Nezařazené

Canon G1X – první pocity

Mám tuto žhavou novinku v ruce teprve čtyřiadvacet hodin za extrémně mizerného počasí, takže nečekejte žádné úsudky, jen opravdu první postřehy. Poprvé jsem o přístroji psal před pár dny. Abyste nemuseli klikat, zopakuji základní fakta. Jde o čtrnáctimegový kompakt bez výměnných objektivů, nicméně s čipem velikostí na půl cesty mezi APS-C a Third Fourth. Objektiv má rozsah odpovídající 28 – 112 mm kinofilmového formátu se světelností F 2.8 až 5.8. Objektiv je stabilizovaný, displej přetáčecí. Citlivost až 12800, pokud chcete znát kompletní specifikace, podívejte se na stránku českého Canonu.


V názvu má přístroj G a svoji příbuznost s géčkovou řadou nezapře. Vypadá jako géčko, jenomže je větší a těžší, i když VYPADÁ o hodně větší než ve skutečnosti je, porovnání je 112 x 76 x 48 mm G12 oproti 117 x 81 x 65 mm G1X. Váhově jsou 400 : 534 g. Na první pohled si všimneme na přední stěně jiného řešení vestavěného blesku, zde je vyskakovací z horní stěny, průhledový hledáček je na svém místě (někde u modelu G3 jsem se přestal rozčilovat nad faktem, že v hledáčku vidíme objektiv) a je tu roller v podstatě stejně. Větší změny jsou při pohledu shora, platila se tu daň za vyskakovací blesk (myslím že zbytečně), takže kotouč pro expoziční kompenzaci se přestěhoval pod volič režimů místo ISO, takže citlivost nastavujeme přes čtyřcestný volič na zadní stěně. Čtyřcestný volič je stejně jako na G12 řešen jako druhý roller, vlevo nahoře nechybí volitelné tlačítko – cvaknul jsem si tam WB, takže jsem mohl být spokojený.


Přístroj je a není větší než běžné mirrorlessy. Je větší, pokud na mirrorlessu máte palačinku – já na svém Panasonicu GF1 používám jejich fenomenální 20/1.7 a na Nex 3 mám taky palačinku 16ku. Ale většinou používané setové objektivy jsou obvykle výraznější, než je zoom GF1.

Pokud jde o koncept sám – na našem facebooku jsem se dostal do malé slušné polemičky s pánem, který nesouhlasil s mým názorem, že těmhle přístrojům spíš sluší krátké ohnisko a že fotit mirrorlessem s půlmetrovým teletem mi nedává moc velký smysl. Na svém názoru trvám a nadále si myslím, že role těchto přístrojů je v nenápadnosti a pohotovosti běžné živé fotografie.
Splňuje G1X tyto požadavky?
To budu zkoumat v následujících dnech. Zajímala mě zatím kresba a šum. V obou případech jsem vrcholně spokojený. Porovnával jsem G1X se svou EOS 7D/objektiv 16-35/2.8, tedy špičkové nářadí. Výsledek byl natolik ve prospěch tohoto kompaktu, že mám podezření, že někde nastala chyba a hodlám pokus opakovat. Fotil jsme především v režimu AUTO. Barevně mi připadají poněkud bezvýrazné, nicméně s kresbou jsem výsostně spokojen. Velmi příjemně překvapil výkonem při vysokém ISO – obraz byl uspokojivý i při extrémní citlivosti 12 tisíc! Trochu mi vadí – ale to je vůbec vlastnost řady G – že displej pro práci s průhledovým hledáčkem (který je ovšem velmi nepřesný, s přesahem jistě 15% na každou stranu) lze vypnout až dvojím stiskem tlačítka DISP .To je trochu otrava. Jistě lze displej přetočit obrázkem dovnitř, ale to je ještě zdlouhavější operace. Vypínací senzor by se tam někam jistě vešel. Tolik tedy úvodem, příští týden pozorování zkompletuji do řádné recenze.

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu , 11 a 12 při 1600, respektive 3200 ISO.

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12