Nezařazené

Canon nebo Nikon?

Pan doktor V.K. se ptá: Canon nebo Nikon? To je otázka do pranice! Abych citoval jeho mail doslova:
Mám zrcadlovku Olympus 4/3 systém a pořád váhám zda se do budoucna vydat cestou Canonu či Nikonu. Vy osobě tedy spíš preferujete Canon?

Pan doktor V.K. se ptá: Canon nebo Nikon? To je otázka do pranice! Abych citoval jeho mail doslova:
Mám zrcadlovku Olympus 4/3 systém a pořád váhám zda se do budoucna vydat cestou Canonu či Nikonu. Vy osobě tedy spíš preferujete Canon?

Smysl dotazu chápu. Zrcadlovky 4/3 se historicky neosvědčily přes všechny své přednosti, protože NEJSOU zas tak o tolik menší a lehčí než zrcadlovky APS-C, a kvalita jejich obrazu není přesvědčivá. Takže primárně chápu a podporuji přechod od 4/3 zrcadlovky k jinému formátu (podotýkám, že ZRCADLOVKY, mirrorlessy micro 4/3 tvoří jinou kapitolu a patří do jiného příběhu). Jádro dotazu je ale jasné, Canon nebo Nikon?

V současné době hrají obě firmy dominantní roli na trhu zrcadlovek, skoro stoprocentně ovládají profi pole a převládají i na semiprofi a amatérské scéně. Debata na téma Canon nebo Nikon je velmi častá a někdy přechází až za hranice komiky. Znám oba systémy a zcela upřímně prohlašuji a tvrdím, že ani jeden, ani druhý není „lepší“ v tom smyslu, že když zvolíte tu či onu značku, budete dělat lepší fotky než někdo jiný, kdo volil opak. Toto bych tvrdil, že platí obecně. Následují ale pohledy osobní, subjektivní.

Zrcadlovka sama o sobě neznamená mnoho, pokud není jádrem systému. Je to tělo a k systému patří především optika, tedy objektivy, dále pak osvětlovací zařízení, tedy záblesková zařízení a další příslušenství. V úvahu pak je nutno brát použitelnost a cenu. A právě odtud se odvíjí moje preference.

Je to subjektivní. Sázím na minimalistickou výbavu co do počtu komponent, ale maximalistickou pokud jde o kvalitu s ohledem na cenu. Kdybych se měl bavit o těle přístroje, poradil bych – hoďte si desetníkem. Pak ale přijde na řadu optika a má rada zní: pořiďte si optimálně nastavený širokoúhlý objektiv a dlouhé ohnisko a nic víc nepotřebujete. Canon nabízí objektiv 17-40/4 za 17 tisíc a 70-200/4 bez stabilizace za cca 15 tisíc. Nikon v takové relaci nic obdobného nemá. 16-85 je objektiv DX, který nelze použít na full frame (oba Canony ano), zajímavý je 16-35/4, ale stojí 28 tisíc. Ekvivalent canonské 70-200 Nikon nenabízí. Přirozeně že lze sáhnout po produkci jiného výrobce. Zajímavou alternativu poskytuje Tamron, pro obě těla, jak pro Canon a Nikon. Pokud by se někdo rozhodl pro takové řešení, předchozí úvaha padá. Pak je to samozřejmě na posouzení, jaké barevné podání komu lépe vyhovuje, zdali canonské nebo nikonské. Je to samozřejmě možné řešení.

Neznám tedy absolutní a nezvratné argumenty ve prospěch toho či onoho. Pokud jsem vyznavačem dvou ohnisek a držím se značkových výrobků, vychází mi Canon jako výhodnější. Pokud ovšem mám jiné preference a chci laborovat s výběrem jiné optiky, zásadně to mění situaci. Je to věc osobního přístupu a možná, že by to mohlo být vodítko pro první diskusi na nově založeném Diskusním fóru Digineffu.