Nezařazené

Canon PowerShot S3 IS (info)

Komentář redakce:
Jde už o třetí generaci řady S Canonu. Model S2 je pětimegový, a už ten splňuje vysoké nároky na tento druh aparátů. Jeho limit – a to se týká všech přístrojů této koncepce – je v rozlišení EVF hledáčku, to je slabina všech těch to přístrojů, která je čím dál bolestnější ve srovnání s tím, co vidíme v hledáčkovém systému pravé zrcadlovky. Zlepšení S3, pokud to lze posoudit bez osobní zkušenosti, je v drobnostech, přičemž zvýšení citlivosti na 800 ISO patří k těm nejvýznamnějším. Možnost snímání videa v rychlosti 60 fps je jistě zábavná, ale umírat bych za ni nechtěl. Zajímavý bude Sport režim, který by měl umožnit velmi rychlé snímání. Je vidět, že se zvolna dostáváme na konec jedné vývojové řady a že další vylepšení budou jen pozvolná, pokud nedojde k nějakým dramatickým průlomům. Přimlouval bych se za revoluci v EVF hledáčcích, ale to bude hlas volajícího na poušti, dokud se nevzbouří zákazníci a nebudou ty mizerné minidispleje s hrubým rozlišením odmítat.

Tisková zpráva Canonu:
Společnost Canon představila nový fotoaparát PowerShot S3 IS s dvanáctinásobným optickým zoomem. Nástupce populárního modelu PowerShot S2 IS, nejnovější přírůstek do řady PowerShot S je vybaven obrazovým snímačem CCD s rozlišením 6,0 megapixelů, oceňovanou technologií optické stabilizace obrazu společnosti Canon a funkcemi natáčení videa, které jsou srovnatelné s jednoúčelovými digitálními videokamerami. Kompaktní fotoaparát PowerShot S3 IS s okouzlujícím novým bronzově šedým povrchem odpovídá požadavkům pokročilých fotografů – má proti svému předchůdci několik vylepšení, například větší rozsah citlivosti od ISO 80 do ISO 800, větší nastavitelný LCD displej s úhlopříčkou 2,0", záznam v širokém formátu (16 : 9), nové funkce nahrávání filmů a další režim Sport.

Charakteristiky fotoaparátu PowerShot S3 IS:

 • Objektiv s dvanáctinásobným optickým zoomem s členy USM a UD
 • Optický stabilizátor obrazu
 • Snímač CCD 6,0 megapixelů
 • Větší nastavitelný LCD displej s úhlopříčkou 2,0”
 • Filmy v rozlišení VGA s rychlostí 30 sním./s se stereo zvukem a funkce Foto ve filmu
 • Procesor DIGIC II, technologie iSAPS a Flexizone AF/AE1 pro rychlé a přesné fotografování a souvislé fotografování rychlostí 2,3 sním./s
 • 20 režimů fotografování a fotografické efekty Mé barvy
 • Nastavení Vysoká citlivost ISO Auto a ISO 800 pro zhoršené světelné podmínky
 • Záznam v širokoúhlém formátu (16 : 9)

PowerShot S3 IS vyhovuje potřebám vážných zájemců o fotografování, kteří hledají velký rozsah zoomu a plnohodnotné nahrávání filmů ve všestranném kompaktním fotoaparátu.

Optika
Objektiv fotoaparátu PowerShot S3 IS má největší rozsah zoomu ze všech kompaktních digitálních fotoaparátů (36–432 mm, f/2,7-f3,5) a používá stejnou nejmodernější technologii jako profesionální objektivy EF společnosti Canon. Motor USM (Ultra-Sonic Motor) ovládá rychlý a téměř neslyšitelný zoom. Člen objektivu UD (Ultra-low Dispersion) výrazně snižuje chromatickou aberaci snímků fotografovaných s velkým přiblížením. Optický stabilizátor obrazu2 (IS) společnosti Canon působí proti roztřesení fotoaparátu a snižuje rozostření obrazu při fotografování a filmování z ruky při delších ohniskových vzdálenostech. Technologie IS umožňuje získat ostré fotografie bez blesku v prostředí s nízkým osvětlením s expozičními časy až o tři kroky delšími.

Dvanáctinásobný optický zoom modelu PowerShot S3 IS poskytuje v kombinaci s digitálním zoomem přiblížení 48x pro fotografování i natáčení filmů. Ještě širší možnosti kompozice obrazu lze získat použitím volitelných konvertorů, širokoúhlého a telekonvertoru, které rozšiřují rozsah ohniskových vzdáleností od širokého úhlu 27 mm až k mimořádně dlouhému ohnisku 648 mm (ekvivalent 35mm filmu), což znamená působivé optické přiblížení 24x. Pro makrofotografii lze využít režim Supermakro, který umožňuje zaostřit od vzdálenosti 0 cm a volitelnou předsádku 500D (58 mm).

Zvýšená citlivost ISO
Kromě stabilizace obrazu je fotoaparát PowerShot S3 IS vybaven také novými nastaveními Vysoká citlivost ISO Auto a ISO 800, které dále rozšiřují možnosti fotografování za podmínek s nízkou hladinou osvětlení. Nastavení Vysoká citlivost ISO Auto automaticky nastavuje expozici za použití vyšší citlivosti ISO, což zkracuje expoziční časy za zhoršených světelných podmínek a zvyšuje stabilitu obrazu při velkém přiblížení. Speciální tlačítko ISO umožňuje snadné přepínání nastavení citlivosti ISO.

Funkce filmování
Výkonné funkce filmování mění PowerShot S3 IS na více než jen digitální fotoaparát s velkou výkonností. Díky speciálnímu tlačítku pro filmování není třeba k nahrávání filmu přepínat režim, takže spontánní okamžiky lze ihned zachytit v pohybu. Uživatel může nahrávat filmy se stereofonním zvukem v rozlišení VGA rychlostí 30 sním./s až do velikosti 1 GB3 a také vytvářet filmy s rychlostí 60 sním./s v rozlišení QVGA, které lze přehrávat zpomaleně. V režimu Film může uživatel také předem nastavit expozici a vyvážení bílé, používat zoom v celém fokálním rozsahu fotoaparátu a během natáčení ručně upravit zaostření. Funkce Foto ve filmu umožňuje během nahrávání filmu zaznamenat digitální fotografii v plném rozlišení.

Tvořivé fotografování
Fotoaparát PowerShot S3 IS je vybaven 20 režimy fotografování, k dispozici je například Ruční režim, Priorita clony a Priorita rychlosti závěrky. Souvislé fotografování rychlostí 2,3 sním./s a nový režim Sport s vylepšenou přesností automatického ostření nabízejí nebývalé možnosti zachycení sportovních akcí. Režimy Speciální scéna – například Noční momentka nebo Sníh – pomáhají při fotografování za složitých světelných podmínek a režimy Zdůraznit barvu a Zaměnit barvu umožňují použít dramatické barevné efekty na fotografie i filmy. V tomto modelu jsou vylepšené fotografické efekty Mé barvy vyvinuté společností Canon – nyní je lze aplikovat před fotografováním i na již vyfotografované snímky.

Model PowerShot S3 IS má nový širokoúhlý režim záznamu (2816 x 1584 pixelů), který dovoluje pořizovat fotografie ve formátu s poměrem stran 16 : 9 – ten je dokonalý pro prohlížení na širokoúhlém televizoru nebo pro tisk fotografií na široký formát (10 x 20 cm) na kompaktních fototiskárnách řady SELPHY CP4.

Tisk a další funkce
Nová speciální nabídka Tisk zjednodušuje tisk více fotografií Díky plné podpoře standardu PictBridge mohou uživatelé tisknout přímo na všechny tiskárny kompatibilní s PictBridge bez použití počítače. Mezi nové funkce rozhraní PictBridge při připojení k tiskárnám Canon PIXMA patří možnost tisknout údaje o parametrech fotografování a optimalizovat pleťové tóny na portrétech. Při tisku na tiskárny řady Canon SELPHY CP lze rovněž využít funkce tisku pasových fotografií a tisku fotografií z filmu, které fotoaparát nabízí. Nové praktické tlačítko Tisk/sdílení dovoluje jediným stisknutím snadno tisknout a nahrávat obrazové soubory do systému Windows nebo Macintosh.

Systém nabídek fotoaparátu nyní podporuje arabštinu, což zvyšuje celkový počet podporovaných jazyků na 23.

Doplňkové informace

Software

Fotoaparát PowerShot S3 IS je dodáván s následujícím softwarem Canon:

 • ZoomBrowser EX 5.6 (Windows), ImageBrowser 5.6 (Macintosh): organizace a úprava fotografií, filmů a prezentací.
 • PhotoStitch 3.1: vytváření panoramatických fotografií z několika snímků (Windows a Macintosh).

Součástí dodávky je také software ArcSoft PhotoStudio pro úpravu fotografií.

Dodávaný software podporuje Windows 98 (SE), ME, 2000 (SP4), XP (SP1/2) a Macintosh OS X v10.2–v10.4. Model PowerShot S3 IS umožňuje bezovladačový přenos ve formátu PTP do podporovaných operačních systémů Windows XP a Macintosh OS X.

Příslušenství
K fotoaparátu PowerShot S3 IS je nabízena kompletní řada příslušenství, jež rozšiřuje jeho funkce:

 • Telekonvertor 1,5x (TC-DC58B)
 • Širokoúhlý konvertor 0,75x (WC-DC58A)
 • Sada adaptér/sluneční clona (LAH-DC20)
 • Předsádka 500D (58 mm)
 • Vysoce výkonný blesk HF-DC1
 • Měkké kožené pouzdro (DCC-90)
 • Kompaktní napájecí adaptér (CA-PS700)
 • Sada baterií a nabíječky (CBK4-300)

Fotoaparát je kompatibilní s kartami MMC/SD a je dodáván s 16MB kartou Canon.

Vysvětlení technologií

Optický stabilizátor obrazu
Posuvný optický stabilizátor obrazu společnosti Canon působí proti roztřesení snímku způsobenému jemnými pohyby rukou. Senzory vibrací zjišťují úhel a rychlost pohybu a odesílají informace procesoru, který zajišťuje kompenzaci ve fotoaparátu. Tím se zvyšuje stabilita při fotografování z ruky, s velkým přiblížením nebo při fotografování pohybujících se objektů s expozičním časem až o tři kroky delším bez viditelného zvýšení rozostření obrazu.

DIGIC II
Obrazový procesor DIGIC II (DIGital Imaging Core) speciálně vyvinutý společností Canon propojuje všechny primární funkce fotoaparátu do maximálně efektivního celku. Vysoká rychlost zpracování přináší vynikající reakce fotoaparátu, rychlé automatické zaostřování a rozšířené možnosti souvislého fotografování. Výsledkem zdokonalených algoritmů zpracování obrazu jsou vynikající detaily obrazu a reprodukce barev s přesným vyvážením bílé a minimálním šumem. Procesor DIGIC II je úsporný, což zvyšuje životnost baterií a umožňuje déle fotografovat na jedno nabití.

iSAPS
Technologie inteligentní analýzy scény iSAPS (Intelligent Scene Analysis based on Photographic Space) automaticky optimalizuje před každým záběrem hlavní nastavení fotoaparátu. Každá scéna je analyzována a porovnána s fotografickým prostorem, což je velká knihovna fotografických dat uložená ve fotoaparátu. Fotoaparát potom může před vyfotografováním snímku optimálně upravit automatickou expozici, automatické zaostřování a automatické vyvážení bílé.

9bodové AiAF
Inteligentní devítibodové automatické zaostřování (Artificial intelligence Auto Focus) automaticky zjišťuje a vybírá fotografované objekty z devíti zaostřovacích oblastí ve snímané scéně. Obrazy jsou tedy správně zaostřené, i když snímaný objekt není uprostřed snímku.

FlexiZone AF/AE
Funkce FlexiZone AF/AE umožňuje uživatelům ruční výběr téměř libovolného bodu zaostření ve snímaném záběru přesouváním okénka pro automatické zaostření v hledáčku. Expozice se určuje podle bodu zaostření, aby byl vybraný objekt správně zaostřen i naexponován.

Technologie objektivů UD (Ultra-low Dispersion)
Bez ohledu na kvalitu zpracování způsobují klasické optické skleněné členy chromatické aberace, které mohou „změkčovat“ obraz a způsobit výskyt barevných vad na okrajích zobrazených předmětů. Sklo Ultra-low Dispersion (UD) vyvinuté společností Canon má zvláštní optické vlastnosti, které výskyt těchto vad úspěšně snižují. Členy UD jsou zvláště účinné u zvláště dlouhých teleobjektivů, v nichž pomáhají k vytvoření ostrých a jasných obrazů s vysokým kontrastem.


Komentář redakce:
Jde už o třetí generaci řady S Canonu. Model S2 je pětimegový, a už ten splňuje vysoké nároky na tento druh aparátů. Jeho limit – a to se týká všech přístrojů této koncepce – je v rozlišení EVF hledáčku, to je slabina všech těch to přístrojů, která je čím dál bolestnější ve srovnání s tím, co vidíme v hledáčkovém systému pravé zrcadlovky. Zlepšení S3, pokud to lze posoudit bez osobní zkušenosti, je v drobnostech, přičemž zvýšení citlivosti na 800 ISO patří k těm nejvýznamnějším. Možnost snímání videa v rychlosti 60 fps je jistě zábavná, ale umírat bych za ni nechtěl. Zajímavý bude Sport režim, který by měl umožnit velmi rychlé snímání. Je vidět, že se zvolna dostáváme na konec jedné vývojové řady a že další vylepšení budou jen pozvolná, pokud nedojde k nějakým dramatickým průlomům. Přimlouval bych se za revoluci v EVF hledáčcích, ale to bude hlas volajícího na poušti, dokud se nevzbouří zákazníci a nebudou ty mizerné minidispleje s hrubým rozlišením odmítat.

Tisková zpráva Canonu:
Společnost Canon představila nový fotoaparát PowerShot S3 IS s dvanáctinásobným optickým zoomem. Nástupce populárního modelu PowerShot S2 IS, nejnovější přírůstek do řady PowerShot S je vybaven obrazovým snímačem CCD s rozlišením 6,0 megapixelů, oceňovanou technologií optické stabilizace obrazu společnosti Canon a funkcemi natáčení videa, které jsou srovnatelné s jednoúčelovými digitálními videokamerami. Kompaktní fotoaparát PowerShot S3 IS s okouzlujícím novým bronzově šedým povrchem odpovídá požadavkům pokročilých fotografů – má proti svému předchůdci několik vylepšení, například větší rozsah citlivosti od ISO 80 do ISO 800, větší nastavitelný LCD displej s úhlopříčkou 2,0", záznam v širokém formátu (16 : 9), nové funkce nahrávání filmů a další režim Sport.

Charakteristiky fotoaparátu PowerShot S3 IS:

 • Objektiv s dvanáctinásobným optickým zoomem s členy USM a UD
 • Optický stabilizátor obrazu
 • Snímač CCD 6,0 megapixelů
 • Větší nastavitelný LCD displej s úhlopříčkou 2,0”
 • Filmy v rozlišení VGA s rychlostí 30 sním./s se stereo zvukem a funkce Foto ve filmu
 • Procesor DIGIC II, technologie iSAPS a Flexizone AF/AE1 pro rychlé a přesné fotografování a souvislé fotografování rychlostí 2,3 sním./s
 • 20 režimů fotografování a fotografické efekty Mé barvy
 • Nastavení Vysoká citlivost ISO Auto a ISO 800 pro zhoršené světelné podmínky
 • Záznam v širokoúhlém formátu (16 : 9)

PowerShot S3 IS vyhovuje potřebám vážných zájemců o fotografování, kteří hledají velký rozsah zoomu a plnohodnotné nahrávání filmů ve všestranném kompaktním fotoaparátu.

Optika
Objektiv fotoaparátu PowerShot S3 IS má největší rozsah zoomu ze všech kompaktních digitálních fotoaparátů (36–432 mm, f/2,7-f3,5) a používá stejnou nejmodernější technologii jako profesionální objektivy EF společnosti Canon. Motor USM (Ultra-Sonic Motor) ovládá rychlý a téměř neslyšitelný zoom. Člen objektivu UD (Ultra-low Dispersion) výrazně snižuje chromatickou aberaci snímků fotografovaných s velkým přiblížením. Optický stabilizátor obrazu2 (IS) společnosti Canon působí proti roztřesení fotoaparátu a snižuje rozostření obrazu při fotografování a filmování z ruky při delších ohniskových vzdálenostech. Technologie IS umožňuje získat ostré fotografie bez blesku v prostředí s nízkým osvětlením s expozičními časy až o tři kroky delšími.

Dvanáctinásobný optický zoom modelu PowerShot S3 IS poskytuje v kombinaci s digitálním zoomem přiblížení 48x pro fotografování i natáčení filmů. Ještě širší možnosti kompozice obrazu lze získat použitím volitelných konvertorů, širokoúhlého a telekonvertoru, které rozšiřují rozsah ohniskových vzdáleností od širokého úhlu 27 mm až k mimořádně dlouhému ohnisku 648 mm (ekvivalent 35mm filmu), což znamená působivé optické přiblížení 24x. Pro makrofotografii lze využít režim Supermakro, který umožňuje zaostřit od vzdálenosti 0 cm a volitelnou předsádku 500D (58 mm).

Zvýšená citlivost ISO
Kromě stabilizace obrazu je fotoaparát PowerShot S3 IS vybaven také novými nastaveními Vysoká citlivost ISO Auto a ISO 800, které dále rozšiřují možnosti fotografování za podmínek s nízkou hladinou osvětlení. Nastavení Vysoká citlivost ISO Auto automaticky nastavuje expozici za použití vyšší citlivosti ISO, což zkracuje expoziční časy za zhoršených světelných podmínek a zvyšuje stabilitu obrazu při velkém přiblížení. Speciální tlačítko ISO umožňuje snadné přepínání nastavení citlivosti ISO.

Funkce filmování
Výkonné funkce filmování mění PowerShot S3 IS na více než jen digitální fotoaparát s velkou výkonností. Díky speciálnímu tlačítku pro filmování není třeba k nahrávání filmu přepínat režim, takže spontánní okamžiky lze ihned zachytit v pohybu. Uživatel může nahrávat filmy se stereofonním zvukem v rozlišení VGA rychlostí 30 sním./s až do velikosti 1 GB3 a také vytvářet filmy s rychlostí 60 sním./s v rozlišení QVGA, které lze přehrávat zpomaleně. V režimu Film může uživatel také předem nastavit expozici a vyvážení bílé, používat zoom v celém fokálním rozsahu fotoaparátu a během natáčení ručně upravit zaostření. Funkce Foto ve filmu umožňuje během nahrávání filmu zaznamenat digitální fotografii v plném rozlišení.

Tvořivé fotografování
Fotoaparát PowerShot S3 IS je vybaven 20 režimy fotografování, k dispozici je například Ruční režim, Priorita clony a Priorita rychlosti závěrky. Souvislé fotografování rychlostí 2,3 sním./s a nový režim Sport s vylepšenou přesností automatického ostření nabízejí nebývalé možnosti zachycení sportovních akcí. Režimy Speciální scéna – například Noční momentka nebo Sníh – pomáhají při fotografování za složitých světelných podmínek a režimy Zdůraznit barvu a Zaměnit barvu umožňují použít dramatické barevné efekty na fotografie i filmy. V tomto modelu jsou vylepšené fotografické efekty Mé barvy vyvinuté společností Canon – nyní je lze aplikovat před fotografováním i na již vyfotografované snímky.

Model PowerShot S3 IS má nový širokoúhlý režim záznamu (2816 x 1584 pixelů), který dovoluje pořizovat fotografie ve formátu s poměrem stran 16 : 9 – ten je dokonalý pro prohlížení na širokoúhlém televizoru nebo pro tisk fotografií na široký formát (10 x 20 cm) na kompaktních fototiskárnách řady SELPHY CP4.

Tisk a další funkce
Nová speciální nabídka Tisk zjednodušuje tisk více fotografií Díky plné podpoře standardu PictBridge mohou uživatelé tisknout přímo na všechny tiskárny kompatibilní s PictBridge bez použití počítače. Mezi nové funkce rozhraní PictBridge při připojení k tiskárnám Canon PIXMA patří možnost tisknout údaje o parametrech fotografování a optimalizovat pleťové tóny na portrétech. Při tisku na tiskárny řady Canon SELPHY CP lze rovněž využít funkce tisku pasových fotografií a tisku fotografií z filmu, které fotoaparát nabízí. Nové praktické tlačítko Tisk/sdílení dovoluje jediným stisknutím snadno tisknout a nahrávat obrazové soubory do systému Windows nebo Macintosh.

Systém nabídek fotoaparátu nyní podporuje arabštinu, což zvyšuje celkový počet podporovaných jazyků na 23.

Doplňkové informace

Software

Fotoaparát PowerShot S3 IS je dodáván s následujícím softwarem Canon:

 • ZoomBrowser EX 5.6 (Windows), ImageBrowser 5.6 (Macintosh): organizace a úprava fotografií, filmů a prezentací.
 • PhotoStitch 3.1: vytváření panoramatických fotografií z několika snímků (Windows a Macintosh).

Součástí dodávky je také software ArcSoft PhotoStudio pro úpravu fotografií.

Dodávaný software podporuje Windows 98 (SE), ME, 2000 (SP4), XP (SP1/2) a Macintosh OS X v10.2–v10.4. Model PowerShot S3 IS umožňuje bezovladačový přenos ve formátu PTP do podporovaných operačních systémů Windows XP a Macintosh OS X.

Příslušenství
K fotoaparátu PowerShot S3 IS je nabízena kompletní řada příslušenství, jež rozšiřuje jeho funkce:

 • Telekonvertor 1,5x (TC-DC58B)
 • Širokoúhlý konvertor 0,75x (WC-DC58A)
 • Sada adaptér/sluneční clona (LAH-DC20)
 • Předsádka 500D (58 mm)
 • Vysoce výkonný blesk HF-DC1
 • Měkké kožené pouzdro (DCC-90)
 • Kompaktní napájecí adaptér (CA-PS700)
 • Sada baterií a nabíječky (CBK4-300)

Fotoaparát je kompatibilní s kartami MMC/SD a je dodáván s 16MB kartou Canon.

Vysvětlení technologií

Optický stabilizátor obrazu
Posuvný optický stabilizátor obrazu společnosti Canon působí proti roztřesení snímku způsobenému jemnými pohyby rukou. Senzory vibrací zjišťují úhel a rychlost pohybu a odesílají informace procesoru, který zajišťuje kompenzaci ve fotoaparátu. Tím se zvyšuje stabilita při fotografování z ruky, s velkým přiblížením nebo při fotografování pohybujících se objektů s expozičním časem až o tři kroky delším bez viditelného zvýšení rozostření obrazu.

DIGIC II
Obrazový procesor DIGIC II (DIGital Imaging Core) speciálně vyvinutý společností Canon propojuje všechny primární funkce fotoaparátu do maximálně efektivního celku. Vysoká rychlost zpracování přináší vynikající reakce fotoaparátu, rychlé automatické zaostřování a rozšířené možnosti souvislého fotografování. Výsledkem zdokonalených algoritmů zpracování obrazu jsou vynikající detaily obrazu a reprodukce barev s přesným vyvážením bílé a minimálním šumem. Procesor DIGIC II je úsporný, což zvyšuje životnost baterií a umožňuje déle fotografovat na jedno nabití.

iSAPS
Technologie inteligentní analýzy scény iSAPS (Intelligent Scene Analysis based on Photographic Space) automaticky optimalizuje před každým záběrem hlavní nastavení fotoaparátu. Každá scéna je analyzována a porovnána s fotografickým prostorem, což je velká knihovna fotografických dat uložená ve fotoaparátu. Fotoaparát potom může před vyfotografováním snímku optimálně upravit automatickou expozici, automatické zaostřování a automatické vyvážení bílé.

9bodové AiAF
Inteligentní devítibodové automatické zaostřování (Artificial intelligence Auto Focus) automaticky zjišťuje a vybírá fotografované objekty z devíti zaostřovacích oblastí ve snímané scéně. Obrazy jsou tedy správně zaostřené, i když snímaný objekt není uprostřed snímku.

FlexiZone AF/AE
Funkce FlexiZone AF/AE umožňuje uživatelům ruční výběr téměř libovolného bodu zaostření ve snímaném záběru přesouváním okénka pro automatické zaostření v hledáčku. Expozice se určuje podle bodu zaostření, aby byl vybraný objekt správně zaostřen i naexponován.

Technologie objektivů UD (Ultra-low Dispersion)
Bez ohledu na kvalitu zpracování způsobují klasické optické skleněné členy chromatické aberace, které mohou „změkčovat“ obraz a způsobit výskyt barevných vad na okrajích zobrazených předmětů. Sklo Ultra-low Dispersion (UD) vyvinuté společností Canon má zvláštní optické vlastnosti, které výskyt těchto vad úspěšně snižují. Členy UD jsou zvláště účinné u zvláště dlouhých teleobjektivů, v nichž pomáhají k vytvoření ostrých a jasných obrazů s vysokým kontrastem.