Aktuality, Fotografická technika

Canon PowerShot G7 X Mark III

Předchůdce tohoto kompaktu s jednopalcovým čipem se úspěšně prodává na 14500 Kč. Následovník vypadá prakticky stejně a shodná je většina specifikací, liší se hlavně v rychlosti datových přenosů. Má vrstvený BSI CMOS čip, to znamená, že data získaná ve fotodiodách přecházejí přes akcelerační vrstvu do procesoru a i ten patří k nové generaci, je to Digic 8. Díky tomu stoupla frekvence sériového focení z 8 oken za vteřinu na 30, to je hrome skoro čtyřnásobek! Pro určitý typ zájemců ale má ještě jednu přednost. Jeho 4 K video je bez ořezu, tedy v obraze je celá plocha čipu, ovšem to hlavní: přes YouTube lze video rovnou streamovat, tedy posílat na internet. Zvláštnost: video lze snímat i na výšku.

Zmíněný snímač je nadále dvacetimegový, objektiv má rozsah odpovídající 24 – 100 mm kinofilmového formátu se světelností 1,8-2.8. Pokud jde o 30 fps sérii, ta je samozřejmě s natvrdo nastaveným zaostřením, nicméně při 8 fps lze ostřit průběžně, a to je už hodně rychlá frekvence. Má to Bluetooth i wi-fi, to dá rozum, jak jinak by to šlo streamovat. Přibyl mikrofonní port a USB je teď 3.1. O deset procent klesl počet obrázků na jedno nabití – 235 kousků, tudíž náhradní baterka v kapse je nutnost. Rozměrově se o milimetřík smrskl proti římské dvojce, měří teď 105 x 61 x 41 mm a taky zhubnul na 304 gramů.

Jednopalcové kompakty jsou seriózní alternativa oproti bezzrcadlovkám, ať už Micro Four Thirds (Olympus a Panasonic) nebo APS-C. Jistě že se menší plocha nepříznivě projeví při nízkých světelných hladinách, nicméně v praxi fotíme spíše ve středních nebo dobrých podmínkách, než někde potmě. Výhodou je nenápadnost, malý rozměr a malá váha. Pro mě je nevýhoda téhle sedmičky bez ohledu na římské číslo absence elektronického hledáčku. Pro něj je třeba sáhnout po modelu G5 X, který 9. července má taky svoji premiéru.