Komentář DN: Canon uvádí nový profesionální přístroj EOS 1D Mark III. Úžas budí už jeden jeho parametr: je schopen pořídit v plném desetimegovém rozlišení 110 snímků rychlostí 10 oken za vteřinu ve formátu JPEG, ve formátu RAW jich napráská 30. Za tuto udivující rychlost jsou odpovědné mimo jiné i dva procesory Digic III., ten se v provedení „single“ vyskytuje i v běžných produktech této firmy. Pro běžnou praxi ale bude asi užitečnější jiná vlastnost tohoto modelu, totiž funkce Live View, která umožňuje náhled snímku na třípalcovém LCD zobrazovači, právě tak, jak jsme na to zvyklí při práci s kompakty.Canon laboroval s Live View už dříve u speciálního EOSu určeného především pro astrofotografii. Live View budete považovat za zbytečnost, dokud ho vaše zrcadlovka nemá. Jakmile ho bude mít, podivíte se, jak jste mohli bez Live View žít. Umožňuje fotografovat z neobvyklých úhlů a vyplácí se především při použití velmi širokoúhlých objektivů.
¨Tisková zpráva se zmiňuje o novém standardu. Taková prohlášení obvykle budí skepsi, zdá se však, že tentokrát je plně na místě.
Tisková zpráva Canonu: Společnost Canon uvedením fotoaparátu EOS-1D Mark III vytyčuje nový standard pro profesionální fotografii. Díky maximálnímu počtu 110 velkých snímků v sérii ve formátu JPEG (30 ve formátu RAW) při rychlosti 10
snímků za sekundu a v rozlišení 10,1 mexapixelů zaujímá fotoaparát EOS-1D Mark III pozici nejrychlejší digitální zrcadlovky po modelu EOS-1D Mark II N. Dva procesory „DIGIC III“ jsou základem vysoké rychlosti i zpracování vysokého rozlišení fotoaparátu a vůbec poprvé přinášejí do řady EOS 14bitové zpracování snímků.
Od základu změněný design přináší velké množství nových funkcí a vylepšení vlajkové lodi společnosti Canon – řady EOS-1, včetně 3,0″ displeje LCD s režimem živého náhledu Live View, integrovaného čisticího systému EOS, nového systému automatického ostření s 19 senzory křížového typu a 63zónovým měřením expozice. Senzor CMOS fotoaparátu velikosti APS-H (28,1 x 18,7 mm) umožňuje širší rozsah 100 – 3200 ISO jako standard, který lze rozšířit na L:50 a H:6400.
„Fotoaparát EOS-1D Mark III představuje úplné přehodnocení všeho, co společnost Canon poznala za posledních 20 let vývoje řady EOS“, řekl Tsunemasa Ohara, Senior General Manager Střediska pro vývoj fotoaparátů společnosti Canon Inc. „Při sestavování tohoto fotoaparátu jsme začínali úplně od začátku. Každý aspekt fotografického procesu byl zdokonalován, každé rozhodnutí o designu bylo přehodnocováno tak, abychom dosáhli tohoto výsledku: fotoaparátu, který v sobě spojuje známou ergonomii řady EOS s výrazně vylepšenými technickými údaji. Naši technici mají z výsledku nesmírnou radost.“ Základní funkce
. 10,1 megapixelů, senzor CMOS velikosti APS-H . Nepřetržité snímání rychlostí 10 snímků za sekundu v počtu až 110 snímků . Dvojice procesorů „DIGIC III“ . Nový systém automatického ostření s 19 senzory křížového typu . Integrovaný čisticí systém EOS1 . ISO 3200 (rozšiřitelná až na H:6400) . 3,0″ displej LCD s režimem živého náhledu Live View . Širší, jasnější hledáček . Funkce Picture Style1
Volba profesionálů Řada EOS-1D je nesmírně oblíbená mezi předními světovými fotografy v oblasti sportu, reportáží a volné přírody. Mezinárodní zpravodajské agentury AFP, Getty a Reuters pro své fotografy volí značku Canon. „Je skvělé pracovat s lidmi ve společnosti Canon, protože oni fotografům naslouchají. Je to jejich zaujetí detaily a rychlost inovace, které činí z řady EOS systém volby,“ vysvětlil Stephen Munday, Director of Operations – Editorial, Getty Images.
Výjimečná kvalita obrazu Dvojice procesorů „DIGIC III“ společnosti Canon přinášejí dosud nevídanou úroveň rychlosti, citlivosti a kvality obrazu. Fotoaparát EOS-1D Mark III, který je připraven snímat již po 0,2 sekundy od zapnutí přístroje, může zachytit a zpracovat přes 100 megapixelů obrazových dat za sekundu, přičemž rychle maže vyrovnávací paměť pro snímky tak, aby bylo v jedné sérii možné pořídit až 110 snímků. Ve fotoaparátu probíhá 14bitové zpracování snímků pro dosažení hloubky barev až do 16 384 tónů na jeden pixel v porovnání se 4 096 tóny z 12bitových snímků.
Třetí generace senzoru CMOS představuje novou konstrukci pixelů, které spolupracují s přímo zabudovanými obvody pro potlačení šumu tak, aby byla zajištěna vysoká kvalita obrazu při citlivosti ISO 3200. Možnost rozšíření na H:6400 ocení profesionálové pracující ve zpravodajském nebo sportovním prostředí, kde není povoleno nebo není žádoucí používat blesk.
Větší přesnost, lepší ovládání Společnost Canon přepracovala svůj systém automatického ostření tak, aby obsahoval 19 senzorů křížového typu s citlivostí až f/2,8, které jsou rozmístěny přes celou oblast AF pro lepší zaznamenání předmětů mimo střed záběru. Pro zlepšení přesnosti je k dispozici dalších 26 pomocných bodů AF, které pomáhají při sledování zaostřeného objektu. Vyhrazené tlačítko AF na zadní straně fotoaparátu, které je odpovědí na požadavky profesionálních fotografů, umožňuje uživatelům okamžitě zapnout nebo vypnout automatické ostření a stále se přitom dívat do hledáčku. Hledáček je nyní jasnější a nabízí širší úhel pohledu. Nový 63zónový měřicí systém fotoaparátu poskytuje fotografům vyšší úroveň kontroly nad expozicí.
Nový displej LCD s režimem živého náhledu Live View Jasný 3,0″ monitor LCD poskytuje rozlišení 230 000 pixelů pro zajištění přesné kompozice záběru a prohlížení snímků. Režim živého náhledu Live View, který je pro řadu EOS nový, umožňuje fotografům provádět kompozici záběru, aniž by se museli dívat hledáčkem – což je zvlášť užitečné při fotografování ve složité poloze.
Systém nabídek fotoaparátu EOS-1D Mark III byl zcela přepracován tak, aby byly využity výhody velikosti displeje LCD – nabídky jsou čitelnější a snáze se používají. Výběr z 57 vlastních funkcí poskytuje fotografům více možností přizpůsobení nastavení fotoaparátu podle jejich každodenních pracovních požadavků. Nová možnost My Menu (Moje nabídka) umožňuje fotografům uložit často používaná nastavení do samostatné nabídky, kde k nim mají rychlejší přístup.
Nastavení nového příslušenství, např. Speedlite 580EX II a Wireless File Transmitter WFTE2 – které je dnes také uváděno na trh –, lze ovládat přímo z displeje LCD.
Naprostá spolehlivost Fotoaparát EOS-1D Mark III obsahuje řadu praktických vylepšení pro pracující fotografy. Životnost závěrky se zvýšila o 50 % na 300 000 cyklů. Tělo je chráněno pláštěm ze slitiny hořčíku s těsněním proti prachu a vlhkosti. Integrovaný čisticí systém EOS zajišťuje vyšší spolehlivost snížením množství prachu na senzoru, čímž minimalizuje nutnost ručního čištění během práce. Pokud otevřete dvířka slotu paměťové karty, jestliže stále probíhá zápis snímků, na displeji LCD se objeví výstraha a ozve se zvukový signál, aby nedošlo k poškození pořízených snímků. Rozhraní zahrnuje video výstup (pro zobrazení ve formátu NTSC i PAL) a USB 2.0.
Kompatibilita a příslušenství Společnost Canon umocňuje dnešní uvedení na trh představením několika doplňků k systému profesionální řady EOS: . EF 16-35mm f/2.8L II USM – Rychlý, mimořádně širokoúhlý objektiv se zoomem poskytující výjimečnou kvalitu obrazu v celém rozsahu clony. . Speedlite 580EX II – Modernizace blesku Speedlite 580EX. Po připojení k fotoaparátu EOS-1D Mark III nabízí odolnost proti povětrnostním podmínkám. . Wireless File Transmitter WFT-E2 – zařízení pro dálkový přenos dat, které je menší, lehčí a univerzálnější než jeho předchůdce, urychluje práci tím, že fotografům umožňuje bezdrátově přenášet snímky během snímání. . Original Data Security Kit OSK-E3 – Ověřuje pravost snímků pořízených fotoaparátem a podporuje šifrování snímků pro zajištění vyšší bezpečnosti.
Software Fotoaparát EOS-1D Mark III se dodává s komplexní softwarovou sadou, která usnadňuje práci fotografů. Patří do ní software Digital Photo Professional (DPP), což je výkonný konvertor snímků RAW, který zajišťuje úplnou kontrolu nad zpracováním snímků ve formátu RAW.
Software DPP se doplňuje s takovými funkcemi fotoaparátů, jako je Dust Delete Data a Picture Style. Fotoaparát se dodává také s nástroji EOS Utility, ImageBrowser/Zoom Browser a Photostitch.
Profesionální služby společnosti Canon Profesionální fotografové používající přístroje řady EOS mohou využívat profesionálních služeb Canon Professional Services (CPS). Služby CPS, které jsou pro oprávněné členy zdarma, poskytují podporu při velkých sportovních a zpravodajských událostech po celé Evropě. Fotografové jsou průběžně informováni o aktuálním dění prostřednictvím odborných článků, zdrojů a technických návodů na webových stránkách CPS a ve věstníku.
Vysvětlení technologických pojmů CMOS Technologie CMOS společnosti Canon je jednou z klíčových konkurenčních výhod – obvody pro potlačení šumu na každém umístění pixelu přinášejí snímky, které jsou v podstatě bez šumu. Ve srovnání s technologií CCD přispívá nižší spotřeba energie, charakteristická pro senzory CMOS společnosti Canon, také k delší životnosti baterie. Konverze signálu v senzorech CMOS společnosti Canon se provádí pomocí samostatných zesilovačů v jednotlivých umístěních pixelů. Zamezí se zbytečným operacím při přenosu náboje, čímž se nesmírně urychlí proces získávání signálu obrazovým procesorem. Tvorba šumu je potlačena, spotřeba energie je omezena a zvyšuje se potenciál rychlosti snímání.
Integrovaný čisticí systém EOS Integrovaný čisticí systém EOS bojuje proti prachu na senzoru třemi důležitými způsoby: omezením, odpuzováním a odstraňováním. 1. Omezení – vnitřní mechanizmy fotoaparátu jsou zkonstruovány tak, aby se minimalizovala tvorba prachu. Upravený kryt těla fotoaparátu zabraňuje pronikání prachu do útrob těla přístroje. 2. Odpuzování – na nízkopásmový filtr pokrývající přední stranu senzoru je aplikována antistatická technologie, která zabraňuje usazování prachu. 3. Odstranění – samočisticí jednotka senzoru používá vysokofrekvenční vibrace po dobu přibližně jedné sekundy po každém spuštění k setřesení prachu z nízkopásmového filtru. Pro okamžité snímání po zapnutí je tato funkce deaktivována ihned po stisknutí závěrky. Společnost Canon vyvinula také interní systém Dust Delete Data, který je schopen zmapovat polohu viditelného prachu na senzoru. Ten pak lze po snímání automaticky odstranit pomocí nejnovějšího softwaru Digital Photo Professional.
Picture Style Předvolby Picture Style zjednodušují řízení kvality snímků ve fotoaparátu. Předvolby Picture Style lze porovnat s různými typy filmu – každý z nich nabízí jinou barevnou odezvu. Fotografové mají v rámci každé volitelné předvolby možnost řídit ostrost, kontrast, barevný odstín a sytost. Výchozí konfigurace fotoaparátu je nastavena tak, aby poskytovala ihned použitelné snímky ve formátu JPEG bez nutnosti dalšího nastavení v nabídce. Předvolby Picture Style použité na snímky ve formátu RAW lze revidovat pomocí softwaru Digital Photo Professional společnosti Canon K těmto šesti předvolbám patří: . Standard (Standardní) – pro ostré, živé snímky, které nevyžadují dodatečné zpracování. . Portrait (Portrét) – optimalizuje barevný odstín a sytost a potlačuje ostré tóny pro dosažení atraktivního tónu pokožky. . Landscape (Krajina) – pro výraznější zelené a modré odstíny s důraznější ostrostí, které dodá na dynamičnosti obrysům hor, stromů a budov. . Neutral (Neutrální) – ideální pro dodatečné zpracování. . Faithful (Věrné) – při snímání při teplotě barev 5 200 000 upravuje barvu tak, aby odpovídala barvě předmětu. . Monochrome (Černobílé) – pro černobílé snímky s celou škálou filtrových efektů (žlutý, oranžový, červený a zelený) a tónovacích efektů (sépia, modrá, fialová a zelená). Uživatelský styl funkce Picture Style lze použít k uložení až tří vlastních předvoleb nebo libovolných předvoleb, které jsou k dispozici ke stažení z webových stránek na adrese www.canon.co.jp/Imaging/picturestyle/file/index.html.
Software Software Digital Photo Professional Software Digital Photo Professional poskytuje velmi rychlé a vysoce kvalitní zpracování bezeztrátových snímků ve formátu RAW. Zpracování pomocí softwaru Digital Photo Professional umožňuje zobrazení v reálném čase a okamžité provedení úprav snímku, čímž poskytuje kontrolu nad proměnnými snímku ve formátu RAW, jako je vyvážení bílé, dynamický rozsah, kompenzace expozice a barevný odstín. Snímky lze zaznamenat na fotoaparátu s barevným prostorem sRGB nebo Adobe RGB. Software Digital Photo Professional podporuje barevný prostor sRGB, Adobe RGB, ColorMatch RGB, Apple RGB a Wide Gamut RGB. Při konverzi z formátu RAW lze ke snímkům ve formátu TIFF nebo JPEG připojit profily ICC (International Colour Consortium). To umožňuje věrnou reprodukci barev v softwarových aplikacích, které podporují profily ICC, např. Adobe Photoshop. Pro zlepšení efektivnosti lze uložit sadu úprav snímku a použít tento postup později. Vylepšení v nejnovější verzi softwaru Digital Photo Professional zahrnují třikrát rychlejší náhledy snímků, vylepšený nástroj pro potlačení šumu a souběžné skupinové zpracování obrázků ve formátu TIFF a JPEG.
EOS Utility Nejnovější verze nástroje EOS Utility nabízí zásadní podporu při ovládání snímání na dálku, konfiguraci fotoaparátu, podporu při používání režimu živého náhledu Live View na dálku a konfiguraci nového příslušenství Original Data Security Kit OSK-E3 a Wireless File Transmitter WFT-E2. Nástroj EOS Utility lze nakonfigurovat tak, aby sledoval „žhavé“ složky, automaticky přejmenovával a přesunoval příchozí snímky do strukturovaného systému souborů – ideální řešení pro přenosy pomocí Wi-Fi nebo komerční a studiové fotografy, kteří chtějí snímat přímo do počítače.
|