Nezařazené

Canon EOS 5D Mark IV

Canon se nebojácně pustil do modelu s ošklivou číslovkou 4, nečekal na Photokinu a zveřejnil svoji inovovanou zrcadlovku s plnoformátovým čipem, určenou k univerzálnímu použití. Od uvedení trojky uplynuly čtyři roky a pět měsíců, moře času.

Canon se nebojácně pustil do modelu s ošklivou číslovkou 4, nečekal na Photokinu a zveřejnil svoji inovovanou zrcadlovku s plnoformátovým čipem, určenou k univerzálnímu použití. Od uvedení trojky uplynuly čtyři roky a pět měsíců, moře času.

Jaký je a komu je určen Jde o zrcadlovku s tělem utěsněným proti prachu a vlhkosti s výměnnou optikou a čipem o velikosti 24 x 36 mm. Čip je 30,4 megovýCMOS – kdo potřebuje víc, má k disposici modely 5DS a 5DS R. Procesor je DIGIC 6+ jako má 1DX Mk II (ten ale má duální provedení). Hledáček je hranolový se 100% pokrytím se zvětšením 0,71x. Do hledáčku lze promítnout i mnohá data o nastavení přístroje. Displej je dotykový pevný s úhlopříčkou 3,2 palce s nastavitelnou barevnou teplotou zobrazení (4 předvolby).


Hodně zájmu vzbudí Dual Pixel RAW. Přístroj zapisuje do běžného RAW, k vyvolání Dual Pixel Raw je třeba softwaru Canon Digital Photo Professional. Pak bude možno provést mikroadjustaci – s využitím informace o hloubce ostrosti lze dosáhnout maxima ostrosti a rozlišení – překládám z anglicých materiálů, osobní zkušenost ale ani představu nemám. Lze vyvolat Bokeh Shift, tedy něco jako posunutí bokehu – překládám z anglického překladu japonského originálu: přesun zorného úhlu bokehu popředí za účelem hezčího výsledku, no comment, dodávám. Třetí možnost je redukce duchů a přezáření, ani k tomu se nemohu vyjádřit. RAW lze používat ve čtyřech režimech – obyčejný a duální (pak má fotka cca 2x větší datový objem), M-RAW 5040 x 3360 a S RAW 3360 x 2240.

Ve firmware je zaveden nový algoritmus pro odstranění šumu. Autofokus je shodný s modelem 1DX Mk II s 61 body, 41 z nich jsou křížové. Měření expozice je 150tisíc px RGB s 225 zónami. Citlivost v rozšířeném módu je 100 až 102400. Video je 24/30 fps 4K a menší. Přístroj má zabudovanou GPS a wifinu včetně NFC (párování dotykem) a je zde FTP – zdá se, že půjde přes wifinu rovnou posílat fotky na server. Pro záznam jsou dva sloty, na SD a FC karty. Výstupy jsou USB 3.0 a HDMI, je zde mikrofonní vstup. Baterka LP-E6N / LP-E6 utáhne 900 fotek. Rozměry jsou 116 x 151 x 76 mm, váha 890 g.

K revolučním převratům nedošlo. Zájem se jistě soustředí na DP RAW. Cítím jakousi osobní satisfakci, protože dlouhodobě čekám, že vývoj půjde hodně přes zpracování obrazu. Soudě podle specifikací, stávající majitelé pět déček asi nebudou mít nezvladatelné nutkání k upgradu; zatímco rozdíl mezi Mk II a Mk III byl zásadní, zde se ten pokrok nejeví býti tak velký. Ale s úsudkem vyčkejme, až přejdeme od překladů překladů k osobní zkušenosti s funkčním modelem.