Nezařazené

Canon EOS 200D

Ve zvýhodněné sadě ho můžete mít i se dvěma objektivy těsně pod dvacet tisíc, přitom výkonem dosahuje kvalit, jaké měly před pěti lety profi stroje. Cena – výkon vynikající. Má nějakou chybu? Pokusme se ji najít.

Ve zvýhodněné sadě ho můžete mít i se dvěma objektivy těsně pod dvacet tisíc, přitom výkonem dosahuje kvalit, jaké měly před pěti lety profi stroje. Cena – výkon vynikající. Má nějakou chybu? Pokusme se ji najít.

Jaký je a komu je určen
Jde o jednookou digitální zrcadlovku s čipem CMOS s 24 megapixely a procesorem Digic 7, čip je totožný s čipem vyššího modelu EOS 77D. Rozměr čipu je APS-C, tudíž k přístroji náleží objektivy s bajonetem EF-S a přepočet ohniska je 1,6x (přirozeně že k němu jdou i objektivy určené pro plnoformátové zrcadlovky!). Rozsah ISO je 100 až 25600 rozšiřitelné na 51200. Počet zaostřovacích bodů zůstal 9, to asi bude první mínus, ale ještě si o tom povíme. Třípalcový dotykový displej je plně přetáčecí TFT LCD, shodný s displejem plnoformátového EOS 6D Mk II. Při focení na Live View se využívá Dual Pixel technologie s hybridním ostřením – v tomto režimu je přístroj stejně rychlý jako EOS 80D. Sériové focení je 5 oken za vteřinu. Hledáček je optický zrcadlový, s 95% pokrytím. Vestavěný blesk má směrné číslo 3,5, jsou zde aktivní sáňky pro externí blesk. Video ve formátech MPEG4 a MOV má až HD 1920/60 fps. Záznam je na karty SD včetně rychlých UHS-I, výstupy USB 2.0, mini HDMI, Wi-Fi a Bluetooth, lze tudíž ovládat a komunikovat mobilem (a jiným zařízením). Pro videografy – je tu mikrofonní vstup, to je v této cenové třídě opravdu mimořádné. Baterka je LP-E17 s kapacitou 650 fotek dle CIPA.



Přístroj váží 453 g a měří 122 x 93 x 70 mm, je tedy extrémně malý a lehký. Prodává se v provedení černý, stříbrný s hnědým polepem a bílý za 15500, Cashback je 1400. Málokdo si koupí jenom tělo – jaký objektiv je vhodný? Dodávají různé sety tělo+sklo, v úvahu připadá zejména tělo plus 18-55 DC III a 18-55 IS STM. Ten druhý je o stovku dražší (17390 Kč v prosinci 2017), ale určitě je to dobře investované kilčo: tenhle foťák má výklopný dotykový displej a jeho hybridní ostření se projevuje zejména při focení při živém náhledu na displeji. Cenově je tedy velmi příznivý – jsou i kompakty s vyšší cenou – a přitom výkon je úctyhodný. Zrcadlovky neztrácejí svůj sex appeal ani v dnešní době, kdy obliba bezzrcadlovek sice zvolna, ale ustavičně stoupá. Je tedy určen pro lidi, kteří se chtějí fotografií vážněji zabývat, chtějí budovat systém (tělo plus objektivy, eventuálně další příslušenství) a nechtějí se z finančních důvodů vzdát jiných radovánek.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná páčkou u kruhového voliče vpravo od hledáčku. To je velmi příjemné řešení, nicméně je třeba si zvyknout, že páčka má tři polohy: vypnuto, zapnuto a video (podobně jako 700D) a než si zvyknete, snadno zakufrujete do videa. Na horní stěně a ovládacím kolečko – roller, za ním tlačítko pro ISO a DISP. Toto tlačítko je novinka na zrcadlovce Canon, aktivujeme jím stavový displej, tedy přehled nastavených parametrů na displeji. Ten je, připomínám, dotykový. Když chceme dotykem aktivovat nějaký parametr, nápověda nás přiměje, abychom stiskli tlačítko Q na čtyřcestném voliči: toto tlačítko aktivuje zase stavové menu – ale tentokrát interaktivní, dotykem aktivujete parametr (třeba ISO atd.) a nastavujete potřebnou volbu.
Dále je zde kruhový volič režimů. Poučený uživatel bude používat kreativní oblast P – Tv – Av – M, tedy programovou automatiku, prioritu času nebo clony a plný manuál. Následuje plný automat s volbou vhodných nastavení pro konkrétní scénu, pak totéž ale s dezaktivovaným bleskem, pak CA (creativní automatika) automatický režim s možností dílčích zásah do parametrů přístroje, a scénické režimy SCN a nakonec kreativní filtry, velmi zajímavé – včetně tří typů HDR (přístroj pořídí těsně po sobě 3 fotky s různou expozicí a složí je dohromady – buď realisticky, anebo s barevnými efekty; stojí to za vyzkoušení). Na druhé straně od hledáčku je tlačítko pro aktivaci wi-fi – musíte mít na mobilu aplikaci CanonConnect; přes QR kód nastavení nefungovalo, ale tradiční spárování přes volbu wi-fi v mobilu pak vše proběhlo bez problému. Lze stahovat fotky, ale také ovládat přístroj včetně přechodu z režimu foto a video a zpět.



Na zadní stěně vlevo nahoře je tlačítko pro aktivaci přímého náhledu, vpravo nahoře volba ostřicího bodu a pod ním hvězdička. Na tuto hvězdičku lze v menu nastavit „rear focusing“ – vysvětlím níže. Vlevo nad čtyřcestným voličem je tlačítko pro korekci expozice, pak je čtyřcestný volič a dole pak už je jen tlačítko pro prohlížení a koš. Tlačítka čtyřcestného voliče obsazena nejsou a nejsou volitelná. To je maličká zvláštnost tohoto přístroje a nepatří to k jeho kladům.



Pokud jde o rear focusing neboli ostření na palec: standardně se autofokus aktivuje namáčknutím spouště. Autofokus ale lze od spouště odpojit a aktivovat ho jinak – u tohoto modelu stiskem tlačítka Hvědička na hraně zadní stěny. Dělá se to v Menu – Setup (ikona Klíč), oddíl Uživatelské funkce (C.Fn), zde C.FnIV Obsluha/Jiné (8), kde nastavíme volbu 1:Blok.AE/AF. Vysvětloval jsem to tu několikrát, naposledy zde, mrkněte se, pokud vás to zajímá.

Menu má čtyři oddíly, Fotografovánáí, Prohlížení, Setup a Rozhraní: v tomto posledním oddílu můžete volit mezi standardním zobrazením menu a stavového menu a variantou s nápovědou. Ve Fotografování tradičně doporučím upravit hned po vybalení z krabice a zasunutí baterky na obr. 1 Uvolnit závěrku bez karty – Canon to má vždycky na ON, tak to dejte na OFF, Na obr.2 je Kompenzace expozice/AEB: ten AEB je defaultně vypnutý, je to expoziční bracketing. To znamená, že na jedno stisknutí se pořídí tři obrázky s různou expozicí a zde se nastaví, jak moc mají ty expozice být od sebe daleko – nastavíme to rollerem. V menu Prohlížení je užitečná funkce Výběr a mazání snímků – lze pořízené fotky postupně označovat ke smazání a pak je všechny jedním vrzem vymazat. Jednoduché, ale ne každý tu funkci zná. V oddílu Setup na obr. 1 je užitečná položka Vybrat složku. Tady totiž můžeme vytvořit na kartě novou složku – to se vyplácí, když dnes máme běžne 64gigové karty a celou dovolenou pořídíme na jednu kartu – je tedy fajn moci si každý den zvolit novou složku a to později velmi usnadňuje třídění a archivaci. Menu je přehledné a jednoduché, nicméně s Q (quick) menu si bohatě vystačíme.

Jak se s ním fotí
Přístroj má samozřejmě kromě plné automatiky i režimy pro znalé fotografy, tedy programovatelnou automatiku a Tv prioritu času a Av prioritu clony, jakož i plný manuál. Funguje to standardně, jen zvláštní je chování ukazatele korekce expozice při prioritě času. Když totiž nastavíte čas a ISO mimo limit – dejme tomu pro názornost pětisetinu na 100 ISO ve sklepě, na chybu vás v hledáčku nebo při živém náhledu displej upozorní blikáním údaje o cloně – standardní je, že se ukáže podexpozice na škále pro korekci expozice. Takto to funguje při manuálním režimu M, ale při Tv nikoli. Není to chyba, spíš zvláštnost.

V režimu P (programovatelná automatika) lze rollerem měnit poměr clona – čas. Pro živou fotografii lze doporučit Tv režim v souvislosti s automatickým ISO – nastavíme krátkou dobu osvitu a přístroj dorovná ISO. Důležité je, že automatické ISO funguje i v manuálním M režimu: to umožní nastavit ručně jak čas, tak clonu a automatika se postará o správnou expozici. To je velmi doporučeníhodná metoda pro obeznalejší uživatele. Optimalizace jasů je na Canonech ošetřena – i zde – jednak funkcí Automatická optimalizace jasu, ta je zde přístupná z Q menu, jednak Priorita zvýraznění tónu. Nemohou jet souběžně, jakmile je aktivována jedna, je deaktivována druhá a naopak. Obě vedou k většímu prokreslení světlých míst. Pokud zapnete Prioritu zvýraznění tónu, v hledáčku se objeví hláška D+ a pokud je nastaveno 100 ISO, přepne se na 200. Program line je ukazatel, který v poslední době pečlivě sleduji : jde o to, jakým způsobem v automatickém režimu automatika nastavuje expozici. Zde se chová velmi rozumně – na základě sebevědomí, že dokáže zvládat vysoká ISO. Při poklesu světla totiž jde na plnou světelnost (tedy na nejmenší clonu = největší clonový otvor) a od 1/80 vteřiny při ohnisku 18 mm začne zvedat ISO a nebojí se jít na 3200, pak teprve začne prodlužovat čas. To není obvyklé – a je to vítané, takhle bych to nastavil já, kdyby se mě pan Canon na to chtěl ptát. Je to samozřejmě navázáno na šum. Vzhledem k tomu, že čip je shodný s modely D77 a D80, tedy vyšší kategorie, a také procesor je poslední generace, není důvod, proč by v této oblasti měl přístroj podávat nějaký špatný výkon.

Použitý objektiv 18-55 je právě ten IS STM 18-55, který jsem doporučoval v úvodu. Jeho stabilizace je efektivní – ono se to pozná hned při průhledu hledáčkem: obraz se neklepe. To je ovšem subjektivní. Při ohnisku 55 mm (ekv. cca 80 mm kinofilmového formátu) máme velmi uspokojivé výsledky při 1/20 vteřiny a pro účely webové lze akceptovat i obrázky pořízené při 1/10 vteřiny. Což se blíží výsledkům foťáku s pětiosou stabilizací! Zdůrazňuji ale, že je to vlastnost objektivu, nikoli tedy samotného Canonu D200.

Při pátrání po chybkách jsem v jednom diskusním příspěvku objevil zmínku o vyrovnávací paměti – bufferu. Při sériovém focení 5 oken za vteřinu (zkontroloval jsem, opravdu to tak je) je počet JPEG obrázků v podstatě neomezený – nasekal jsem jich v sérii 72 a pořád to šlapalo, pak mě to omrzelo po 14 vteřinách, ale v RAW se do bufferu vejde 5 a pak to začne kulhat. On má ten RAW obrázek kolem 30 MB, kdežto JPEG jen kolem 10 MB v nejvyšším rozlišení a kvalitě.

O tomto modelu jsem si povídal s Michalem Houdkem – a zde je video zachycující, co jsme na tomto fotoaparátu objevili a co si o něm myslíme:Shrnutí:
Canon EOS 200D je momentálně v cash back (prosinec 2017) a tělo je k mání za 14 tisíc, s objektivem zde popisovaným přijde na 16 tisíc – to je s ohledem na to, co to umí, až neuvěřitelné. Abych ale moc nechválil, on je to výsledek obecného pokroku, tyhle startovací přístroje mají dnes parametry, jimiž se před pěti, neřkuli deseti lety pyšnily profi aparáty. Je to malý, lehký a dobře ovladatelný přístroj. Oceňuji jeho výklopný dotykový displej i mikrofonní vstup, oboje dobře slouží k pořizování videozáznamů. Nicméně, je to low end a nelze od něho čekat zejména skálpevnou odolnost. Je z plastu, brutální zacházení někde v pralesích a skalách by asi špatně snášel. Pro rodinnou fotografii na velmi dobré úrovni ale vyhoví výtečně.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Canon EOS 200D – se slevou 1400 Kč ?