Nezařazené

Canon G1 X Mk III

Canon se nevzdal výroby kompaktů, tedy malých fotoaparátů s pevně zabudovanou optikou. Vyrábí i malé a svým elegantním vzhledem nestárnoucí přístroje Ixus, ovšem má i modelové řady vyšší třídy. Posledním přírůstkem je G1 X Mk III, kde zavedl velký čip APS-C. Doposud totiž u svých kompaktů vyšší třídy sázel na jednopalcový čip, v modelu G1 X Mk II jsme nalezli čip jedenapůlpalcový. Už tento přístroj měl dobrý ohlas kvůli svému obrazovému výkonu, nicméně Mark III ho překonává. Poměr velikostí obou čipů je 18,7 x 14 ku 22,3 x 14,9 mm, nicméně nový čip je 24 megapixelový a to je rozlišení, které se více méně stalo standardem běžných zrcadlovek. Jako malá zrcadlovka přístroj i vypadá. Nahoře má typickou kapličku, v ní se ovšem skrývá blesk a elektronický hledáček s rozlišením 2,4 mega. Oproti předchozímu modelu se uskromnil objektiv. Ten má světelnost F2.8-5.6, to je zarážející, neboť jeho rozsah má ekvivalent 24-72 mm, tudíž 3x. Na trojnásobný zoom je pokles světelnosti 2 stupně, přičemž ze světelnosti plných F2.8 se můžeme těšit opravdu jen v nejkratším ohnisku. Při ekv. 35 mm jsme na F4.0 a F5.6 jsme při ekv. 60 mm. Objektiv je to tedy obecně vzato málo světelný a to se nepříznivě projevuje i na rychlosti ostření v nízkých světelných hladinách. Je ale stabilizovaný. Stabilizace pozoruhodně dobře funguje, ustál jsem osminu z ruky a to je velmi pěkný výkon.



Jinak je ale přístroj vybaven bohatě. Procesor je zde Digic 7 a samotný čip je podle informací z webu totožný s čipem v zrcadlovce EOS 80D. Závěrka má nejkratší čas bohužel jen 1/2000 sec, naštěstí je zde nastavitelný ND filtr, který dokáže stáhnout expozici až o 2EV. Příjemné je sériové focení 9 oken za vteřinu, nicméně video zůstává na FHD 1920/60 p a není zde vstup pro mikrofon. Výstupy jsou USB 2.0 a micro HDMI, vestavěná wifina je doplněna o Bluetooth, takže je možné přes aplikaci pěkně komunikovat s mobilním telefonem.



Jak se s ním fotí
Je to robustní přístroj, solidní do ruky (je z magnéziové slitiny, i s baterkou váží bez jednoho gramu čtyřicet deka, tedy míň než předchůdce. Objektiv je zatahovací, v zataženém stavu přesahuje o 5 mm líc kapličky. Ve specifikacích vám budou namlouvat, že má šířku 51 mm, jenže opomněli gumovou očnici a s ní je šíře 60 mm. Do kapsy se ale vejde. Je ze třeba zdůraznit, že má obrazový výkon běžné zrcadlovky a že rozsah zoomu ekv. 24-70 kryje ten rozsah úhlu záběrů, jaké v běžné praxi potřebujeme nejvíc. Ne nadarmo je zoom 24-70 jádrem výbavy většiny uživatelů plnoformátových přístrojů. Ergonomie je výtečná. Vlevo od hledáčku je aretovaný kruhový volič režimů s pozicemi pro dvě sady uživatelských nastavení. Je tu i kombi foto & video, někdo to má rád (získáte fotku a současně i videozáznam, natáčí se, dokud držíte spoušť, není to jen krátký doplňkový videoklípek). Nejsou tu ale žádná Fn tlačítka. Neberte to jako kritiku, jen jako konstatování. Vzhledem k tomu, že pro korekci expozice je na pravém rohu horní stěny dobře ovladatelný kruhový volič, je to hlavní co potřebuju ke štěstí a volitelná tlačítka nežádám. Tím spíš, že lze nastavit korekci expozice i při manuálním režimu a automatickém ISO. To zdaleka není samozřejmost. Kolem spouště je páčka pro zoom, ten lze ovládat i prstencem u objektivu. Je to samozřejmě elektrické a nelze tedy ručně – rychle – zoomovat. To že nelze programovat prstenec je zvláštní, bohužel nelze vypnout spoušť videa. Ta je vsazena do opory pro palec a stane se, že to omylem aktivujete. Rollery tu jsou dva, jeden mohutný, naplacato posazený na přední stěně a druhý kolem čtyřcestného voliče. Určitou volnost vám dá tlačítko hvězdička na zadní stěně. Tu když zmáčknete, lze v režimu programovatelné automatiky měnit clonu. Shrnu – je to malý šikovný přístroj do kapsy s výkonem zrcadlovky a rozumně stanoveným rozsahem zoomu. Jistě naplňuje odpověď na stesky typu „nechci se tahat s těžkou zrcadlovkou a objektivy“.



Jak fotí
Zatím jsem s tím udělal pár fotek. Kresba je vynikající, žádné problémy ani v rozích. Barevnost je příjemná, ne moc agresivní. Pozoruhodné je chování v silném protisvětle – ani slunce v záběru nevyvolá žádné reflexy. Zmínil jsem se už o stabilizaci, tady jsem byl vcelku v pohodě i při osmině z ruky! Na krátké ohnisko si lze troufnout i na čtvrtinu, pokud se fotí v sérii: z deseti budou dvě docela dobře použitelné. Příjemné je i vysoké ISO. Na těch 25 tisíc byste museli mít plnoformát nejnovější generace, ale 6400 ISO je tu velmi dobře použitelné. Výsledky byly tedy velmi dobré, přičemž dlužno podotknout, že jde o novinku nikoli ještě prodejní, jde tedy o předprodukční vzorek.
Závěrem už jenom poznámku nebo spíš povzdech. Cena 30500 Kč, to je tedy síla. Je fakt, že jde o APS-C třídu a tu konkurence v kategorii kompaktů s pevně vestavěnou optikou nemá, ale je to hodně když uvážíme, že G1X Mk II stojí 17 tisíc. To je docela vysoký skok.

Ukázky:

s
1 a 2 rozsah zoomu, 14 slunce v záběru, 15 až 17 vyšší ISO, 18 až 20 filtry – tvrdé čb, olejové barvy a dětský fotoaparát.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18
19 20


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Canon G1C Mk III ?