Nezařazené

Canon G16

Každý rok mění Canon svoji vlajkovou loď ve třídě kompaktů. Změny jsou evoluční nikoli revoluční, ale vždy stojí za to je brát na vědomí.

Každý rok mění Canon svoji vlajkovou loď ve třídě kompaktů. Změny jsou evoluční nikoli revoluční, ale vždy stojí za to je brát na vědomí.
Je to kompakt vybavený čipem CMOS 7,44 x 5,58 mm (1 / 1.7 palce) s 12.1 megapixely – střídmý počet pixelů na velké ploše je jeden ze zdrojů úspěchu kompaktů této řady. Počet pixelů zůstal, konstrukce nikoli, jde nyní o čip s předním osvitem. Citlivost má díky tomu a díky novému procesoru rozsah od 80 do 12800 ISO. Pětinásobný stabilizovaný zoom má rozsah ekv. 28 – 140 při skvělé světelnosti F1.8-2.8, zůstal beze změny. Objektiv v supermakru ostří od 1 cm, zaostřovacích bodů je devět. Bohužel stále ještě jen pevný třípalcový displej má 922 bodů, jde o TFT LCD, nikoli dotykový, ale bez výklopnosti nemá ta dotykovost zas tak velký význam. Přístroj disponuje průhledovým optickým hledáčkem. Rozsah časů je od 15 sec do 1/4000. Obraz zpracovává procesor Digic 6. Velmi stoupl rozsah citlivosti, má od 80 do 12800 ISO. Uživatelsky významnou změnou je rychlost sériového focení , z 2.12 fps (což je hodně pomalu) na G15 je to až 12.2 fps Změnu doznalo i video, přibyl formát MPEG-4 a video v HD kvalitě umí 60 fps. . V souladu s trendem je doplněna wi-fi. Ta by se měla snadněji konfigurovat rovnou ze smartfonu, detaily neznám. Další novinkou je časosběr. Přístroj je nepatrně větší a těžší než předchozí model – 356 g na 109 x 76 x 40 mm. Zapisuje na karty rodiny SD.


Je to přístroj té třídy, které se v anglické terminologii říká „enthusiastic“. U nás na to odpovídající termín nemáme – jsou tím míněni lidé fotografující ze záliby, ale poučení, zkušení. Jim je zde nabízen robustní přístroj s rozumnými parametry – žádné nesmyslné výstřelky typu padesátinásobného zoomu. Přístroj má za sebou dlouhý vývoj a je tudíž, jak se hezky říká, vychytaný. Cenově patří do vyšší třídy v kompaktech, ovšem konkuruje zase té vyšší třídě, jako je Nikon P7800, Olympus XZ-2 nebo Pentax MX-1. Vyčítají mu, že je trochu velký a v modelu 16, jak jsem už uvedl, ještě vyrostl. Do kapsy se bez problému vejde a výtečně se ovládá. Je sympatický už od pohledu, zvykli jsme si na povrch géček, na omak drsný a nepříliš výrazný úchop (grip) je potažený měkkou drsnou gumou. Výborně jsou řešené ovládací prvky a jejich velikost a rozmístění vyjde vstříc jak lidem s malýma, tak velkýma rukama. Není to žádné titěrné tintítko, je to prostě pořádný foťák.

Ovládání a menu Přístroj se zapíná tlačítkem zapuštěným do horní stěny, moc šikovné to není, ale je to o zvyku. Ovládací prvky jsou shromážděny vpravo od malé kapličky s průhledovým hledáčkem a sáňkami pro systémový blesk. Je tu kruhový volič režimů, velmi chválím C1 a C2, tedy dvě pozice na uživatelské nastavení Kromě PASM (program, priorita clony – času a manuál) je tu ještě automatika, pidivideo (stále častěji se objevující funkce, kdy po stisknutí spouště natočíte maličký klip), dále je zde HDR, scénické režimy a video. Pod tento volič je napůl zasunutý kruhový volič s korekcí expozice.


Na přední stěně je roller, ovládací kolečko. V prioritě clony jím například cloníte – maličká nápověda na displeji vám dá pokyn, když se má tento roller používat. Druhý roller je naplocho – je to kolečko kolem čtyřcestného voliče na zadní stěně.
Ta doznala drobné změny oproti patnáctce.


Volitelné S tlačítko se přestěhovalo pod spoušť videa do pravého horním rohu, vpravo od hledáčku je nadále tlačítko pro prohlížení. Důležité tlačítko hvězdička je pod S tlačítkem.. Jakmile ho stiskneme v režimu P (programovatelná automatika), lze měnit poměr clona / čas. V režimu Av a Tv (priorita clony / času) lze též měnit poměr clony a času. Vedle něho je teď volba ISO, pod čtyřcestným voličem je pak vlevo volba ostřicího bodu a velké menu. Na čtyřcestném voliči, které primárně slouží k pohybu v menu, jsou obsazeny směry: nahoru je manuální ostření, vpravo blesk, dole režim displeje a vlevo makro. Zmizelo tlačítko pro režim ostření.

Menu
Jsou dvě, velké a funkční, menu aktivované středovým tlačítkem čtyřcestného voliče. To je dnes už klasicky řešené, velmi přehledné, radost s ním pracovat. Velké menu má tři oddíly, fotografické menu, setup a uživatelské. Je trochu nelogické. Definice uživatelského tlačítka S by měla být logicky v setupu, stejně tak jako definice funkcí rollerů. V tomto fotomenu lze nastavit i to, co má a co nemá být ve funkčním FUNC menu. Museli jsme se ale v minulosti smířit i s horšími věcmi (v gé řadě Canonu se zmizením výklopného displeje).

Ve velkém menu přibyla položka wi-fi. Milá je funkce „změnit přezdívku zařízení“, základní je G16, ale můžete mu dát jakékoli jméno, třeba Pepa. Wi-fi je tu v řadě G novinka, nicméně je dál co zlepšovat. To že přístroj nelze dálkově ovládat je v roce 2013 (kdy se přístroj zrodil) už trochu trapas. Samo nastavení komunikace je vcelku snadné. Na chytrý telefon si musíte stáhnout aplikaci Canon Windows, zvolíte si přezdívku pro váš telefon a v režimu přehrávání stisknete levý spodní knoflík na zadní stěně. No a pak můžete do mobilu poslat aktuální snímek anebo si vybrat a poslat fotky z karty. Ty pak mobilem rozešlete do světa.

Jak se s ním fotí
Přístroj se oproti patnáctce zrychlil – pravda, je to relativní, protože už patnáctka byla svižná a zrychlení v podstatě ani moc nevnímáte. Měl bych se kriticky zmínit o přesnosti průhledového hledáčku, ale od něho asi nikdo nic moc nečeká.
Objektiv je vynikající. Je třeba zmínit jeho vysokou světelnost od F1.8 do F2.8! Objektiv kreslí velmi ostře i při plné světelnosti F 1.8 a jeho kresba nevadne ani při cloně F8.0, což je největší clona přístroje. Sklony k vinětaci nemá prakticky žádné ani při plné světelnosti a ani soudková vada není nic, o čem by stálo za to mluvit. Ani po chromatické vadě není stopa, ukázka je z rohu, přesvětlený snímek, výřez 100%.


Kresba je dokonalá, toto je výřez z levého horního rohu při 100%:


Pokud jde o šum, stín kompaktu nelze přeskočit. Co je to platné, 1600 ISO je opravdu jen problematicky použitelná citlivost.
Stabilizace je velmi účinná. Stabilizaci lze nastavit jako průběžnou, jen při focení a lze ji samozřejmě i vypnout. Citlivost a šum spolu souvisejí, zde lze nastavit až 12800, což je samozřejmě čistě teoretická možnost. Nicméně i při 1600 ISO získáme velmi slušné snímky a lze jít výš. Podotkněme ještě, že ve menu foto najdeme položku NR u vys. ISO, to je omezení šumu, lze nastavit nízké, standardní a vysoké, nejde vypnout. I nadále je standardní odšumění to nejrozumnější řešení.

Scénické režimy zůstávají strohé. Za zmínku stojí Noční fotky z ruky – je to série složená dohromady a odšuměná. Kreativní filtry najdeme pod položkou kruhového voliče HDR. Poté po stisknutí FUNC tlačítka objevíme kromě HDR režimu ještě sépii, rybí oko, miniaturu,levý fotoaparát,rozostřené pozadí, změkčení kresby, černobílé obrázky, hodně syté barvy a efekt plakátu se zvýrazněnými konturami. Kupodivu nadále chybí plynulé panorama a to je v roce 2013 opravdu, ale opravdu trapas.

Shrnutí Canon G16 je vyzrálý model z řady, systematicky zvelebované přes deset let. Je to dvanáctimegový kompakt s novým čipem i procesorem, velmi rychlý jak co se ostření týká, tak sériového focení. . Hlavní předností je objektiv s vysokou světelností F1.8 až 2.5 při ohnisku ekv. 28 až 140. Spolu s rychlým autofokusem (analýza kontrastu) tento objektiv zaručuje velkou univerzálnost použití. Přístroj ocení především vážnější zájemci o fotografii, marketingově míří i na majitele zrcadlovek, kteří touží po něčem malém a výkonném. Má podobné ovládání jako zrcadlovky EOS a to jistě není náhoda. Je třeba pochválit wi-fi, ale zároveň popíchnout, že konkurence ji má mnohem lépe ošetřenou. No a absence výklopného displeje je haňba. V lednu 2014 stojí 14 a půl tisíce.

Ukázky 1 a 2 rozsah zoomu, 13 a 14 při 640 ISO, 10 a 16 při 1600 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16



 

Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Canon PowerShot G16?