Nezařazené

Canon G7X Mk II na Invalidovně

Víkendová pražská akce Open House zavedla mě a mé posluchače z Dílny na Invalidovnu, Dientzenhoferova paláce z první poloviny 18. století, známého i z Formanova Amadea. Zde jsem si poprvé vyzkoušel vlastnosti nové verze vynikajícího jednopalcového kompaktu. Snažil jsem se vystihnout pochmurnou atmosféru interiéru paláce určeného k prodeji a následné rekonstrukci. Z hlediska fotografického to byl trochu oříšek: tohle téma chce velký formát, stativ, světla a hlavně dost času. Zájem byl obrovský, naštěstí jsme si přivstali, takže celá naše fotografická parta se dovnitř dostala v první vlně. Ni méně průvodci nás hnali kupředu. Takže moje rada posluchačům: Oči na stopkách, nastavte si manuální expoziční režim a automatické ISO a proste o podporu svatou Veroniku, patronku fotografů (podala Kristovi roušku a on do ní obtiskl svoji tvář). Sám jsem si také tak počínal – naštěstí tento model umožňuje korekci expozice i v režimu manuální expozice a automatického ISO. Ještě připomenu, že jeho čip je jednopalcový 13.2×8.8 mm dvacetimegový CMOS s předním osvitem, podporovaný procesorem Digic 6 (ano, jako v 7DMkII, ale tam je duální). Rozsah ISO je od 125 do 12800, stabilizace je optická. Autofokus je na bázi analýzy kontrastu s 31 body, lze ostřit i na výklopném jednomegovém dotykovém displeji TFT-LCD. Fotí i do RAW a jeho objektiv s vysokou světelností F 1.8 – 2.8 má ekvivalent ohniska 24-100 mm, což je v podstatě ideální rozsah. Ostří od 5 cm, displej má dotykový výklopný s milionem bodů. Rozsah závěrky je od 40 sec do 1/2000. Sériové snímání je až 6.5 fps. Video má HD 1920 v MPEG-4 nebo H.264, se stereozvukem. Použité karty jsou SD až po rychlost UHS-I. Výstupy USB 2.0 a micro HDMI. Má vestavěnou wifinu. Lithiový aku vydrží 210 fotek, přístroj váží 210, 103 x 60 x 40 mm.


Invalidovna
Jde o obrovskou budovu, původně určenou jako útulek pro lidi postižené válkou. Je, dejme tomu, hodně patinovaná, v přízemí postižená i povodněmi. Na nádvoří jsou nádherné platany, moc jsme se tam nesměli motat, hrozí úraz padajícími větvemi. První ukázka: protisvětlo, 1/80 na F2.8 na 125 ISO, korekce expozice -1,3.


Vstupme – trasa je přísně vymezená, někde je to o zlomkrk a průvodci dbají, abychom nelezli, kam nemáme. A je na přístroji, aby ukázal, co je v něm. Expozici jsem nastavil nemilosrdně, 1/200 na F8.0 – a ISO vyletělo na 5000. Rozdíly jasů enormní, přesto přepaly a slité stíny nejsou rozsáhlé – zde jsme se zřejmě ocitli na hraně dynamického rozsahu. Na kompakt je to skvělý výkon, kdybych fotil v RAW, rozdíl by se hravě překlenul.


Zdaleka ne všechny dveře jsou zde otevřené… 1/40 na F1.8, -0,3 EV , 1600 ISO.


Jakpak si povede stabilizace? 1/5 vteřiny by to měla zjistit… A taky prověří dynamický rozsah.


Typické pro palác jsou dlouhatánské chodby – tam se také točil ten Amadeus. Pozoruhodné byly barevné variace. Expozice 1/80 na F1.8, 160 ISO.


Všudypřítomní strážci… bez obličejů. Voják nepotřebuje tvář.


Hodně se mi líbily podlahy. Přístroj má výklopný displej, takže jsem se nemusel válet po zemi.


Dojemné pozůstatky okrašlovacích snah…


Skončíme opět venku. Obrovská budova čeká na smilování… a je stejně pomíjivá, jako ty paličky pampelišek. Foukneš, a zmizí…


Shrnutí
Přístroj si vedl výborně. U jeho předchůdce jsem měl pocit jakési váhavosti, tady šlo všechno jako když bičem mrská. Pravda, fotil jsem statické předlohy. Však já si na něj něco dynamického přichystám.

O Dílně
Tento seminář byl zaměřen na tvůrčí zpracování místa.
Novým posluchačům Dílnu otevírám na podzim, bližší informace jsou zde.