Nezařazené

Canon G1X (recenze)

Také Canon odpověděl na současnou horečku mirrorlessu osobitým řešením. Nasadil do hry odvozeninu své špičkové řady G a nabídl přístroj s velkým čipem a pevným zoomem. Pevný zoom, to je odvážné řešení, protože mirrorlessy se chlubí především možností výměny optiky. Canon ale míří na poučenou část publika a ta už ví, že kompakt odjakživa (od té doby, kdy Oskar Barnack zkonstruoval Leicu) má smysl především s krátkým ohniskem pro živou práci: objektiv tohoto přístroje má rozsah od klasického širokáče po portrétní objektiv, co víc si přát (a pokud přejete, kupte si telekonvertor).

Také Canon odpověděl na současnou horečku mirrorlessu osobitým řešením. Nasadil do hry odvozeninu své špičkové řady G a nabídl přístroj s velkým čipem a pevným zoomem. Pevný zoom, to je odvážné řešení, protože mirrorlessy se chlubí především možností výměny optiky. Canon ale míří na poučenou část publika a ta už ví, že kompakt odjakživa (od té doby, kdy Oskar Barnack zkonstruoval Leicu) má smysl především s krátkým ohniskem pro živou práci: objektiv tohoto přístroje má rozsah od klasického širokáče po portrétní objektiv, co víc si přát (a pokud přejete, kupte si telekonvertor).

Připomeňme základní fakta. Jde o kompakt s kovovým tělem s průhledovým hledáčkem a vyklápěcím / natáčecím třípalcovým PureColor II VA LCD displejem, vysoce kvalitním, s 920 tisíci pixely. Jeho snímač CMOS má plochu 18.7 x 14mm při 14.3 milionech efektivních pixelů. Jeho přirozený poměr stran je tedy 4:3, to má v maximálním rozlišení 4352 x 3264 pixelů. Lze nastavit i 3:2, obraz ale bude uříznutý – 4352 x 2904 pixelů. I další poměry stran, 16:9 a 1:1 respektive 4:5 mají význam kompoziční, tedy má to význam pro toho, kdo chce kompozici důsledně vytvářet už ve fotoaparátu (což je správné a dopručeníhodné). Video je full HD 1920 x 1080 MOV. Obrazové formáty jsou JPEG a RAW.


Zoom má rozsah 15.1 – 60.4 mm (35mm ekv.: 28-112mm) , tedy čtyřnásobný. Zde dodejme, že G12 má pětinásobný rozsah zoomu při světelnosti F2.8 – 5.8, ovšem její čip má 41,5 mm čtverečních, kdežto G1X má 261mm čtverečních, plocha je tedy víc než šestkrát větší. To jsou však počty, které si málokdo provede. Objektiv má celkem tři oboustranně asférické členy (z 11). Objektiv má v sobě stabilizaci. Objektiv má na sobě prstenec, který vypadá, jako by sloužil k manuálnímu zoomování. Nikoli, je to kryt závitu pro eventuální adjustaci konvertorů. Co je trochu otrava je nutnost dokoupení adaptéru pro 58mm filtry. Objektiv má sice závit, ale vnější, nikoli vnitřní, a ten vnější je právě pro ten adaptér FA-DC58C.

 


Ostření je devítibodové na kontrast. K disposici jsou běžné ostřicí režimy i bracketing ostření, tedy postupné ostření na různé vzdálenosti. Rozsah ISO je od 100 do 12800. Rozsah závěrky je v některých režimech až 60 sec – 1 / 4000 sec. Ve scénických režimech lze nastavit sériové focení až 6 fps, jinak je 1,9 fps nebo 4,5 fps. Výstupy jsou USB 2.0 HS, HDMI mini a AV (jak PAL, tak i NTSC). Zapisuje na karty rodiny SD včetně vysokokapacitních SDXC. Váží 534g a měří 116.7 x 80.5 x 64.7 mm.


Otázka, komu je určen, je u tohoto přístroje mimořádně závažná. Je to nástroj pro vážněji míněnou práci, proto je tu tolik možností na přizpůsobení ovládacích prvků a tolik prvků má přímý přístup. Nejeden majitel zrcadlovky touží po přístroji, který má stejnou kvalitu obrazu, avšak menší rozměry a váhu. Není tedy divu, že i finančně je přístroj pozicován do kategorie zrcadlovek. Jde do soutěže s mirrorlessy, Nikon na tomto poli nabízí rychlost, Olympus s Panasonicem vyzrálou modelovou řadu Pen, respektive G různých variant a Sony se Samsungem nabídnou dokonce formát APSC.

Už před několika dny jsem se tu svěřil s názorem, že jedním s významných argumentů pro tento přístroj je jeho kompatibilita s příslušenstvím, především s blesky řady Speedlite i s řídící jednotkou ST-E2 a dalšími součástmi profi-výzbroje. To mu dává náskok před některými konkurenčními aparáty, neboť práce s bleskem nabývá na oblibě a stále více uživatelů objevuje taje dálkově řízeného osvětlovacího parku.

Ovládání a menu
Majitelům některého z modelů G nebude přechod dělat žádné problémy. Přístroj se zapíná tlačítkem na horní straně, vpředu je spoušť s ovládáním zoomu. Je to dvojice velmi jemně vyvážená, takže se stává, že místo zazoomování exponujeme. Vlevo je volič režimů a pod ním volič expoziční kompenzace v rozmezí +- 3EV. Na ten volič režimů pozor. Přístroj je hodně velký a dost těsně se vejde do kapsy bundy a při vytahování se snadno volič pootočí, proto je třeba vždy kontrolovat, co máme nastaveno. Na levé straně od sáněk pro externí blesk je vyskakovací vestavěný blesk.

Na zadní stěně je shora tlačítko pro video, pak je velmi příjemně zdrsněná opora pro palec a vlevo od ní tlačítko pro přehrávání. Ostatní ovládací prvky jsou na vyvýšeném panelu: volba pozice zaostřovacího bodu (obdoba tlačítka tradičně umístěného vpravo nahoře na těle DSLR Canon). Tlačítkem Menu volíme velikost zaostřovacího pole. Vedle je hvězdička, po jejím stisknutím v režimu P lze měnit poměr clony a času v rámci daného EV.

Pod touto dvojicí je čtyřcestný volič se zadním rollerem. Nahoře ISO, vpravo blesk (jen při vysunutém vestavěném blesku), dole displej (dá se tu zapnout výtečná vodováha a taky dvojím stiskem lze displej vypnout, což je vítané, pokud fotíme s průhledovým hledáčkem). Vlevo je přepínání makro/normál/manuál. Očividně tu chybí ovládací prvky pro WB a samospoušť. WB si lze nadefinovat na volitelné funkční tlačítko vlevo nahoře a kvůli samospoušti musíme do funkčního menu, které se aktivujeme stiskem středového tlačítka čtyřcestného voliče. Toto funkční menu je velmi podobné Fn menu známého z kompaktů Canonu, takže ostřílení canonisté tu budou hned doma. K vychytávkám – zde se nastavuje např. bracketing ostření, který pořídí tři snímky s různou rovinou ostrosti v režimu ručního zaostření. Zde se zapíná / vypíná ND filtr (šedý filtr, prodloužení doby osvitu pro dosažení rozmanitých efektů) a samozřejmě zde lze rozsáhle ovlivňovat barevnost. Především je tu také vstup do WB, kde velmi příjemně můžeme ovlivňovávat barevnou teplotu předním rollerem a předvolby měníme zadním rollerem.

Ani velké menu neznamená žádný hlavolam. Větší pozornost je třeba věnovat přiřazení různých funkcí přednímu a zadnímu rolleru. Pro každou položku PASM (program / priorita času – clony / plný manuál) lze nastavit něco jiného, takže je dobré s knížkou v ruce všechno v klidu a pečlivě projít a nastavit. Navíc, lze použít dvě pozice uživatelského nastavení, takže každý si opravdu může toho svého Canona upravit podle svého.

Jak se s ním fotí
Pokud jde o rychlost, přístroj nepatří mezi rychlíky. Ostření má na kontrast a ani náběh není nijak senzační, právě tak jako prodlevy mezi ukládáním. Záleží na režimu, v jakém fotíme, nicméně ty 1,9 snímků za sec je tak trochu dýchavičné maximum běžné praxe. Šest oken za vteřinu navolíme až ve zvláštním scénickém režimu. Tady je evidentně prostor pro další vývoj, protože lidé budou chtít pořizovat aparát tohoto typu právě kvůli rychlosti. Pokud jde o kresbu, zklamáni rozhodně nebudou. Objektiv je výtečné kvality. Má vrcholnou kresbu už při plné světelnosti F2.8 a významněji nevadne ani při cloně 16, která je společná největší clona pro všechna ohniska v daném rozmezí.


Soudková vada je zanedbatelná při nejkratším ohnisku…


… a žádná vada není patrna při nejdelším ohnisku.


Určitá vinětace je vidět při nejkratším ohnisku a plné světelnosti, ale není to nic, kvůli čemu bychom měli křičet.

Stabilizace je zde nejnovějšího typu, měla by zvýšit naději na udržitelný čas o 4 stupně. Při cca 100 mm ekvivalentu je to 1 / 6 sec. Při takto dlouhém času nebyly výsledky oslnivé, nicméně už při 1 / 13 byly snímky velmi dobře použitelné.

Silnou stránkou přístroje je vysoké ISO. Už jsem o tom psal v článku o svých prvních dojmech a mohu jenom opakovat, že je to nejpříjemnější překvapení tohoto aparátu. Pomůže nám smířit se s malou světelností objektivu při nejdelším ohnisku. Lze tu nastavit automatické ISO, bohužel jen do 1600. Tady se v Canonu drželi zbytečně při zemi, protože 3200 ISO si mohou bez problémů dovolit.

Optický hledáček má korekci optické vady a vedle sebe dvě diody, jedna potvrzuje autofokus, druhá, spodní, nabití fleše. Dává jen hrubou informaci o obraze, seriózně komponovat se s ním nedá, nicméně při focení série je nezbytný – v tom případě zmizí obraz z LCD a nevíme, co fotíme.

HDR velmi dobře funguje, avšak naprosto nutně vyžaduje stativ. Zdá se, že přístroj ani nejeví snahu, aby obrázky na sebe napasoval. Tonálně vyjdou velmi dobře, ovšem kresba je v pořádku, pokud se fotilo ze stativu. Je to do té míry do očí bijící, že čekám, že to příští verze firmwaru opraví.

Sériové focení má různé režimy, s průběžným AF i bez. Není to ale silná stránka tohoto přístroje a na olympiádu s ním nejezděte. Díky vynikající kresbě je výborný na uvážlivé focení, ne na nějaké sportovní divočiny.

Práce s externím bleskem je spojena se vstupem do menu. Zde je možno volit automatické nebo ruční řízení a hlavně, je zde možno zapnout synchronizaci do pomalého času. Defaultně je vypnutá, takže přístroj nabízí jen 1/60 sec, tedy tradiční synchronizační čas plně automatického blesku. Se zapnutým snímáním do pomalého času (slow flash) se otevírají nové obzory. V manuálním režimu M se ovládání blesku přepíná taky do manuálního, nikoli TTL ovládání. Má to svoji logiku. Manuální ovládání přístroje už vyžaduje určitou expertnost a zřejmě se předpokládalo, že do kombinace M + blesk půjdou právě experti a ti si s ručním nastavením blesku poradí. Kdo to neumí, inu, ten se to musí naučit.

Shrnutí
Canon G1X je prestižní kompakt se čtyřnásobným zoomem, na kratší straně dobře světelným, s vynikajícím obrazovým výkonem. Na svižnou reportážní práci leikařského typu je trochu těžkopádný, pomalý. Zato nezklame při statické fotografii. Jistě bude oblíbeným společníkem při cestovní fotografii. Vytváří skvělé obrázky a přitom je mnohem menší a skladnější než zrcadlovka. Je určen jako druhý fotoaparát pro majitele zrcadlovek, ale bezpochyby k němu přejdou i mnozí majitelé přístrojů řady G a dalších kompaktů. Cena nebyla k dnešnímu dni stanovena, čeká se, že bude kolem 16 tisíc Kč.

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu , 10 při použití externího blesku mimo tělo, 11 z ruky 1/13 sec, 12 při 12800 ISO. Další ukázky najdete v článku Canon G1X – první pocity.

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Canon G1X?