Nezařazené

Canon PowerShot SX400 IS

Byl jsem zvědav, jak se chová ultrazoom nízké cenové kategorie, bratru ani ne za pět a půl tisíce. Uvedeny byly v červenci, SX400 a SX510 (viz moji první zprávu). Čip je 16 Mpx 1.3 palce (6.17 x 4.55 mm) CCD . Procesor je Digic 4+ , přičemž rozsah ISO je 100-1600. Obrovský je rozsah zoomu, 24-720 mm v přepočtu na kinofilmový přístroj. Video je HD 1280 bodů/25 fps s monozvukem, zápis v MPEG-4 a H.264. Displej je pevný třípalcový, 230 tisíc bodů. Sériové focení je 1 fps, což v praxi není žádné sériové focení. Váha je 313 g, rozměry 104 x 69 x 80 mm. Už z toho je patrné, že je to přístroj s velmi skromnými parametry. Bombastický je samozřejmě rozsah zoomu (třicetinásobný) se světelností F3.5-5.8, přičemž dodejme, že světelnost pět osm na sedmsetpadesátce je úctyhodná. Je určen k nenáročnému focení více méně statických objektů za velmi dobrého světla. Žádné výkony za ztížených světelných podmínek od něho nelze čekat. Je to opravdu prachjednoduchý kompakt s obrovitananánským zoomem. Dodává se černý, já zkoušel hezkou červenou variantu.

Ovládání a menu Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně, kde je i spoušť a u ní páčka na zoom. Na zadní stěně je tlačítko pro spoušť videa, pod ním přehrávání a AUTO, po stisku je přepne na naprosto automatický režim: kdo si tento přístroj opatří, měl by se do tohoto tlačítka pořádně opřít. Níže je čtyřcestný volič osazený alokovanými tlačítky ve čtyřech směrech, nahoře korekce expozice v režimu P, vpravo blesk (poté, co ho tahem vzhůru aktivujeme), dole koš a samospoušť, vlevo makro. Dole je ovládání displeje a velké menu. Funkční menu je uprostřed čtyřcestného voliče. Víc ovládacích prvků tu není.


Menu je jednoduché, pokud pochopíme jeho logiku.
Velké menu je prakticky setup a po prvotním nastavení data, času a jazyka v oddíle „kladívko“ ho asi moc potřebovat nebudeme. Pro praxi je podstatné funkční menu, dosažitelné středovým tlačítkem čtyřcestného voliče. Bohužel se zde upustilo od zavedeného canonského systému kompaktích menu. Lépe se to ukáže než slovně vysvětlí.


Menu je řešeno ve dvou svislých sloupcích. V pravém volíme mezi P (program), Live (automat) a scénickými režimy. Scénické režimy volíme v pravém sloupci. Když zvolíme LIVE v pravém, v levém můžeme nastavit ještě kvalitu filmu. Stiskem tlačítka DISP pak můžeme ovlivňovat světlost obrazu, barevnou teplotu a sytost, ovšem vinou ne-kvality displeje není čeho se chytit. Když nastavíme P v pravém sloupci, lze v levém sloupci volit, co chceme měnit, třeba ISO, vyvážení bílé apod. Musíme na položku najet ( v levém sloupci), a pak přejít do pravého a tam volit žádanou hodnotu. Jakmile jednou logiku pochopíte, je to hračka. Tlačítko AUTO přepíná mezi AUTO (absolutní automat) a P, pak to péčko funguje způsobem výše uvedeným.

Jak se s ním fotí
Za slušného světla získáme příjemné obrázky, za cenu silného zprocesování formátu JPEG. Displej podává velmi přibližnou informaci o situaci a chce to získat jakousi zkušenost, abychom věděli, jak jsme na tom: někdy obrázek vypadá hodně světlý, jindy se zdá být tmavý a moc to nekoresponduje s tím, co bude na výsledku. Je třeba se držet při zemi, mít zapnuté celoplošné měření expozice a fotit na P s jedním dílkem do mínusu (-1/ 3 EV) a nechat to samovývoji. Na krátké straně ohniska má objektiv velmi dobrou kresbu, na dlouhé straně nelze čekat zázraky. Nicméně pokud bychom měli hodnotit odděleně jednotlivé bloky, pak optika přístroje by bylo rozhodně to nejlepší, co zde najdeme. Soudková vada je prakticky zanedbatelná:


O aberaci zde není ani stopy, toto je silně přesvětlený obrázek z rohu.Nicméně ji najdeme na hranách kamínků na ukázce č. 5.  Objektiv nehází žádné vnitřní odlesky.


Pokud jde o ISO, hranice slušné použitelnosti je 400 , na 800 jsou už silné problémy a 1600 je out of limits.

Shrnutí
Canon PowerShot SX400 IS je superzoom s třicetinásobným rozsahem nižší cenové kategorie s výkonem úměrným ceně. Potěší toho, kdo se nechce zabývat žádným nastavováním a bude fotit za sluníčka statické objekty. Spolehne se na tlačítko AUTO a na spoušť, eventuálně páčku zoomu a bude spokojen. Takových lidí je mnoho a jim je přístroj určen. Silnou stránkou je výborný objektiv, který za dobrého světla vytváří pěkné obrázky. Slabinou je displej, je třeba si na jeho záludnost zvyknout. Ocení ho nenároční uživatelé, kteří za dobrého světla budou fotit s kratším ohniskem na automat.

Ukázky:

1 – 2 rozsah zoomu, 14 makro, 15 při 400 ISO, 16 za sluníčka při 1600 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon SX400 IS.