Nezařazené

Canon PowerShot G7X

Canon zatím tápe v mirrorlessech, ale kompakty hrne náramné. Tento přístroj staví kolem jednopalcového čipu původu pravděpodobně Sony a přístroj staví do konkurence s Sony RX100. která už je ve verzi III. Má několik trumfů, které nasadil, aby získal korunu top kompaktu sezóny.

Canon zatím tápe v mirrorlessech, ale kompakty hrne náramné. Tento přístroj staví kolem jednopalcového čipu původu pravděpodobně Sony a přístroj staví do konkurence s Sony RX100. která už je ve verzi III. Má několik trumfů, které nasadil, aby získal korunu top kompaktu sezóny.

Jaký je a komu je určen
Canon představil svůj přístroj na Photokině, odkud jsem ho stručně představil. Čip je jednopalcový 13.2×8.8 mm dvacetimegový CMOS s předním osvitem, podporovaný procesorem Digic 6 (ano, jako v 7DMkII, ale tam je duální). Rozsah ISO je od 125 do 12800, stabilizace je optická. Autofokus je na bázi analýzy kontrastu s 31 body, lze ostřit i na výklopném jednomegovém dotykovém displeji TFT-LCD. Oproti Sony RX100 III nemá elektronický hledáček. Kompakt fotí i do RAW a jeho objektiv s vysokou světelností F 1.8 – 2.8 má ekvivalent ohniska 24-100 mm, což je v podstatě ideální rozsah. Ostří od 5 cm, displej má dotykový výklopný s milionem bodů. Rozsah závěrky je od 40 sec do 1/2000. Sériové snímání je až 6.5 fps. Video má HD 1920 v MPEG-4 nebo H.264, se stereozvukem. Použité karty jsou SD až po rychlost UHS-I. Výstupy USB 2.0 a micro HDMI. Má vestavěnou wifinu. Lithiový aku vydrží 210 fotek, přístroj váží 210, 103 x 60 x 40 mm.


Je to špičkový kompakt s rozhodování mezi ním a Sony RX100 III podle parametrů bude obtížné. Je nepatrně větší a těžší (rozdíly o milimetr, dva a deset gramů), roli bude hrát cena. Ta je v listopadu 2014 17500 Kč, kdežto Sony stojí 23500 Kč, přičemž Sony má menší rozsah zoomu. To ovšem nahrává Canonu, je zde ale vlastní konkurence špičkových kompaktů Canon, původní G1X stojí už jen 12500. Ale to už je věc každého, jak se rozhodne. Toto je bezpochyby nesmírně praktický přístroj, umožňující i seriózní focení s možností ručního nastavení. Já samozřejmě vítám výklopný dotykový displej, ten se vyklápí jen nahoru, takže při focení nad hlavou musíte přístroj otočit hlavou dolů – je samozřejmě stranově orientovaný. Jeho ohromnou předností je snadné ovládání, jak uvidíme v dalším oddílu.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně. U spouště je ovládání zoomu a vpravo je kruhový volič režimů, je dobře aretovaný, prakticky je nemožné jím nechtěně otočit. Pod ním je ovladač korekce expozice, skvěle řešený!


Kruhový volič má oddíl P, Tv, Av a M plus C, tedy program, priorita času a clony, plný manuál a uživatelské nastavení. Pak tam jsou automatické režimy, auto a hybridní mód. Auto mód neskýtá žádných záhad, hybridní auto znamená, že se natáčejí dvou až čtyřvteřinová videa zakončená fotkou. Ikonka obdélníčku na sobě označuje kreativní mód, viz níže. Scénické režimy jsou běžné , nechybí tu ani noční fotka bez stativu – několikanásobná expozice korunovaná spojením do jednoho snímku. Přístroj zde nastaví automatické ISO a několikanásobnou expozici použije k odšumění, funguje to velmi dobře. Další důležitou položkou je trojice koleček v sobě, to jsou Kreativní filtry. Zde najdeme i HDR obrázky – otáčením kroužku o objektivu lze volit typ HDR obrázku, od přirozeného přes živé až po reliéfní. Poslední položkou je video.


Na zadní stěně jsou další důležité ovládací prvky. Vlevo nahoře je Ring/Func, tím se definuje funkce pro kroužek u objektivu. Lze mu nastavit ISO, nastavení bílé atd., ve výchozím nastavení ovládá např. clonu v režimu Av nebo čas v režimu Tv. To je pak na zvážení, protože čtyřcestný volič má funkci zadního rolleru a lze mu tedy ovládání clony respektive času přenechat. V různých speciálních případech ovšem tento kroužek plní specifické úkoly, např. při manuálním režimu nastavuje clonu a čas se nastavuje rollerem kolem čtyřcestného voliče. Ale pozor, tento Ring/Func knoflík je definovatelný, lze mu přiřadit jednu ze čtyřiadvaceti funkcí, například sem se dá nastavit přepínání průběžného a jednorázového ostření, expozice dotykem, neutrální filtr atd. V kombinaci s C polohou kruhového voliče ho můžeme tedy hodně individualizovat. Vedle je pak spoušť pro video, bohužel nejde přeprogramovat ani vypnout.

O čtyřcestném voliči už padla řeč, nahoru nastavujeme režim snímání, vpravo blesk, dolů režim displeje a vlevo makro a ruční ostření Pod tím je tlačítko pro přehrávání a pro menu. Na pravém boku přístroje je tlačítko pro zapnutí wifiny. Na levém boku je pak šoupátko na uvolnění blesku. N ukázce je displej v horní poloze, vhodný pro selfie.


Menu je jednoduché a přehledné. Má fotomenu a setup, ve fotomenu se na první obrazovce dá zapnout/vypnout průběžné ostření, dále je důležité nastavení dotykového ovládání – zapnout, eventuálně pak v setupu nastavit citlivost dotyku. Zde se též nastavuje korekce síly vestavěného blesku a je možno blesk nastavit i ručně. Nastavuje se i stabilizace a detekce mrkání – mrknutím se dá exponovat, to je funkce, no, dejme tomu zajímavá.

Funkční menu zde lze upravit, můžeme ho redukovat o položky, které tak nechceme mít a lze měnit jejich pořadí.
Setup menu neskrývá žádná tajemství – zde se nastavuje čas, datum a jazyk při prvním zapnutí přístroje, tady se formátuje karta, normálně nebo v low level režimu, kdy je třeba nefunkční kartu opravit. Zde se kalibruje vodováha, ale i normálně funguje velmi dobře a není třeba se s ní zabývat. Do EXIF si můžete zapsat údaje o svém autorství, copyright. Důležité je nastavení dotykového displeje, dotykovost lze zrušit a ovlivnit i jeho citlivost. Úplně na konci je reset funkcí, to někdy pomůže, když v menu zakufrujeme, někde něco nastavíme a nevíme co a kde a ono to nějak podivně fotí.

Jak se s ním fotí
Přístroj startuje vcelku svižně, za půl druhé vteřiny lze fotit. Pokud jde o rychlost ostření, četl jsem kritické poznámky na toto téma, ale mám pocit, že recenzenti měli v ruce jiný foťák než já. Na to, že je to přece jenom kompakt, přístroj ostří velmi rychle a nedělá mu potíž ani nižší hladina osvětlení. Část fotek jsem pořizoval v lese za bídného osvětlení a neměl jsem pocit žádné zdlouhavosti. Určitou prodlevu jsem pocítil při exponování dotykem, těžko to kvantifikovat, nicméně okamžitá odpověď to nebyla.

Pokud jde o prodlevu mezi následnými fotkami, tam je to horší. Fotil jsem v nejlepším JPEGu a prodlevy jdou dvou až třívteřinové stejné hodnoty mi vyšly při použití RAW. Sériové focení v praxi má frekvenci čtyři až pět oken za vteřinu. Při nastavení 1/2000 a manuálního ostření jsem pořídil za vteřinu sedm obrázků. Obrázky jsou brilantní a výkon objektivu velmi dobrý. Přístroj dodává určitý zvýšený kontrast, je to vidět např. na snímu č. 10 v ukázkách,byl pořízen za mlžného oparu a přesto vyšel vcelku dobře. Ani v protisvětle se neprojevovaly vady. Na této ukázce je výřez 100% z rohu, tam je to opravdu měkčí:


Zde je výřez z téhož obrázku ze střední partie.


Aberace se projeví v extrémním případě, v rohu na přesvětlené partii:


Stabilizace je standardní, tedy: velmi zmírní důsledky roztřesení. Na ukázce č. 12 máte typický výsledek při 1/20 z ruky. Šum se projevuje opět s ohledem na velikost čipu. Záleží na tolerantnosti uživatele, já pokládám za hranici bezproblémového použití 1600 až 2000 ISO, zde je výřez z fotky 2000 ISO:


Výřez je pořízen ze snímku č. 13 dole v ukázkách.

Kreativní mód vygeneruje až šest filtrovaných obrázků. Pomocí kroužku na objektivu lze volit režim A – to umožní zachytit všechny efekty, R je retro, M je monochrom, tedy černobílé, S je special, pak je možno uložit všechny. Některé ty filtry jsou docela zajímavé, já tedy dávám přednost přirozeným fotkám:


HDR obrázky mají velmi dobré výsledky, výborně se nastavují kroužkem u objektivu, aby splnily naši představu.

Vysokorychlostní hi-speed synchronizace jsem si všiml už na canonském superkompaktu G1X Mk II, na téhle sedmičce je také! To značně zlepšuje funkčnost – lze projasnit stíny, přiblesknout fotku i za jasného slunce. Tuto selfie jsem pořídil za deštivého počasí 1/500 sec. Má 5000 ISO, celou si můžete stáhnout dole v ukázkách – a je na ní vidět určitá rozmydlenost jako důsledek odšumění. Je to trochu znát i v tisku (zkoušel jsem na Epson L800 A4 tisk).


Wifi připojení je řešeno v podstatě jednoduše, je nutno mít nainstalovanou aplikaci CameraVindow, nejnovější verzi. Můžete se pak připojit buď napřímo, anebo přes přístupový bod domácí bezdrátové sítě. Chce to jen zadat přezdívku fotoaparátu – drobná pochvala – využívá se tu dotykové obrazovky, takže se píše velmi snadno. Přes aplikaci lze stahovat fotky anebo ovládat fotoaparát. Aplikace je značně spartánská, umožní zoomovat a exponovat, ale jinak nic víc a to je hodně málo. V menu je dobře si nastavit velikost odesílaných snímků, defaultně je to střední velikost M2, lze nastavit Small – malé fotky, anebo přirozenou původní velikost.

Shrnutí
Canon PowerShot G7X je kompakt nejvyšší třídy, příbuzný modelům S120, G16 a G1X Mk II z dílny Canonu. Splňuje základní požadavek – aby rozměrově nenáročný a poměrně lehký přístroj podával vysoký obrazový výkon. Cenově je rozumně usazen jak v rámci produkce Canonu, tak vůči konkurenci, zejména Sony RX100 III, jeho hlavnímu rivalovi. Na rodinnou, krajinářskou a jinou klidnou fotografii se hodí výtečně. Díky nenápadnosti může dobře posloužit v cestovní a street fotografii. Na sport je poněkud pomalejší, ale je třeba mít na paměti, že je to kompakt, byť nejvyšší třídy.

Ukázky:

1 a 2 rozsah zoomu, 10 v mlze, 12 při 1/20 z ruky, 13 při 2000 ISO, 14 a 15 při 5000 ISO, .16 při při 6400 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon G7 X.