Nezařazené

Canon oznámil EOS R

Na tiskové konferenci v Londýně oznámil Canon svoji první plnoformátovou bezzrcadlovku s třicetimegovým čipem a zcela novým bajonetem pro objektivy. Součástí systému jsou i tři adaptéry zaručující plnou kompatibilitu se stávajícími objektivy. Výrobce ujišťuje, že další typy R aparátů budou následovat.

Na tiskové konferenci v Londýně oznámil Canon svoji první plnoformátovou bezzrcadlovku s třicetimegovým čipem a zcela novým bajonetem pro objektivy. Součástí systému jsou i tři adaptéry zaručující plnou kompatibilitu se stávajícími objektivy. Výrobce ujišťuje, že další typy R aparátů budou následovat.


Bajonet nese označení RF, přičemž adaptéry se postarají o spolupráci s objektivy EF a EF-S; to je poněkud pikantní, protože na rozdíl od plnoformátových bezzrcadlovek Nikon a Canon nespolupracují FF zrcadlovky s optikou určenou pro APS-C DSLR. Velkou senzaci asi vyvolá Dual Pixel CMOS AF s 5655 ručně volitelnými zaostřovacími body: když jsem na tento údaj narazil na „rumors webech“, myslel jsem, že se někdo uklepl. Počet AF bodů v počtu tisíců znamená, že konkurenci předčí v počtu o jeden řád – a odtud se zřejmě odvíjí tvrzení, že EOS R ostří i ve tmě s úrovní světla (tmy) -6 EV (použití objektivu světelného F1.2). Video je zde 4K při 30 fps, to je poněkud slabé, 10 bitové s výstupem 4.2.2. Hledáček je elektronický 3,69 megový, třípalcový (3,2´´) displej je dotykový variabilní. Přístroj je utěsněný a lze ho napájet přes USB – C. Zápis je na karty rodiny SD, nicméně stejně jako na Nikonu Z najdeme i na Canonu R jen jeden slot pro kartu. Zajímavostí je programovatelný touchpad vedle hledáčku, který umožňuje měnit ISO a další parametry. Vyrovnávací paměť (buffer) je dimenzovaná na 47 RAW, 78 RAW-C a 100 JPG fotek. Kapacita baterky zajistí 350 snímků, s gripem 700. 

V první vlně přijdou objektivy s bajonetem R 24-105/4.0, má být menší než EF verze (ostatně ten opticky není nic moc), dále 50/1.2, 28-70/2.0 (tak to je bomba, oni tomu říkají A revoluce) a 35/1.8 makro se stabilizací až 5 kroků – tiskovka trvá, znamená to tedy, že čip není stabilizovaný?

Cena 28-70 je stanovena na 3 tisíce dolarů, 24-15 bude stát 1100 dolarů a bude se dodávat i jako záklaďák s R přístrojem, kit bude stát 4 tisíce dolarů, 35 mm bude stát příjemných 500 dolarů, vše k dodání od prosince, padesátka bude stát 2300 dolarů a začne se prodávat od října.

Zajímavé jsou adaptéry. Jsou tři. Základní je běžný adaptér, který jen fyzicky prodlouží délku objektivu. Druhý adaptér bude mít programovatelný ovládací prstenec, který najdeme na RF objektivech. Třetí adaptér umožní vkládání zasouvacích filtrů (neutrální, přechodové i polarizační).První dojem Digineffu:
Canon vynakládá velké úsilí na to, aby přesvědčil fotografickou veřejnost, že nenabízí  přechod na jiný systém, ale „zařazení do rodiny“, jak zní reklamní slogan. Zdůrazňuje plnou kompatibilitu se všemi stávajícími EOS objektivy. Důležité ale bude chování přístroje v praxi a to nelze z informací tiskové konference odhadnout. Důležité bude chování autofokusu, v tomto ohledu pořád ještě zrcadlovky mají prim. Zarážející je chabý výkon sériového focení,  dobře vypadá buffer, jeden slot pro kartu je hendikep vůči Sony. Brzy se dozvíme více, až bude přístroj v ruce.