Nezařazené

Canon PowerShot G3 X – první kroky

Úplně žhavou novinku jsem popadl v centrále Canonu v Holešovicích a utíkal jsem s ní do přístavu. Proč? Protože je to tam tak hnusný, že se tam dobře fotí.

Úplně žhavou novinku jsem popadl v centrále Canonu v Holešovicích a utíkal jsem s ní do přístavu. Proč? Protože je to tam tak hnusný, že se tam dobře fotí.

Nejdřív opáčko z toho, co už bylo zveřejněné. Přístroj je to ultrazoom, s jednopalcovým čipem a pětinásobným zoomem s rozsahem odpovídajícím 24 až 600 mm. Je osazený čipem CMOS s předním osvitem a 20,2 miliony fotodiod, podporovaný procesorem Digic 6. Jde o snímač od Sonyho, známý z RX100 III – není to ale nejnovější snímač Sony. Nemá to, co má RX 10 poslední generace, tedy akcelerační vrstvu na čipu. Což se projevuje ve frekvenci 5,9 fps při sériovém snímání, to je na dnešní době slabeso. Ale posuzování si schovám na recenzi, teď pospíchám do přístavu, než začne pršet.Chtěl jsem ale vyzkoušet hlavně rozsah zoomu. Ekvivalent 24 mm, to je docela slušný širokáč. Začneme tedy naširoko.


Žene se docela slušný slejvák, ale on to ten širokáč pochytá.


Zkusíme ale střední ohnisko. Toto je detail braný ekvivalentem kolem 60 mm.


Zkusíme se zadívat do dálky. V hledáčku to vypadá docela nahuštěně. Kolikpak máme ohnisko? Po přepočtu crop factorem 2,7 je to zase jen 153, tedy nic moc.


Na tenhle detail jsem ustoupil na nějakých 50 mm, to bývalo za dob analogu základní ohnisko pro kinofilm.


Ohnisko 157 mm ekv. už docela slušně zpracovává prostor.


Snažil jsem se dosápat se na těch 600 mm, ale dotáhl jsem do na 189 mm ekv. Kde je těch šest set!


Ať jsem se snažil jak to šlo, nedotáhl jsem. Slejvák mě z přístavu vyhnal. Mezi námi, já si myslím, že těch 200… no, ať nemají děti vánoce, tak 300 mm, je pro normální použití rozumné maximum. Těch 600?

Na co se dělá ekvivalent 600 a dokonce i 1200? Odpověď znám: lidi to chtěj.
Následuje otázka pro chytré hlavičky: Proč?
Na ni odpověď neznám.