Nezařazené

Canon PowerShot G16

Očekávaný nový model oblíbené řady špičkového kompaktu je tady. Změn v něm oproti G15 moc není – za zmínku rozhodně stojí nový procesor Digic 6.

Očekávaný nový model oblíbené řady špičkového kompaktu je tady. Změn v něm oproti G15 moc není – za zmínku rozhodně stojí nový procesor Digic 6.


Jde o kompakt vybavený čipem CMOS 7,44 x 5,58 mm (1 / 1.7 palce) s 12.1 megapixely – střídmý počet pixelů na velké ploše je jeden ze zdrojů úspěchu kompaktů této řady. Citlivost má rozsah od 80 do 12800 ISO. Pětinásobný stabilizovaný zoom má rozsah ekv. 28 – 140 při skvělé světelnosti F1.8-2.8. Objektiv v supermakru ostří od 1 cm, zaostřovacích bodů je devět. Pevný třípalcový displej má 922 bodů, jde o TFT LCD. Přístroj disponuje průhledovým optickým hledáčkem. Rozsah časů je od 15 sec do 1/4000. Uživatelsky významnou změnou je rychlost sériového focení , z 2.12 fps (což je hodně pomalu) na G15 je to 12.2 fps (což je sakra rychle). Těchto super rychle nasnímaných fotek udělá šest, pak zomalí na 9,3 fps, ale ty by měl sekat až do počtu 522 (na kartu třídy UHS-I ). Tak na to jsem fakt zvědavý. Dá se soudit, že Digic 6 se postará i o rychlejší ostření (snad až o 50%) a měl by se zvýšit i výkon pokud jde o omezování šumu. Změnu doznalo i video, přibyl formát MPEG-4 a video v HD kvalitě umí 60 fps. . V souladu s trendem je doplněna wi-fi. Ta by se měla snadněji konfigurovat rovnou ze smartfonu, detaily neznám. Další novinkou je časosběr. Přístroj je nepatrně větší a těžší než předchozí model – 356 g na 109 x 76 x 40 mm.


Na první pohled na povrchu mnoho změn nenajdeme a to je dobře, protože jde o vyzrálý model, ergonomicky skvěle řešený. Zůstal tedy přední roller i kruhový volič korekce expozice, částečně vsunutý o patrno níž pod volič režimů. Zde najdeme i dvě pozice pro uživatelské nastavení – skvělá věc! Nepatrné jsou změny na zadní stěně, volitelné S tlačítko se přestěhovalo z levého horního do pravého horního rohu pod spoušť videa. Už se z něho nespouští přímý tisk, vypadá to, že Canon tuto technologii opouští a přechází na wi-fi přenos fotek do tiskáren,, např. Pixma MG7120 anebo multifunkce MG5220. No a škoda že se Canon nevrátil k výklopnému displeji G12!

Podstatné je, že přibylo tlačítko pro ISO. Čímž pádem ovšem musíte režim ostření měnit z menu. Nepokládám to za žádnou škodu, ISO se mění mnohem častěji než režim ostření, ostatně, ten nechávám na jednobodovém ostření trvale…

Jsou zde nové režimy focení. Zajímavé jsou tři hvězdičkové režimy: Noční obloha, Hvězdné stopy a time laps video pohybu hvězd. Je zde dále rozostření pozadí a pět různých HDR s různým stupněm mapování tónů. No a poslední důležitá informace – Canonem doporučená cena pro český trh je 13,990 Kč (G15 stojí 11390, srpen 2013).