Nezařazené

Canon G1 X Mk II

Z přehršle dnešních novinek Canonu jistě vzbudí pozornost tento špičkový kompakt s extrémně velkým čipem. Některé momenty vyvolají pozvednutí obočí. Zde jsou první informace.

Z přehršle dnešních novinek Canonu jistě vzbudí pozornost tento špičkový kompakt s extrémně velkým čipem. Některé momenty vyvolají pozvednutí obočí. Zde jsou první informace.
Jde o jiný fotoaparát. Už jeho koncept je jiný – chybí průhledový hledáček a zmizel roller z přední stěny. To je jeden z oněch momentů, které mě poněkud zaskočily. Původní G1X aspiroval na kompaktní doprovod zrcadlovky a převzal koncept ovládání DSLR, kdežto tento Mk II je, abych tak řekl, obyčejný kompakt. Je ovšem třeba vzít v úvahu, že průhledové hledáčky mají hodnotu spíš symbolickou než praktickou a že tento model jasně soupeří s modelem RX100 od Sonyho. Ten také nemá průhledový hledáček a nikomu to nevadí. Zoom je nyní pětinásobný s krásným rozsahem ekv. 21 – 120 mm, s výbornou světelností na kratším konci, od F2.0 do 3,9. Znamená to, že jeho čip je schopen pojmout více světla než předchůdce, 0,7 EV na kratším a 1,7 EV na delším konci. Ostří s průběžným autofokusem při sérovém focení 3 fps, při zaostření na první snímek 5 fps. Objektiv je vybaven dvěma ovládacími prstenci, jeden slouží k ručnímu ostření, druhý – soudě podle tiskové zprávy – nahrazuje zmizelý přeední roller. Čip je nadále 1.5 palcový (18.7 x 14 mm), tedy na kompakt je mimořádně velký, přičemž počet pixelů byl snížen na 13mega při poměru stran 4: 3. Procesor je Digic 6. Přístroj je vybaven wi-fi včetně spojení NFC (po přiložení komunikuje bez nutnosti konfigurace). Průhledový hledáček lze nahradit volitelným EVF, lze dokoupit i grip. Displej je třípalcový přetáčecí a výklopný. Přístroj má být k disposici v dubnu. Cena není známá, jistě nebude nízká. Podobně jako RX100 je tento koncept směrován k majitelům zrcadlovek, kteří chtějí mít výkonný , tedy rychlý, světelný a malý nástroj pro pohotové snímání širokoúhlých obrázků. Objektiv přístroje je flexibilní a tyto požadavky splňuje. Stávající dva roky stará GX1 stojí 15500 (únor 2014) a to je sice vysoká cena za kompakt, ale nízká cena za prvotřídní objektiv – i takto je možné přístroj vnímat.