Nezařazené

Canon EOS 750D – první setkání

Modely 750D a 760D přišly letos v únoru a tak, když jsem je konečně dostal do ruky, jsem nelenil a hned s jedním z nich vyrukoval do terénu. Včera pobýval na pražském Nákladovém nádraží poslední den Legiovlak před přesunem do Pardubic. Výborná příležitost si zafotit!

Modely 750D a 760D přišly letos v únoru a tak, když jsem je konečně dostal do ruky, jsem nelenil a hned s jedním z nich vyrukoval do terénu. Včera pobýval na pražském Nákladovém nádraží poslední den Legiovlak před přesunem do Pardubic. Výborná příležitost si zafotit!

Připomenu, že jde o 24megapixelový fotoaparát, přirozeně zrcadlovku. Tělo kombinuje hliníkové šasi s kompozitem. Váží 565 g a měří 132 x 111 x 78 mm . Má baterku – LP-E17 , ta vydrží 440 fotek podle měření CIPA. Rozlišení čipu Hybrid CMOS AF III APS-C (22.3 x 14.9 mm) stouplo z 18 na 24 mega a navýšil se i procesor na Digic 6. Citlivost je do 12800, rozšiřitelná na 25600. Zaostřovacích bodů je 19. Třípalcový jednomegový dotykový displej je vyklápěcí a přetáčecí, jak patří k dobré tradici této řady. Hledáček je zrcadlový s 95% pokrytím obrazu, rozsah závěrky 30 sec až 1/4000 sec, rychlost série 5 oken za vteřinu. Video je HD 1920 x 1080 . Přístroj má vestavěné wi-fi s NFC (spárování přiložením ke smartfonu). Tolik tedy technickotaktická data – ještě je zopakuji, až příští týden přijdu s recenzí.


Canon má složitou nomenklaturu zrcadlovek, od jednoduchých k vyššímu stupni – a to je právě tento model, nyní stojí 19 tisíc a lze získat zpětnou slevu až 1400. Dodává se s kitovým objektivem 18-55 IS STM, s tím jsem fotil Legiovlak a taky s eskovou širočinou 10-22 mm. První dojmy: přístroj je příjemně robustní, pásne do ruky, má matný, na omak příjemný povrch. Grip se dobře drží a netísní mi prsty o osazení objektivu. Je to jednorollerový typ, roller má u spouště nahoře u gripu. Ergonomie je vyřešená velmi dobře – ocenil jsem tlačítko pro ISO u rolleru – pak vidíme změnu v hledáčku, přesně jako je to na profi modelech.  Přístroj se zapíná páčkou u kruhového voliče režimů, když to přetáhnete, zapnete video, trochu jsem nad tím nadával. Aktivace přímého náhledu má tlačítko pod horní hranou, žádné problémy s tím nebyly. Nepodařilo se mi navolit rear focusing (ostření na palec), ještě nad tím budu bádat.

 

Legiovlak
Je to pojízdné muzeum,které nás seznamuje se základními fakty o československých legiích na Rusi, o jejich bojích i o návratové anabázi. Pan kustod si mi stěžoval na vlažnost pražského publika, v dalších městech republiky je zájem mnohem větší, v Praze že přijde i deset lidí za den. No, když jsem tam byl já s vnučkou Dominikou, bylo tam docela živo, snad proto, že to bylo inzerováno jako poslední den.

Samo Nákladové nádraží je prvorepublikový mamut, náležitě zchátralý, úžasné místo pro focení industriálu, určitě se tam s Dílnou vypravím! Takže dnes jen pár ukázek, jak fotí EOS 750D. Zajímala mě rychlost ostření (tu jsem zkoušel i před tím na tenise, naprosto v pořádku) a vyrovnání jasů, protože na nádraží bylo hodně kontrastní osvětlení.


Překvapilo mě, jak malinké vagónky to jsou – a v nich naši legionáři žili, ale taky tam měli dílny, operační sály, fotoateliéry… Dole je ukázka jakoby obchůdku.


Lazaretní vagón je vyveden hodně pečlivě – na proklik jsou obrázky v původní verzi, JPEG bez úpravy, ty interiérové na 1600 ISO.


O atmosféru se starají kustodi, jsou velmi milí a ochotní, hned je vidět, že nenasákli ruskými manýry.


Legionáře tam měli vymustrovaného do zimního, fotka je taky 1600 ISO. Všimněte si dynamického rozsahu, figurína byla v temném koutě, dovnitř sousedního vagónu proudí večerní světlo.


Z okénka opevněného vagónu čouhají hlavně kulometů. Co naplat, byl to válečný vlak.


No a tahle fotka je na 12800 ISO. Není to špatné pro almost low end aparát!


Legiovlak se s námi rozloučil, či spíš my s ním. Příležitost mají Východočeši, zajeďte se do Pardubic podívat! Ještě k té fotce, tak je seťákem, 100 ISO.