna zcela autonomní.



Je to samozřejmě v jistém smyslu luxus. Nicméně pro někoho by to mohlo být velmi užitečné zařízení. Dovedu si představit svatebního fotografa, který ještě na hostině rozdává hotové snímky. Pro rodinné a společenské události je to ideální zařízení. Ten slogan „pošlete mi fotku“ je fajn, ale když ji můžete hotovou předat, je to lepší. O tom je řeč i v následujícím videu.


Shrnutí
Tuhle tiskárnu jsem v terénu zkoušel dvakrát, jednou na předváděčce Canonu a podruhé na těch strašidlech. Ono není moc k povídání: nic to po vás nechce, jen vyberete fotku na displeji nebo v aplikaci na mobilu a dáte povel tisk a je to. I v jednadvacátém století působí ta instantní fotografie magicky, je to wow efekt, česky bychom řekli jééé efekt. Je to pro aktivní lidi, aby to tvrdlo doma a tisklo se na tom jenom z domácího počítače, to je toho škoda.