Nezařazené

Canon N100 na CES 2014

Loni na CES 2013 představil Canon svůj model N. Ten se k nám vůbec nedostal a naposledy jsem o něm referoval v článku o nejhorších aparátech roku… Teď na CES 2014 je jeho nástupce. Je na první pohled příbuzný, jaky je to kostička s výklopným displejem. Přichází ale s novými funkcemi – jejich užitečnost je těžké posoudit podle tiskové zprávy. Posuďte z citací:

Loni na CES 2013 představil Canon svůj model N. Ten se k nám vůbec nedostal a naposledy jsem o něm referoval v článku o nejhorších aparátech roku… Teď na CES 2014 je jeho nástupce. Je na první pohled příbuzný, jaky je to kostička s výklopným displejem. Přichází ale s novými funkcemi – jejich užitečnost je těžké posoudit podle tiskové zprávy. Posuďte z citací:

Funkce Dual Capture totiž umožňuje zachytit akci před fotoaparátem i za ním. Zpětná kamera zaznamená váš výraz během focení do samostatného snímku nebo krátkého videa. Tento záznam poté Canon PowerShot N100 propojí s fotografií či videem scény před vámi.

Pochopil jsem to tak, že se do fotky do rohu nakopíruje, jak jste se tvářili při focení. Nicméně, další funkce nejsou tak exotické, opět cituji:

Technologie Canon Smart Auto automaticky vybírá nejlepší možné nastavení dle konkrétní zaznamenávané scény. Na výběr má 58 různých předdefinovaných variant, od režimu pro zapadající slunce až po smějící se děti. K dispozici je i funkci Hybrid Auto, která automaticky vytváří čtyřsekundové filmové klipy před a po stisknutí spouště. Nový fotoaparát tuto funkci navíc inteligentně kombinuje s duálním snímáním a automaticky zaznamenává dvě vteřiny vašeho výrazu před vyfocením snímku. Nakonec můžete tyto krátké videosekvence spojit do videa s rozlišením 720p a získat ucelený obraz vašich emocí během focení. Fotoaparát PowerShot N100 přináší nový režim Story Highlights, který jednoduše spojí vaše fotky a videa do jednoho uceleného příběhu, dokonce bez nutnosti jakýchkoliv úprav. Tento inovativní režim ze všech vašich záznamů automaticky sestavuje jedno vzpomínkové videoalbum, které můžete kdykoli prohlížet či sdílet se svými přáteli. Canon PowerShot N100 využívá u režimu Story Highlights obrazového procesoru DIGIC 6 a na základě inteligentní analýzy pomocí jedinečného algoritmu tato alba vytváří zcela automaticky, navíc v členění dle několika parametrů. Vzpomínková alba tak můžete mít rozdělena podle tématu, data nebo dokonce i podle podoby osob, které jste ve fotoaparátu zaregistrovali. Výběr vhodných fotografií a videí přitom nemusí probíhat pouze automaticky. K dispozici totiž máte také tlačítko Favourite, kterým pro zařazení do vzpomínkového alba můžete označit jakékoli video či fotografii. Nový model umožňuje vaše snímky umisťovat přes wifi přímo na sociální sítě. Velmi jednoduché je také propojení a sdílení obsahu s chytrými telefony, které podporují technologii NFC. Na fotoaparátu je k dispozici tlačítko Mobile Device Connect, které pomocí aplikace CameraWindow umožňuje spárovat fotoaparát s mobilním zařízením jen v několika rychlých a jednoduchých krocích. Tlačítko můžete použít i pro zálohování na on-line cloudová úložiště, jako jsou Google Drive nebo Flickr. Zálohování probíhá přes službu CANON iMAGE GATEWAY. Aplikaci CameraWindow lze navíc využít i pro vzdálené ovládání fotoaparátu PowerShot N100, a to přímo z displeje vašeho mobilního přístroje. Velmi jednoduše tak můžete přímo z mobilního přístroje ovládat nejběžnější funkce fotoaparátu, jako je zoom, blesk, spoušť či samospoušť. Vzdálené ovládání je užitečné nejen ve chvílích, kdy chcete být součástí focené či natáčené scény, ale také tehdy, kdy potřebujete zůstat maximálně diskrétní – například při focení volně žijících zvířat.

Díky prvotřídním technologiím pro zpracování obrazu od značky Canon si budete moci vychutnávat záznamy vašich událostí po celý život. Fotoaparát PowerShot N100 využívá systém Canon HS, který ve spojení s pokročilými možnostmi obrazového procesoru DIGIC 6 a vysoce citlivému snímači CMOS typu 1/1.7 s rozlišením 12,1 miliónů pixelů umožňuje vytvářet kvalitní fotografie a videa i za špatných světelných podmínek. Ultra širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 24 mm je vhodný nejen pro zachycení rozsáhlé krajiny, ale díky pětinásobnému optickému zoomu i pro focení a natáčení vzdálených objektů, a to s maximálním důrazem na detaily. Nový fotoaparát nabízí optickou stabilizaci obrazu a inteligentní IS technologii, tedy vlastnosti, které zajišťují ostré a čisté výstupy. Režim Dynamic IS umožňuje focení a natáčení i za chůze. S novým fotoaparátem PowerShot N100 můžete velmi snadno vyjádřit své tvůrčí záměry, a to především celou řadou automatických expozičních režimů, které jsou určené pro zdokonalení snímků. Například režim Background Defocus je ideální ve chvíli, kdy potřebujete zdůraznit popředí scény a využít malé hloubky ostrosti. Tento režim totiž automaticky rozostří pozadí a výsledkem jsou snímky podobné těm, které znáte ze zrcadlovek. K dispozici je i režim Creative Shot, který výslednou scénu upraví i předem nepředpokládanými efekty. Fotoaparát s tímto režimem vyfotí až šest verzí jednoho snímků, ze kterých si pak můžete vybrat ten nejlepší. Náročnější uživatele potěší 46 tvůrčích efektů ve čtyřech kategoriích – monochromatické, retro, přirozené a speciální efekty. Nastavení fotoaparátu lze upravit na výklopném dotykovém displeji s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0 palce), který vám umožňuje fotit z nejrůznějších pozic a úhlů.

Co dodat? Posoudíme, až vyzkoušíme. Zvědavý jsem na HS systém, pravděpodobně to bude skládání výsledné fotky z dílčích expozic, je to vyzkoušená a osvědčená technologie. No a vyzkoušíme, pokud Canon opět neomezí dostupnost na vyvolené velké evropské země, jako je Německo a Francie.