Nezařazené

Canon EOS 6D Mk II

Po pěti letech přichází zcela přepracovaná plnoformátová zrcadlovka v dostupnější cenové třídě. Výkonem je na úrovni a v některých ohledech vybavením lepší než OS Mk III, uvedený před pěti lety. Canon předvedl předprodukční vzorky na včerejší tiskové konferenci v Czech Photo Centre ve Stodůlkách.

Po pěti letech přichází zcela přepracovaná plnoformátová zrcadlovka v dostupnější cenové třídě. Výkonem je na úrovni a v některých ohledech vybavením lepší než OS Mk III, uvedený před pěti lety. Canon předvedl předprodukční vzorky na včerejší tiskové konferenci v Czech Photo Centre ve Stodůlkách.



Je to jednooká zrcadlovka v hořčíkovém těle, vybavená plnoformátovým snímačem CMOS s 26 miliony zobrazovacích bodů. Procesor je Digic 7, rozsah ISO je 100 až 40000, rozšiřitelných na 50-102400. Výstup je v JPEG nebo v 14bitovém RAW. Zaostřovacích bodů je 45, hledáček je hranolový s 98% pokrytím obrazu. Systém je shodný s modelem 80D, tudíž je třeba počítat s realitvně malým pokrytím obrazu – jen v centrální oblasti. Nápadnou změnou oproti prvnímu modelu je třípalcový dotykový přetáčecí displej.



V režimu Live View jsou v činnosti diody pro analýzu fázového posunu na čipu, AF pak pokrývá 80% obrazu. O měření expozice se stará RGB+IR senzor s 7560 body. Rozsah závěrky je od 30 sec do 1/4000, synchro čas 1/180 sec a frekvence sériového focení je 6,5 fps. Video je MPEG-4 nebo MOV až 1920/60 fps. Zápis je na SD karty včetně vysokorychlostní UHS-I, slot je jenom jeden. Výstupy jsou USB 2.0 mini HDMI jakož i Wi-Fi. Přístroj je vybaven GPS. Pro blesk jsou zde aktivní sáňky, vestavěný blesk v profi přístrojích nebývá. Baterka LP-E6N vydrží podle CIPA 1200 fotek, přístroj váží 765 g a měří 144 x 111 x 75.



Na první pohled se nová šestka od té původní neliší – ono není důvod zde něco měnit. Jako majiteli 5D Mk III mi tu chybí joystick na posunování AF bodu, nicméně o to se postará osmicestný (nikoli jen čtyřcestný) volič na zadní stěně. Na druhou stranu, kdyby tu byl joystick a duální slot na kartu, proč si kupovat… Ale obraťme list. Podle předběžných informací bude EOS 6D Mk II stát 56 tisíc, výprodejový 5D Mk III stojí 69 tisíc, tedy o 13 tisíc víc, a je v mnoha ohledech pozadu. O cenovém odstupu od 5D Mk IV nemluvím, natož pak od 1DX. Nicméně zájemce o full frame zrcadlovku může zabloudit očima k Nikonu D750 za 50 tisíc. S objektivem 24-105 má stát 67 tisíc.

První dojem z nové šestky je velmi dobrý. Z informací z tiskovky je důležitý postřeh, že na rozdíl od původního modelu vestavěná GPS ve vypnutém stavu nevybíjí baterku, to byl nepříjemný neduh dřívější verze. Předváděný model byl předprodukční, jak bývá zvykem, takže nemohu poskytnout zkušební obrázky. To by se mělo změnit za čtrnáct dní. Původní šestka zůstává v prodeji za čtyřicet tisíc. To bude tvrdý oříšek pro strýčka Skrblíka, abych se vrátil k otázce peněz. Po pětiminutové pseudozkušenosti si myslím, že nová šestka je opravdu hodně výš a když už jdu do plnoformátu, musím počítat s tím, že to není levný špás. Odhaduji, že odstup 6D a 6D Mk II je větší, než odstup 6D Mk II a 5D Mk III, který je stále v prodeji. Z toho plyne kalkul, že pro canonistu toužícího po full frame je 6D Mk II atraktivní možnost. Kdo ale nemá žádnou výzbroj a přemýšlí o plnoformátu, bude volba (na zelené louce) mezi 6D Mk II a Nikon D750 zapeklité přemýšlení.