Nezařazené

Canon EOS-1DMk IV? Ano, je to dělo

Na pár dní jsem vláčel po světě tento přístroj,což je „věc jako slon“. Naprosto profi přístroj, který se podle sdělení Canonu udrží ve výrobě a provozu i poté, co přijde nový model 1D X. Co je na něm tak úžasné? Prakticky všechno.

Na pár dní jsem vláčel po světě tento přístroj,což je „věc jako slon“. Naprosto profi přístroj, který se podle sdělení Canonu udrží ve výrobě a provozu i poté, co přijde nový model 1D X. Co je na něm tak úžasné? Prakticky všechno.

Je to samozřejmě obluda. Tělo s baterkou váží 1230 g a sama baterka je dost velká a těžká, že byste s ní mohli umlátit varana. Čip má formát APS-H, což je 27.9 x 18.6 mm , CMOS s efektivními 16.1 miliony pixelů. Obrázky dělá v nejvyšším rozlišení 4896 x 3264 velké. Procesor je Digic-4, jeden, ovšem dvoujádrový  (nový model DX má tři procesory, přičemž jeden řídí autofokus…). Nejvyšší citlivost 12800 (s navýšením až 102400 ISO). LCD má třípalcový s 920 tisíci body Hledáček má 100% zobrazení se zvětšením 0,76x. Sériové focení až 10 oken /sec. Má dulální slot, pro Compact Flash i SD karty. Akumulátor Lithium-Ion LP-E4 vydrží 1500 fotek. Přístroj váží jak řečeno 1230 g a měří 156 x 157 x 80 mm – má battery pack vestavěný a má i dvojí spoušť a další ovládací prvky. No a podstatná informace uzávěrem, tělo stojí s daní 104 tisíc. V recenzi Dpreview získal tento přístroj „golden award“, tedy nejvyšší možné ocenění.

 


 


V závěru recenze mají v podstatě jedinou výhradu, a sice v tom, že je problematické nastavení individuálních režimů autofokusu – ohlasů toho typu bylo víc, takže model 1 D – X má ovládání AF zjednodušené tak, až by člověk soudil, že jde o dodávku určenou pro mateřské školky, tak je to jednoduché. Přístroj nevlastním, měl jsem ho v ruce krátce, nicméně soudím, že to individuální AF nastavení lze brát s rezervou s ohledem na ohromující výkon autofokusu tohoto přístroje. Ať tam dáte jakýkoli režim, prostě, máte to ostré. Zkoušel jsme to na naší Noře, která je na dynamitový pohon. Přístroj jsem měl půjčený v době mizerného počasí, takže ISO bylo 2500 – 3200. Souběžně jsem to porovnával s EOS 7D a 5D MkII a tahle obluda bezpečně vedla. Je zřejmé, že jde především o reportážní přístroj, určený pro živou fotografii. Ne snad, že by se s ním nic jiného fotit nedalo! Zvládne pochopitelně jakýkoli úkol, ovšem rozměry a váha jsou úmorné a a jen potřeba bleskové odezvy to utrpení omlouvá. Inu, profesionální fotografie je těžké řemeslo a stoprocentně profi tento přístroj je.

Ještě dodejme, že předchůdce Marka čtyřky neměl mezi profesionály moc dobrou pověst kvůli přesnosti ostření, zatímco Mark II měl pověst velmi dobrou – jde též o šestáctimegový přístroj, ovšem s dvoupalcovým LCD a se skromným rozsahem ISO. Občas se objevuje v bazaru za zlomek původní ceny a vzhledem k ostření by to možná stálo za úvahu. To ostření je skutečně zakopaný pes současné fotografie.

Zde tedy jsou ukázkové fotky – ale pozor, je to ukázka provozu ve vysokém ISO, to aby někdo nemudroval nad tím, že Noře není vidět kresba v duhovce oka… 🙂

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12