Nezařazené

Canon EOS M50

Modelová řada bezzrcadlovek EOS M začíná být opravdu zajímavou alternativou k zrcadlovkám. Počkáme si na cenu – v dolarech je o 200 dolků levnější než M5, která u nás stojí 25600. Vestavěná baterka, wi-fi a BT konektivita a 4K video jsou zajímavosti této novinky, včera představené na tiskové konferenci v Praze. Od běžných M modelů se liší vestavěným elektronickým hledáčkem (2.4 Mpx), který je v malé kapličce a dává jí vzhled zrcadlovky. Snímač APS-C má 24 mega a je duální, takže ve spolupráci s některými objektivy se výrazně zrychluje ostření. Týká se to objektivů EF-M 55-200, EF-M 18-150 a EF-M 28 mm pevné ohnisko. Tyto objektivy komunikují se 143 AF body, které jsou rozmístěné na 100% ploše vertikálně a 88% horizontálně – tak na tohle zrcadlovky nemají a nemohou mít. Nicméně prakticky všechny běžně dostupné M objektivy a EF objektivy s redukcí mohou počítat s krytím 80% vertikálně i horizontálně. Při jednorázovém ostření přístroj nabízí detekci oka – vyzkoušel jsem a funguje to… Přístroj je vybaven vyklápěcím a přetáčecím dotykovým jednomegovým displejem. Série při jednorázovém ostření dosahuje rychlosti 10 fps, při průběžném ostření 7,6 oken za vteřinu.

 Canon zavádí nový CR3 RAW: ten lze nastavit do režimu „priority velikosti“ a pak získáte RAW obrázek s plným počtem bodů, avšak s mírně zhoršenou kvalitou. Toto budu komentovat, až si to vyzkouším a zjistím, co je to ta „mírně zhoršená kvalita“ , předpokládám, že půjde o kompresi RAW formátu. Nicméně obrázky pak jsou datově o 30 až 40 procent menší. Tento model je první z řady M nabízející 4K video, avšak s 1,6 cropem a při snímání videa nelze použít duální ostření – to je velká škoda, protože právě pro video je duální ostření mimořádně užitečné. Nicméně při nižším rozlišení videa duální ostření funguje. Rozměry přístroje jsou 116 x 88 x 59 mm, váží 390 g.

Názor Digineffu:
Je to sympatický malý fotoaparát. Modelová řada M se už dávno vybrala z dětských nemocí a nabízí se zde jako výkonný fotoaparát, který za rozumné peníze může směle konkurovat zrcadlovkám ve své cenové třídě. Bude výrazně levnější než model M5, přičemž i parametricky je v mnohém ohledu lepší. Oproti modelům M6, M10 a M100 má přece jen velkou výhodu v elektronickém hledáčku. Canon tímto modelem míří na začínající fotografy a vypadá to na dobrou trefu.