Nezařazené

Canon EOS M – první info

Canon přišel se svým prvním mirrorless přístrojem. Na pondělní tiskovce jsem ho měl v ruce, zatím silně předprodukční vzorek – na trh by měl přijít v říjnu.  Publikované fotografie zachycují přístroj s objektivem EFM 22 mm / 2.0, tedy s pevným objektivem a vysokou světelností. Přístroj je velmi střízlivě laděný a ze snímků je patrné, že důraz je kladen spíš na bezproblémové užívání v automatickém režimu. Žádné přímé ovládací prvky typu ISO / WB tu nenajdeme. Na horní stěně je spoušť s voličem automat – programovaná automatika – video, na zadní spoušť videa, menu (a prohlížení, pod tím čtyřcestný volič s dedikovanými funkcemi režim snímání / kompenzace expozice / koš (! – nebývalé řešení!) a hvězdička (nevíme, uvidíme) a pod tím info.
Sérii fotek přístroje doprovází ještě fotka setového objektivu 18 – 55, světelnost F3.5-5.6, podle řešení bych nevylučoval motorizovaný zoom, ale těžko říct.

 


Specifikace
Přístroj je vybaven snímačem APS-C CMOS s 18 megapixely. Canon tedy šel jinou cestou než Nikon v dvojmodelu J1 / V1, kdy vsadil na malý čip. Zde je čip podle všeho totožný se snímačem z modelu DSLR 650D. O obraz se stará procesor Digic 5. Ostření je hybridní, kontrastní na snímači plus modu s fázovým posunem, díky tomu lze používat kontinuální ostření i při zoomování při videu. Nejvyšší ISO je 12800 rozšiřitelné na 25600, rozsah časů od 30 sec do 1 / 4000 sec. Sériové focení nic moc, jen 4.3 sec, to je zklamání. Displej je dotykový třípalcový, podle všeho pevný, to je podle mne další zklamání. Má 1,04 milionů bodů, to je dobré. Vide je full HD 1920 MOE, AVC/H a MOV. Důležitý je adaptér EF-EOS M, který umožní použít kterýkoli z 60 EF objektivů Canonu. Ten by měl být v základní dodávce, stejně jako externí blesk. Na funkčnost adaptéru jsem zvědavý. Adaptéry standardně vyřadí automatiku, ale to nebude ten případ. Mohou ale způsobit zpomalení soustavy. Toto bude velmi žhavě sledovaný prvek.
Dále je tu HDR ze tří fotek a multiexpozice s cílem snížit šum (čtyři fotky). Rozměry jsou 66.5 x 108,6 x 32,3 mm, váha těla 298 s baterkou a kartou – rodina SD karet.

Přístroj vypadá velmi solidně a sympaticky. Vzorek předvedený na tiskovce byl v matné černi, na trh přijde ještě stříbrná, červená a bílá verze. V kitu s objektivem 15-55 a bleskem bude stát 21 tisíc a něco, ovšem záleží na tom, jaký bude na podzim kurz jenu, respektive eura.

Technické detaily

V souvislosti s uvedením modelu EOS M uvolnil Canon další technické informace. Paradopxně se týkají i modelu 650D, který budu v dohledné době recenzovat. Jistě nepůjde ale o totožné technologie. Takže – čerpám z informací Canonu.

Jak snímač typu CMOS, tak i procesor jsou vyvinuty a vyrobeny Canonem. Každý pixel snímače má svoje individuální zesílení a je na něm aplikováno omezení šumu. Převod analogového signálu na digitální záznam je 14bitový. Snímač je charakterizován i hybridním ostřicím systémem. Má 31 ostřicích bodů. Pixely ve středu snímače se používají k průběžnému ostření v režimu Live view (sledování obrazu na displeji na zadní stěně) a při záznamu videa.

Hybridní AF systém používá jak principu měření kontrastu (neostrý záznam je méně kontrastní než ostrý) tak i principu fázové detekce. Technické detaily však zůstávají nejasné – senzory na principu fázové detekce mají typicky zrcadlovky, jsou uložené na dně pouzdra fotoaparátu. Zpráva se zmiňuje jen o tom, že systém AF fázové detekce používá středovou část snímače.

Procesor Digic 5 je šestkrát rychlejší než jeho předchůdce a to umožňuje sériové focení rychlostí 4,3 (což není nic, čím by se měl Canon moc chlubit) a umožňuje skládání HDR fotek ze tří různě exponovaných záběru (viděli jsme na 650D a fungovalo to výborně). Zaostřovací systém umožňuje rozpoznávání tváře. V režimu FlexiZone lze volit libovolnou z 31 zón dotykem prstu displeje. Pokud jsem zprávě dobře rozuměl, po automatickém zaostření se přístroj přepíná do ručního ostření a lze tedy doostřovat – oba objektivy ostří „by wire“, tedy elektricky, nikoli mechanicky. Displej samozřejmě umožňuje exponování dotykem displeje, lze nastavit dva stupně citlivosti.

Důležitou součástí systému je adaptér, který umožňuje použít kterýkoli ze 70 vyráběných EF Canon objektivů. Standardně budou EOS M vybaveny setovým objektivem nové generace, 18-55/3.5-5.6 s ostřením STM (rychlý lineární motor) – přední část se neotáčí, to je důležité pro použití polarizačního nebo přechodového filtru. Podobné vlastnosti má i „pancake“ 22/2.0 STM objektiv.