Nezařazené

Canon PowerShot S110

Kompakt PowerShot S90 jsem tu přivítal v březnu 2010 coby příjemný až laskavý přístroj s vysokým obrazovým výkonem. No a máme tu S110, který si zachoval dobré vlastnosti předchůdcovy a nové přidal. Momentálně je pořád ještě na trhu S100 z prosince roku 2011 , přičemž S110 cenou 11 tisíc (únor 2013) je o tisíc korun vyšší. Oba jsou dvanáctimegové, mají snímač CMOS 1 / 1.7 palce (7.44 x 5.58mm) velký a procesor Digic 5. Mají stejný objektiv, pětinásobný zoom 24-120 mm ekv. , který ostří v makru od 3 cm a má světelnost F2.0 až F5.9.Nový model dosáhne až na 12 800 ISO. Displej má 460 tisíc bodů, ovšem je dotykový, nikoli však vyklápěcí. Má v sobě zabudovanou wifinu, avšak pozbyl GPS předchozího modelu – lze však propojit s telefonem a zaznamenávat polohu do fotek tímto způsobem. Měří 99 x 59 x 27 mm a váží 198 g. Zapisuje JPEG i RAW na karty rodiny SD.


Tato modelová řada trochu klame tělem, tváří se jako neviňátko, ale ve skutečnosti je to výkonný, velmi kvalitní přístroj schopný vyjít vstříc i náročnějším úkolům. Na krátké straně ohniska má vynikající světelnost F2.0 (pokles o 3 stupně je zarážející). Vzezření je elegantní a nenápadné – někdo přístroji vytýká absenci úchopu, ale to je asi věc zvyku a vkusu, mě plochá přední stěna tak malého přístroje nedráždí. Příjemný je systém dvou ovládacích kroužků. Jeden je kolem objektivu, druhý kolem čtyřcestného voliče, ale o tom dále. Je to tedy přístroj pro každodenní užitek a v případě nutnosti pro náročnější focení.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně. Je zapuštěné na úroveň plochy stěny, takže se nemůže omylem aktivovat. Vedle něho je spoušť spojená s ovládáním zoomu a zcela vpravo najdeme kruhový volič režimů. Pohled na něj nás ubezpečí, že jde o vysoce vybavený přístroj. Je zde čtveřice P, Tv , Av, M a C, tedy programová automatika, priorita času respektive clony, plný manuál a uživatelské nastavení. Pro ty, kdo si nechtějí ničím lámat hlavu, je k disposici inteligentní automatika.


Dále je v nabídce „krátký film“, funkce v poslední době oblíbená výrobci, nemám žádná ostrá data stran obliby u veřejnosti: pořídíte fotografii a zároveň kratičký videozáznam. V pořadí jsou scénické režimy: při tomto nastavení je třeba používat OK tlačítko v čtyřcestném voliči, o němž pojednám v následujícím odstavci. Jeho stiskem se dostaneme k nabídce scénických režimů. Zde upozorním na HQ funkci, to je snímání až 10 oken za vteřinu: běžné sériové focení tohoto přístroje je chabé, velmi pomalé. Neptejte se mě, proč toto vysokorychlostní snímání není zařazeno do běžné nabídky – nevím, připadalo by mi to logické. Mezi scénickými režimy je i pomůcka pro pořizování panoramatických snímků, není tu plynulé panorama. Další položka se týká obrazových efektů. Zde upozorním na HDR. Bohužel nelze nastavit korekci expozice, je tudíž třeba namáčknout spoušť tak, abychom měli správné podání nejjasnější partie v obraze, pak dokomponovat a domáčknout spoušť. To je cesta k rozumnému HDR výsledku. Dále tu najdeme oblíbené efekty, jako je rybí oko, hnědé a černobílé fotky, snímky pod vodou a podobně.


Zadní strana poskytuje hlavní pracoviště – ale pozor, ve spolupráci s prstencem u objektivu, který zde vidíme na ukázce. Ten, jak jsem upozornil v úvodu, funguje jako roller, tedy otáčením doleva a doprava ovlivňujeme různé parametry.


Na zadní stěně shora spatříme funkční tlačítko, tedy tlačítko pro funkční menu. V podstatě to není nic jiného, než přiřazení určité funkčnosti kroužku u objektivu. Lze to samozřejmě dělat i v menu, ale takto je to velmi operativní. Já si tam navolil korekci expozice, ale lze i ISO, WB, zoom – to je zajímavá funkce, při jejím použití se zoom nastavuje natvrdo ve skocích ekv. 24 – 28 – 35 – 50 – 80 100 – 120 mm, takže můžeme emulovat např. pevnou pětatřicítku.

Vpravo od FUNC tlačítka je spoušť videa. Stěně vévodí čtyřcestný volič. Má dedikované funkce a kolem něho je ovládací kolečko, roller. Nahoru je to v základním nastavení korekce expozice, vpravo blesk, vlevo režim autofokusu makro – AF a ruční ostření a dole je nastavení displeje, zdali tam chceme např. mít vodováhu nebo histogram. Pod tím už je jen tlačítko pro prohlížení a menu.

Menu
Sestává z fotomenu a setupu, přičemž jak to tak bývá, ve fotomenu je i to, co by mělo být v setupu, například nastavení úrovně odšumění. Zde se zapíná exponování dotykovým displejem, zde se nastaví horní limit automatického nastavení ISO a zde zapnete či vypnete stabilizaci obrazu. Úplně poslední je nastavení funkce ovládacího kroužku a nastavení tlačítka RingFunc. Nastavení lze pak uložit do uživatelského nastavení pod položku C: tedy to co si všechno nastavíte, bude pak snadno dohledatelné, když kruhový volič nastavíme na C. Na RingFunc si lze nastavit ovlivňování dynamického rozsahu – je to tradiční položka Canonu a já tradičně píšu, že v ní moc velký efekt nevidím. Myslím si, že je tlačítku RingFunc nejlépe nechat defaultní nastavení na volbu funkcí ovládacího kroužku u objektivu, ale toto je samozřejmě na volbě uživatele samého. Podle mého názoru je to nejrychlejší cesta k různým fajnovým nastavením, která bychom jinak museli pracně hledat v menu. Možností individuálního nastavení je mnoho – nechybí samozřejmě ani focení do RAW souborů.

Jak se s ním fotí
Příjemný je velmi rychlý start a zápis na kartu, takže prodlevy mezi jednotlivými snímky jsou minimální. Velkou pochvalu si zaslouží objektiv, snad opravdu s tou výhradou podivuhodně tvrdého poklesu světelnosti ze skvělé F2.0 na kyselé F5.9. Soudková vada při nejkratším ohnisku je snesitelná.


Výborně je na tom s vinětací, ta je zanedbatelná už při cloně F2.0 (vlevo nahoře).


Právě tak je na tom přístroj dobře s kresbou, ta je na vysoké úrovni opět i na plné světelnosti. Ukázka je výřez ze 100% zvětšení snímků.


Za zvláštní zmínku stojí chování objektivu v plném protisvětle – snese bez problémů slunce v záběru, jak patrno dole z ukázky. Velmi kultivovaně zvládá i velké rozdíly jasů.

Pokud jde o vysoké ISO a šum, pak samozřejmě je bez diskuse, že jde o kompakt. Při stoprocentním zvětšení nás sice nebude ze šumu bolet hlava, ale je to za cenu velmi silného odšumění. Nicméně do hodnot kolem 1000 ISO se lze směle pustit a vzhledem k vysoké světelnosti je to přístroj vhodný i do interiéru a do živé fotografie za horších světelných podmínek.


Pokud jde o wifi spojení, tady přiznám, že jsem ztratil nervy. Je to nejméně user friendly řešení, s jakým jsem se dosud sešel. V menu je jediná suchá položka nastavení LAN sítě s určenou MAC adresou. Nedovedu si představit běžného uživatele, který by chtěl nad nastavováním LAN sítě bádat a přiznám tedy, že jsem se tohoto dobrodružství vzdal když vím, že to jde snadno a jednoduše. Tak tohle se tedy nepovedlo, nicméně si nemyslím, že si lidé kupují foťáky kvůli LAN síti.

Shrnutí
Canon PowerShot S110 je výkonný, lehký kompakt s výtečným obrazem. Objektiv je velmi kvalitní a kreslí bobře už při plné světelnosti, třebaže při delším ohnisku není bohužel nijak vysoká. Je to kompakt vyšší cenové i výkonové třídy a soupeří třeba s Olympusem XZ-2, Panasonicem LX7 nebo Sonym RX100.

Ukázky:

1 a 2 rozsah zoomu, 10 světlo v záběru, 11 až 13 vysoké ISO, 14 makro.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon S110 .