Nezařazené

Canon EF-S 35/2,8 Macro IS STM

Tři podstatné informace jsou už v názvu – písmeno S znamená, že je objektiv určen pro zrcadlovky Canon APS-C a jde o makroobjektiv se stabilizací. Jeho největší zvláštnost ale název neprozrazuje – je v něm zabudované LED kruhové světlo.

Tři podstatné informace jsou už v názvu – písmeno S znamená, že je objektiv určen pro zrcadlovky Canon APS-C a jde o makroobjektiv se stabilizací. Jeho největší zvláštnost ale název neprozrazuje – je v něm zabudované LED kruhové světlo.

Jaký je a komu je určen
Jeho hlavní předností je schopnost pořizovat makro, tedy v poměru 1:1. Znamená to, že centimetr velký objekt zabere centimetr na čipu. Vzhledem k tomu, že je to objektiv výlučně určený pro APS-C zrcadlovky Canon, jeho ekvivalentní ohnisko činí 56 mm. Světelný je F2.8, maximální clona je F32, to věru nebývá časté a je to bezesporu kvůli maximalizaci hloubky ostrosti. Má 10 členů v šesti skupinách, jeden z nich je asférický hybridní (skleněný a plastový) sedmilamelovou clonu a řešení STM znamená, že spolupracuje s hybridním snímačem, tedy bere informaci i od fotodiod určených k analýze fázového posunu. Pro makrofotografii je užitečná možnost průběžného doostřování (jakkoli se obvykle doostřuje osovým pohybem vpřed a vzad). Je sympaticky malý a lehký, 69,2 x 55,8 mm a 190 g. Závit pro filtr má 49 mm. Unikátní je svým LED dvoj- reflektůrkem. Ten je krytý šroubovacím krytem, po odejmutí spatříme prstenec; nesvítí ale celý, nýbrž jeho segmenty vlevo a vpravo. Když tlačítko přidržíme, svítí jen jedno. Světlo bere energii z baterky fotoaparátu a aktivuje se tlačítkem na boku objektivu – má dvě intenzity svícení. Na ukázce je vlevo s krytem, vpravo vidíme ledky.


Canon vyrábí výtečné makroobjektivy, především je to 100/2.8, ale i cenově dostupnější 60/2.8 je velmi oblíbený. Tento objektiv se objevil letos na jaře a oprávněně vyvolal velkou pozornost. Je schopen se přiblížit k objektu až na 3 cm a pak ovšem nastává problém se stíněním – vestavěné LED problém do značné míry řeší. Vítaný je i stabilizátor. Dá se tedy čekat, že letos na jaře se zjevil našim makristům velmi zajímavý nástroj.

Jak se s ním fotí
Ostření je elektrické. To má určitou nevýhodu v tom, že nelze nastavit maximální přiblížení a dostat se k němu pohybem: musíme tak dlouho ostřit, až se na to maximum nějak probojujeme. Ovládací prvky jsou na levém boku tři – přepínání autofokusu a ručního ostření, vypínač stabilizace a tlačítko pro zapnutí LED. Pokusil jsem se objektiv oklamat a zapnul jsem LED při zašroubovaném krytu. Když jsem ho odejmul, světlo nesvítilo a co víc – odmítalo se nechat zapnout i při sejmutém krytu. Bylo třeba celý fotoaparát vypnout a zase zapnout a pak LED přestala trucovat. V praxi to ale nebude mnoho ku pomoci. I ve slabším denním světle je výkon malých LED nepatrný a na výsledném obrázku to není vidět.

Kvalifikovaně se k objektivu musí vyjádřit specializovaný makrista. To ohnisko 35 mm má po přepočtu 56 mm ekv., je to tedy střední ohnisko, existovaly v kinofilmové éře podobné základní objektivy zrcadlovek. V nikoli makro režimu je to tedy ohnisko vhodné ke klidnému uvážlivému focení bez nějakých obrazových výstředností – objektiv vidí v podstatě tak, jak jsme zvyklí kolem sebe koukat v denní praxi. Kdo má rád přírodu, kytičky, krajinky, ten nejspíš přijde tomuto objektivu rychle na chuť. Jistě je příjemné si fotit kytičky – s možností maximálního přiblížení až na 3 cm. Po stránce technické je velmi slušně provedený. Soudková vada je zanedbatelná.Ani barevná vada nás nepotrápí – toto je přeexponovaná partie z rohu v přímém slunečním, protisvětle.Při plné světelnosti zaznamenáme maličkou vinětaci.Při cloně F5.6 zcela zmizí.Po stránce kresebné nás nepřekvapí ani v dobrém, ani ve zlém. Kresba je solidní hned odspodu, třebaže na F2.8 je očekávatelně měkčí. Pak se drží až do F11 a pak to jde dolů, na F32 hodně dolů, tam už pracuje difrakce, ohyb kolem hran sedmilamelové clony.Ostření je velmi rychlé, pokud všem netrváme na přeostřování z makra někam k nekonečnu, pak autofokus chvilku bádá. V praxi to ale nebude znamenat závadu. Zajímavě se chová bokeh – někdy má ideálně kruhová světélka, jako například zde:Jindy ale těch sedm lamel snadno spočítáme:Rozdíl je ve stupni zaclonění, ideálně kruhový bokeh získáme při plné světelnosti, byť za cenu měkčí kresby.

Dobře účinná je i stabilizace, i při 1/8 vteřiny máme slušnou naději na ostrou fotku.

Shrnutí:
Canon EF-S 35/2,8 Macro IS STM je moderně konstruovaný , dobře světelný makroobjektiv s neobvykle krátkým ohniskem a slušnou kresbou od F4.0 do F11. Je nejlevnější s makroobjektivů Canon, byť ne o moc. Jako argument pro bych vnímal právě to krátké ohnisko – přece jenom se dá použít k širším účelům než o něco dražší 60/2.8. LED osvětlení je spíš atrakce než praktická výhoda.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Canon 35/2.8 MAKRO?