Nezařazené

Canon EOS D Mark III je venku

Necelý měsíc po uvedení Nikonu D800 uvedl Canon soupeře do tohoto souboje Titanů, model 5D Mark III. Pojďme se na něj zatím jen zběžně podívat. Nejdříve uveďme souvislosti. Nový přístroj je v kategorii full frame, tedy jeho čip má rozměr kinofilmového okna 24 x 36. V tomto rozměru předvedl Canon v říjnu minulého roku plně profesionální přístroj 1 DX. Rozdíl je především v rychlostí sériového fotografování, DX má maximální rychlost 14 fps, kdežto Mark III jenom 6. Toto zajímá fotoreportéry, najmě pak sportovní fotografy. Do očí bijící je rozdíl v konstrukci přístroje. DX má vestavěnou velkokapacitní baterku, kdežto Mark III má battery pack jako příslušenství.


Úzký hrdlem či nejslabším článkem řetězu v technice fotografie je rychlost autofokusu. Stávající Mark II splňoval i maximalistické požadavky na kresbu a dynamický rozsah (schopnost podat kresbu ve stínech i vrcholných světlech) a měl vynikající výsledky i v oblasti vysokých citlivostí. Jeho slabinou však byla relativní pomalost autofokusu, která se projevovala v živé fotografii.


Rychlost autofokusu je zde významným posunem. Jak jsme zde už předpokládali, Canon významně nezvýšil počet megapixelů a nešel tedy cestou Nikonu. CMOS snímač má 22 Mpx a jeho nativní citlivost je v rozsahu 100 až 25600, ovšem s možností navýšení. To bude patřit k prioritám každého, kdo bude nový přístroj prověřovat, jak se chová ve vysokém ISO. Mark II měl hranici bezproblémové použitelnosti – je to můj osobní názor – někde kolem 2000 ISO. Zásadně se ale změnil ostřicí systém. K posunu došlo už v modelu 7D, který ovšem není full frame. Velkou zásluhu na tom má procesor Digic5 plus, který je podle informací z tiskové konference třikrát rychlejší než Digic 5. Ke kvalitě obrazu a navýšení citlivosti přispěly i gaples microlenses, tedy sběrné čočky na fotodiodách nyní nemají mezi sebou žádné mezery, dotýkají se vzájemně.

Nový přístroj má stejně jako model DX 61 ostřicích bodů, z nich je 41 křížových. Dá se tedy předpokládat bleskové ostření. To jsem zaznamenal už na novém Nikonu D800. Je to něco, co se těžko popisuje a nedá se to vytisknout tučným písmem na krabici a na reklamním letáku. Ale rychlost autofokusu je něco, co určuje, zda se vám fotka povede nebo ne. A o to tu jde. Závěrka schopná 1/8000 sec vydrží 150 tisíc cyklů. Nově je implementována funkce HDR skládání expozic s různou expozicí. Video má pochopitelně HDS rozměr 1080. Výstup je USB 2.0 (kdy se dočkáme 3.0?) a HDMI, ve specifikacích je hlášen i bezdrát jako volba.


Pokud jde o vnějškovosti, k velkým změnám nedošlo. Vítaná je aretace kruhového voliče režimů, to je maličkost, která má velké praktické dopady, jak ví každý, kdo si nechtěným posunem kolečka zničil důležité snímky. Teprve praxe prokáže, do jaké je účinná vyšší ochrana proti vlhkosti a prachu – ta dosavadní mi naprosto nepřipadala špatná. O něco větší je LCD, má nyní 3,2 palce. Hledáček má 100% pokrytí – hledáček Canonů byl zatím hodnocen hůře než hledáček Nikonů. Baterka je stejná, velmi rozumný, ušlechtilý a ne vždy vídaný krok, změnil se zápis – je zde teď duální slot CF / SD. Velkým kartám CF je už odzvoněno.
Dá se mluvit o nové kapitole?
Určitě, s tou výhradou, že nové kapitoly budou méně nápadně odlišeny. Přibude ostrých fotek živých motivů, to je ta nová kapitola. I v nízké světelné hladině přístroj zachytí na vysoké ISO fotku bez šumu – a dokáže ji zaostřit. Je to revoluce nebo ne? Myslím že ano.
Jakmile se ale dosáhne určité úrovně, ty revoluce jsou míň vidět. Hodně si slibuju od toho, co vidíte na poslední ukázce. Na Markovi III je nasazený 24-70 římská dvojka. Rozsahem ohniska je to pro full frame – pro někoho – ideální základní objektiv. Nikon ho má skvělý, Canon zatím nic moc. Bude římská dvojka lepší? Tohle mě zajímá přinejmenším stejně, jako zkušenost s novým Markem trojkou.


Jasno je už i v cenové a tudíž obchodní politice. Model 5 D Mark II bude dál ve výrobě a v prodeji za stávající cenu 49 tisíc, není tedy pravda, že bude od pondělka zlevněn. Mark III půjde do prodeje 22 března, tělo za 79 tisíc. To je o třicet tisíc víc než chce za Marka II a je na zváženou, zda je užitná hodnota nového modelu o tolik vyšší, a o jedenáct tisíc vyšší cena, než jakou bude Nikon žádat za D800, 36megový fulframe, a o plných 24 tisíc víc než kolik Nikon chce za D700, ktzerý nebyl modelem D800 překonán, spíše doplněn. Je zřejmé, že Canon si nechce kanibalizovat model GX za 160 tisíc, takže nasadil jakousi odrazovací cenu.

Úplně první dojmy
Mám přístroj k disposici na bleskpové vyzkoušení. Takže první na řadě je autofokus a vysoké ISO. Oproti Markovi II je pokrok zásadní a nepřehlédnutelný, zítra budu v klidu porovnávat 7D a Mark III. Mimo diskusi je ale vysoké ISO. Zatím zařazuji šest referenčních obrázků, tři na AF, tři na ISO – jsou při deseti tisících. To je opravdu a po čertech vysoká ciltivost… Další poznatky a fotky doplním v pondělí.

Fotky jsou pořízeny přístrojem s firmware, který není určen k prodeji!

1 2
3 4
5 6