Nezařazené

Canon EOS 60Da pro astro – fotografii

V mezičase mezi skutečnými novinkami uvádí Canon variantu modelu ze srpna 2010, určenou k fotografování hvězd. Pro tyto účely vyvinul Canon už svůj model 20D a nyní se tedy ke konceptu vrací se svou osmnáctimegovou zrcadlovkou s čipem formátu APS-C. Tento specifický přístroj je nastavený tak, aby byl schopen maximální měrou zachytit tzv. H-alfa záření. Jde o spektrální čáru o vlnové délce  656,28 nm vytvářenou vodíkem. V hvězdné astronomii je tato část spektra, člověkem špatně rozeznatelná, nejjasnější vlnovou délkou. Pro astronomy jsou mimořádně cenné snímky pořízené právě v této části spektra.

Výrobce uvádí, že D60 a je třikrát citlivější k délce H-alfa než tradiční zrcadlovky. To je zřejmě nejdůležitější vlastnost modelu, který se bude prodávat za 1500 dolarů (klasická 60D stojí cca 24 tisíc korun). Na snímku nový model s dálkovou spouští, dodávanou jako příslušenství.


Nás neastronomy bude asi víc zajímat chystaný model EOS 650D, který by měl podle všeho být na spadnutí: čekal se už v březnu, tak snad v dubnu, ale podle některých známek snad až v létě; měl by mít dotykový displej (pokud ne vyklápěcí, jako má 600 D, říkám grrr…), wifinu, procesor Digic pětku a snad 24 mega. Že nový model přijde je jisté, stejně jako je nejisté, jaké bude mít specifikace. Fáma o dotykovém displeji pochází ze zveřejněného patentového spisu Canonu. Což ovšem neznamená, že Canon svůj patent uplatní právě na tomto modelu.