Nezařazené

Canon EOS 6D – první dojmy

Na Photokině jsme poznali dva fullframe přístroje dvou velkých rivalů – Nikon D600 a Canon 6D. Ten první jsem vám představil v listopadu, Canon mám v ruce teprve ode dneška a pospíchám s prvními dojmy.

Na Photokině jsme poznali dva fullframe přístroje dvou velkých rivalů – Nikon D600 a Canon 6D. Ten první jsem vám představil v listopadu, Canon mám v ruce teprve ode dneška a pospíchám s prvními dojmy.

V příštích třech letech zde vidím jasnou perspektivu. Levné kompakty už dnes ustupují vysoce výkonným mobilním telefonům a systémové kompakty (mirrorless) nahradí zrcadlovky nižší třídy. Budou hrát roli kinofilmových přístrojů a dnešní full frame zrcadlovky zaujmou roli středoformátu a velkoformátu klasické fotografie.


Canon 6D přichází na poslední chvíli na vánoční trh. Začněme tedy cenou. Přístroj stojí prakticky totéž co jeho nikonský konkurent, tedy 50 tisíc za tělo. Zde začínají problémy, protože 5D Mk II stojí o dva tisíce méně. V chystaném testu rozhodně také chci oba přístroje porovnat.


Pokud jde o základní parametry, pak tedy přístroj má čip CVMNOS velký jako kinofilmové okénko 24×36 mm, rozlišení má 20,2 megaixelů, procesor je Digic+. Tělo je z hořčíkové slitiny a polykarbonátu. Rozsah ISO od 100 do 12800 v základním režimu, 11 ostřicích bodů, třípalcový pevný displej má milion pixelů. Hledáček je hranolový s 97% krytím obrazového pole. Závěrka má rozsah od 3 sec do 1/4000. Přístroj nemá vestavěný blesk, synchronizace externího blesku 1/180 sec. Sériové focení 4,5 fps. Záznam je na karty rodiny SD, slot je jen jeden. Napájení ithium-Ion LP-E6, váha 770 g, rozměry 145 x 111 x 71 mm.


Za těch pár hodin co mám 6D v ruce mám pocit rychlejší reakce než má MkII, tedy především rychlejší ostření. Autofokus není silná stránka modelu MkII a zde je tedy mnohem rychlejší a i v nízké světelné hladině výkonnější (ostří od -3EV), třebaže se počtem 11 ostřicích bodů zvýšil jen o 2 (Canon 5D MkII jich má 16 a Nikon D600 39). Zdá se mi také, že chod je kultivovanější, zvuk je tlumenější.

Ostření byla věnována velká péče a přístroj nabízí řadu možností, jak AF nastavit, toto bude předmětem mého dalšího zkoumání.

Ovládání je oproti modelům střední a vyšší třídy Canonů zjednodušené. To je výsledek snahy výrobce uživatele tu a tam v něčem znechutit, aby se modely vzájemně na trhu nevytlačovaly. Přístroj tedy má stavový displej, avšak tlačítka kolem něho mají jen jednu funkci. Nikde na povrchu pak nenajdeme tlačítko pro WB, což je věru na pováženou. Neštěstí to není, nad zadním plochým rollerem nechybí Q tlačítko pro menu na zadním displeji, kde si i tu WB snadno nastavíme, přesto mi to připadá jako zbytečná schválnost. Chvályhodné je zapínání a aretace kruhového voliče režimů.

Kvalita a šum
Obrazová kvalita je výtečná. byl jsem zvědavý hlavně na výkon při vysokém ISO. Pověst která přístroj předcházela se potvrdila, opravdu je to šampion pro nízké světelné hladiny. Přesvědčit se můžete na ukázkových fotkách. Byly pořízeny při standardním odšumění, to má tři stupně a lze ho vypnout. Každý je na šum jinak citlivý, já málo a kdyby byl přístroj můj, odšumění bych vypnul. Podle mého názoru je hranice univerzální použitelnosti u 5000 ISO , ve vyšších hodnotách je odšumění hodně patrné, nicméně fotografie, zvláště pak fotky živého charakteru, jsou plně použitelné. Hranice standardního rozsahu je 12800 ISO, následuje 56200 a 102400, tam ovšem je šum hodně patrný a dochází i k barevným posunům. Ale fotí to prakticky potmě, fotka Nory v křesle byla pořízena při zhasnutém světle, dopadala jen záře z kuchyně otevřenými dveřmi.

Wi-fi propojení
Přístroj má v sobě wi-fi konektivitu. Ta má dva režimy komunikace se smartphonem, aktivní a pasivní. Buď fotoaparát vysílá nebo přijímá, volil jsem první eventualitu. Je třeba si stáhnout aplikaci EOS Remote, já volil verzi iPhone. Nastavení je snadné, na chytrém telefonu je třeba zadat heslo, to je SSID číslo nabízené fotoaparátem. V závěru operace je třeba zvolit název sítě, to je pak profil, pod nímž se komunikace obnoví po opětovném zapnutí přístrojů. Aplikace EOS Remote zprostředkuje posílání fotek po síti a lze též fotografovat na dálku.

Závěrem musím potvrdit obecnou zkušenost, že full frame přístroje mají pravý smysl jen ve spolupráci s prvotřídní optikou. Proto hořekování nad cenou 50 tisíc nemá smysl – cesta k šetření nevede přes full frame fotografii, to je mrzutá pravda, z níž není odbočka.

Nad přístrojem se ještě setkáme v řádné recenzi asi za týden. Ukázky:
1 až 4 běžné světlo, 5 fotil Jan Mudra, následujíukázky vyšších hodnot ISO: 6 při 8000 ISO, 7 při 12800 ISO, 8 při 25600 ISO, 9 při 51200 ISO, 10 a 11 při 102400 ISO, 12 až 14 při 5000 bez odšumění / střední / maximální

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon EOS 6D.