Nezařazené

Canon Pixma s doplnitelnými zásobníky

Výrazné snížení nákladů na tisk slibují tři nové modely tiskáren Canon Pixma. Jde o modely G1400, G2400 a G3400. Tiskárnou v pravém slova smyslu je první ze tří novinek – formát je až A4. G1400 je vskutku tiskárna, kdežto G2400 a G3400 jsou zároveň i skenery a kopírky. Podstatné je, že společnou mají tiskovou hlavu s technologií FINE. Tisk má objem kapiček inkoustu 2 pikolitry a rozlišení 4800 x 1200 dpi. Všechny tři jsou zařízeny na rychlý tisk, takže pohlednicový formát 10 x 15 cm zvládnou za minutu. Při běžném kancelářském tisku lze počítat s výkonem 8.8 černobílých stránek za minutu, v barvě je pro 5 / min.


Tiskárny používají klasický CMYK, tedy čtyři inkousty, černý, azurový, purpurový a žlutý. Výtěžnost při tisku na běžný papír je 6 tisíc stran černobíle a 7 tisíc barevně. Gramáž běžného papíru je až 105g, fotografický papír Canon až 275 g. Model G3400 má wi-fi s možností síťového tisku včetně tisku z chytrých telefonů a tabletů bez připojení tiskárny k osobnímu počítači. Podpora cloudů umožňuje zasílat dokumenty a fotografie na tiskárnu z jakéhokoli místa na světě i využívat výhod vzdáleného tisku z oblíbených služeb, jako je Instagram, Google Drive, Facebook, Dropbox a Flickr.


Z uvedených specifikací je zřejmé, že jde o zařízení určené spíše pro běžné kancelářské použití, třebaže se s tiskem na fotopapír také počítá. Podstatný je ale přechod na velkokapacitní nádržky inkoustu. Dosavadní praxe zaměřená na malé zásobníky odrazovala lidi od tisku do té míry, že pevná kopie skoro zmizela z fotografického světa. Tento návyk či spíš odvyk se bude těžko napravovat – krátkodobá dychtivost po rychlém zisku na principu levná tiskárna / velké provozní nápravy způsobila velmi hluboké jizvy. Snaha ale tady je a je třeba ji uvítat. Tiskárny mají přijít na trh v únoru, ceny jsou zatím v eurech, 129, 159 a 179 éček.